­čÜĹ Koronavir├╝s (Covid-19) Bildirim Konusu

• ─░lk ├Âl├╝m ger├žekle┼čmi┼č ├žok ├╝z├╝ld├╝m. Forumda sa─čl─▒k personeli vard─▒r bizleri daha fazla bilgilendirirse seviniriz. Devletimizin olu┼čturdu─ču korona bilim kurulunda bulunan hocalar─▒m─▒z─▒n s├Âylediklerini ├žok dikkatle takip ediyorum ve bir hocam─▒za bu ohal yani ola─čan ├╝st├╝ hal ortam─▒na ge├žilmeli mi ve soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ ilan edilmeli mi diye soru sordular izledi─čim bir yay─▒nda. Kendisi ├žok mant─▒kl─▒ ve hakl─▒ bir a├ž─▒klama yapt─▒ kabaca ┼č├Âyle s├Âyledi. ┼×u anda vir├╝s testi pozitif ├ž─▒kan ki┼čiler ya yurt d─▒┼č─▒ndan vir├╝s getiren veya bu ki┼čilerin ├ževresinden insanlar. E─čer ki bu ki┼čilerle ayn─▒ ├ževreden veya ayn─▒ ┼čehirden olmayan, yurt d─▒┼č─▒ ba─člant─▒s─▒ olmayan vakalar ortaya ├ž─▒karsa ve yay─▒lma trendinde olursa ohal d├╝┼č├╝n├╝lebilir. ┼×u anl─▒k b├Âyle bir d├╝┼č├╝nce yok dedi.

Bir de ohal ilan edilsin diyen ve bence kendilerince hakl─▒ sebepleri olan arkada┼člara bir┼čey s├Âyleyeyim, T├╝rkiye ekonomisi ├Âyle 3-4 haftal─▒k bir ohal kald─▒racak durumda de─čil veya kald─▒rabilece─čimizi test edece─čimiz zaman bu zaman de─čil. Soka─ča ├ž─▒kma yasa─č─▒ tabi ki sadece zaruri sebepler hari├ž belki d├╝┼č├╝n├╝lebilir fakat ├╝retim duramaz arkada┼člar. Bir i┼č yerinde maa┼čl─▒ ├žal─▒┼čan ka├ž milyon insan var ve bu vatanda┼člar─▒ evde tutarsan─▒z kendinizi felakete s├╝r├╝klersiniz. Evet sa─čl─▒k ├žok ├Ânemli, ben ┼čahsen ofisimi kapatt─▒m ve evimde oturuyorum fakat binlerce ├žal─▒┼čan─▒ olan fabrikalar b├Âyle yapamaz. Bunun en g├╝zel yolu herkesin kendi tedbirini almas─▒. Ekonomimiz zay─▒f, bug├╝n merkez bankas─▒n─▒n a├ž─▒klamas─▒n─▒ iyice okuman─▒z─▒ tavsiye ederim. Herkesin s├╝rekli dert yand─▒─č─▒ ve hakl─▒ oldu─ču enflasyonun ├žok h─▒zl─▒ a┼ča─č─▒ y├Ânl├╝ hareketine i┼čaret etti, herkes enflasyon terimini ├žok├ža duymu┼čtur fakat deflasyon terimini de bir ara┼čt─▒r─▒n. Kendimizi koruyaca─č─▒z fakat ├╝retmekten ve ├žal─▒┼čmaktan geri durmamam─▒z laz─▒m. Ayr─▒ca bu kapanan i┼č yerleri olan arkada┼člar vard─▒r mutlaka, bir haberleri var m─▒ bu zararlar─▒ nas─▒l telafi edilecekmi┼č. Bir geli┼čme oldu mu, bug├╝n sosyal medyay─▒ ├žok takip edemedim.

• ├ľnceki mesaj─▒mda yazm─▒┼čt─▒m alpay bey a├ž─▒klam─▒┼č o y├╝zden s├Âyleyebilirim

cumartesi gecesi vaka say─▒s─▒ be┼čken bize s├Âyledi─či vaka say─▒s─▒ bin'di 3 ile 5 hafta i├žinde ├žok artaca─č─▒n─▒ tedbirli olmam─▒z gerekti─čini belirtmi┼čti.

Kendisi zaten bug├╝n a├ž─▒klam─▒┼č o y├╝zden teyitsiz de─čildir bug├╝n gelen rakam sizi ┼ča┼č─▒rtt─▒ ama ben ┼ča┼č─▒rmad─▒m maalesef

Durum tahmin edilenden ciddidir l├╝tfen ki┼čisel tedbirlerimizi elimizden geldi─čince art─▒ral─▒m l├╝tfen.

https://tr.sputniknews.com/turÔÇŽ-icinde-5-bini-bulabilir/

• Ohal gibi bir durum ancak s├╝re├ž ├Ân├╝n├╝ alamayaca─č─▒m─▒z bir vaziyete b├╝r├╝n├╝r ise d├╝┼č├╝n├╝lebilir. Onun haricinde ┼ču an ├╝lkemiz OhalÔÇÖi ne ekonomi nede toplumun psikolojik a├ž─▒s─▒ndan kald─▒rabilir. Tedbiri elden b─▒rakmay─▒p olabildi─čince panik ortam─▒na yol a├žmadan s├╝reci ge├žirmek en mant─▒kl─▒s─▒ olacakt─▒r. ─░nsanl─▒k tarihi defalarca kez bunun gibi salg─▒nlarla sava┼čt─▒ ve bundan sonra da b├Âyle devam edecektir. Umar─▒m vir├╝s en az─▒ndan ├╝lkemiz ad─▒na daha da beter bir h├óle b├╝r├╝nmeden kurtuluruz.

• Pozitif olanlar─▒n durumu ┼čuan iyi diyor tedavi ediliyor!!! baz─▒lar─▒ var burda ohal pe┼činde onuda ben anlam─▒yorum panik atakm─▒s─▒n─▒z arkada┼č??

Kimsenin ohal pe┼činde oldu─čunu sanm─▒yorum. Hangi meslekte olursak olal─▒m ohal hepimiz i├žin ekonomik ve sosyal a├ž─▒dan negatif etkiler do─čuracakt─▒r. Burada ├Ânemli olan ┼ču ki, bu hastal─▒ktan bu kadar korkulmas─▒ ve t├╝m d├╝nya ├╝zerinde olduk├ža sert ├Ânlemler al─▒nmas─▒n─▒n sebebi olduk├ža h─▒zl─▒ bula┼čmas─▒ ve bula┼č sonras─▒nda ya┼čl─▒ kesim ile kronik baz─▒ rahats─▒zl─▒─č─▒ olan kesimi ac─▒madan aram─▒zdan almas─▒. Evet ├Âl├╝m oran─▒ ├žok de─čil, evet d├╝nya ├╝zerinde a├žl─▒ktan tutun da bir ├žok hastal─▒ktan bir y─▒lda ├Âlen insan say─▒s─▒ daha fazla. Fakat bu vir├╝s ├Âyle bir ┼čey ki -┼ču ana kadar g├Ârd├╝─č├╝m├╝z kadar─▒ ile - bir jenerasyonu(70 ya┼č ├╝zeri) 1-2 ay gibi bir s├╝re├ž i├žerisinde d├╝nya sahnesinden silip koparabilir. ├ťstelik bu hastal─▒─č─▒ ate┼čli ge├žirip atlatanlar ├╝zerinde kal─▒c─▒ hasar yap─▒p yapmad─▒─č─▒n─▒ da hen├╝z net olarak bilmiyoruz.

Yani demem o ki, e─čer ohal sayesinde insanlar evlerinde kalacaksa -b├╝y├╝k bir y├╝zde bana bi┼čey olmaz, bize bi┼čey olmaz edas─▒yla tak─▒lmaya devam ediyor- kesinlikle en k─▒sa zamanda ├ž─▒kmal─▒. Bu sayede bu vir├╝s kimseye bula┼čmad─▒─č─▒ zaman yok olup gidecek, zira vir├╝slerin canl─▒ olabilmeleri i├žin bir kona─ča ihtiya├žlar─▒ vard─▒r. Etkinliklerini yitirdikten sonra zaten hayat normale d├Ânecek, kimse bundan sonra hayat b├Âyle olsun istemiyor yani.

Kimsenin panik atak oldu─ču da yok, sadece gerekli tedbirler al─▒n─▒yor, al─▒nmal─▒. Pozitif olan vakalar─▒n durumlar─▒n─▒n iyi olmas─▒ ne g├╝zel, lakin ┼ču an negatif olan 80 milyon ki┼či daha var ve bu gerekli ├Ânlemlerin al─▒nmayarak, 'panik atak m─▒s─▒n─▒z yeaaaa' diye sokaklarda hunharca gezen insanlar oldu─ču m├╝ddet├že bu 80 milyonun tamam─▒ bu vir├╝se yakalanma riski ta┼č─▒maya devam edecekler.

• insanlar bilincli olursa ohale gerek yok tabi ama hem her insandan ayni bilinc duzeyi beklenemeyeci hem de devletler isini sansa birakmamak icin boyle kararlar alabilir.

• Hocam Allah a┼čk─▒na hasta olmayan biri niye maske taksin ben bunu anlamiyorum. Aksine hasta olan takmali. Bunun kural─▒ bu. Hasta olan takmaliki, karsisinda birisiyle konusurken agzindan damlacik felan kacmasin kar┼č─▒sindakine diye mesela bu yuzden takmali o maskeyi. Afedersinizya, maske ┼čakrabanlar─▒na izin vermeyin.

• Vatanda┼č─▒m─▒za Allahtan Rahmet Diliyorum.Soka─ča ├ç─▒kma Yasa─č─▒ G├╝ndemlerinde Hala yok ├ž├╝nk├╝ yurtd─▒┼č─▒ temasl─▒ oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝yorlar.Yerel Vaka Olmad─▒─č─▒ ─░├žin Salg─▒n Demiyorlar.Bunlar─▒ Diyen Bilim Kurulu ├ťyesi

• Maske cok onemli.vucudunda vir7scolup olmadigini bilmiyorsun.belki cok hafif geciriyorsundur farkinda olmadan ama senin bulastirdigin kisi cok daha agir yasayabilir hastaligi

• Kendi ya┼čada─č─▒mdan bir ├Ârnekleme yapay─▒m sabah bankaya gittim haliyle g├╝venlik arkada┼č i├žeriye s─▒rayla al─▒yordu d─▒┼čarda beklerken 50li ya┼člarda bir abimiz ve yine ayn─▒ ya┼člarda hatta emekli hem┼čire oldu─čunu s├Âyleyen ablam─▒z tart─▒┼čma ├ž─▒kard─▒lar ne vir├╝s├╝ym├╝┼č griptende adam ├Âl├╝yor biz niye d─▒┼čarda bekliyoruz ve daha vesaire vesaire k─▒sacas─▒ bir emekli hem┼čerinin bu konuda d├╝┼č├╝nd├╝kleri ve yapt─▒klar─▒n─▒ g├Ârd├╝kten sonra ohalse ohal s─▒k─▒y├Ânetimse s─▒k─▒y├Ânetim hepsine kabul├╝m bizim halk─▒m─▒z─▒n hi├žte az─▒msanmayacak bir k─▒sm─▒ h├ól├ó bana bir┼čey olmaz havas─▒nda devam ediyor arkada┼č sana bir┼čey olup olmamas─▒ hi├ž umrumda de─čil bize bir┼čey olmas─▒n senin tedbirsizligin beni hasta etmesin

• Kendi ya┼čada─č─▒mdan bir ├Ârnekleme yapay─▒m sabah bankaya gittim haliyle g├╝venlik arkada┼č i├žeriye s─▒rayla al─▒yordu d─▒┼čarda beklerken 50li ya┼člarda bir abimiz ve yine ayn─▒ ya┼člarda hatta emekli hem┼čire oldu─čunu s├Âyleyen ablam─▒z tart─▒┼čma ├ž─▒kard─▒lar ne vir├╝s├╝ym├╝┼č griptende adam ├Âl├╝yor biz niye d─▒┼čarda bekliyoruz ve daha vesaire vesaire k─▒sacas─▒ bir emekli hem┼čerinin bu konuda d├╝┼č├╝nd├╝kleri ve yapt─▒klar─▒n─▒ g├Ârd├╝kten sonra ohalse ohal s─▒k─▒y├Ânetimse s─▒k─▒y├Ânetim hepsine kabul├╝m bizim halk─▒m─▒z─▒n hi├žte az─▒msanmayacak bir k─▒sm─▒ h├ól├ó bana bir┼čey olmaz havas─▒nda devam ediyor arkada┼č sana bir┼čey olup olmamas─▒ hi├ž umrumda de─čil bize bir┼čey olmas─▒n senin tedbirsizligin beni hasta etmesin

Kesinlikle kat─▒l─▒yorum bizim halk zaten sadece ohalden anlar in┼čallah bir an ├Ânce bu karar al─▒n─▒r yoksa ├çini ge├žece─čiz gibi.

• There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...