Posts by Narsil

25.11.2022 tarihli maçların ödülleri dağıtılmıştır.

Yeni günün maçları;

Tunus-Avusturalya

Polonya-Suudi Arabistan

Fransa-Danimarka

Arjantin-Meksika maçlarını doğru tahmin edenlere maç başına 300bin HF puan verilecektir. Maçlar başladıktan sonra yapılan tahminler geçersizdir.. Bol şanslar

1894 Depremi çok yüksek ihtimal bu fayda büyüklük 7.0Ms geçsede aletsel ölçüm olmadığı için şüpheli, 1963 depremi 6.3Ms Çınarcık'da normal fay depremi.

anladığım kadarıyla Cenk hoca bu fayı 1766-1 ve 1766-2 depremlerini oluşturan ve marmara denizini boydan boya paralel geçen 2 segmentle ilişkilendirmiyor. Asıl vurgu yaptığı yer doğu marmara segmenti dediği segment. 1963 depremi bilgisi için teşekkürler

PergamoN adaların güneyinden geçen segment için MTA haritası doğrultu atımlı fay veriyor ve bunu aldıkları kaynaklar aslında belli.. Meşhur pichoncuların boydan boya kırılırsa teorisini anlattıkları durum yani. Cenk hocanın güncel haritalarını bulamadım ama bu fayın en son ne zaman deprem ürettiği vs biliyorsundur? 1963 depremi ve 1894 depremleri hakkında görüşün nedir?

hocam birşey sormak istiyorum bir yerde ufak depremler olursa ana şok kaç gün içinde vuruyor bir aralığı var mı ?
    2.si bugün marmara denizinde olan önümüzdeki günler içinde büyük bir depreme sebep açabilir mi ?

2 tane cevabı bilinemeyen soru maalesef. 1.soru için ufak depremler bir yerde ana şok olacak demek değildir. 2. soru ise kimsenin cevaplayamayacağı bir soru, bilemeyiz..

Günün özetinden akıllarda kalacak 2 pozisyon vardı. 1'i portekiz-gana maçının son anlarında kalecinin hatasını değerlendiremeyen Gana.. Diğeride Brezilyanın muazzam 2. golü. Şu ana kadar atılan en güzel gol bakalım turnuvanın golü olabilecek mi?

3. ve 4. gün maçlarının ödülleri dağıtılmıştır. Eksik olan varsa tahminine beni etiketleyerek belirtebilir.

Yenisini açalım;

Galler-İran

Katar-Senegal

Hollanda-Ekvador

İngiltere-ABD

Maçların skorlarını bilenlere maç başına 300 bin HF puan verilecektir.

Not: Maçlar başladıktan sonra yapılan tahminler geçersizdir. Tahminlerinizi beni etiketlemeden yapınız

Marmara denizi sürekli deprem üreten irili ufaklı birçok farklı faya ev sahipliği yapan bir iç deniz. KAF ile ilgili aslında herşeyi biliyoruz diyemeyiz ancak zamanla ve yapılan araştırmaların derinliğiyle fayın davranışı hakkında genel bilgimiz olacak. Maalesef ki bu bilgiyi doğu marmara depremi bilim insanlarına verecek..

Geçenlerde yine belirtmiştim. KAF depremlerinin geneline bakıldığında ana şok episentırı deprem olmadan önceki süreçlerde fazla deprem üretmiyor. Çoğunlukla kırılacak fayın batı ve doğu uçları hareketli oluyor ve ana şok geliyor. Marmara denizi şuanda tam bir saatli bomba, merak eden arkadaşlar deprem takibi yapacaksa özellikle deprem sayısının artmasına ve belli bölgelerde yoğunlaşmasına bakabilirler, ancak bu şu demek değil illaki bir bölgede deprem artarsa ana şok geliyor. Tabikide hayır deprem bilimi bunu asla savunmuyor. Ana şok hiç bir öncü vs olmadan anidende gelebilir. Bu konuda sayın Cenk Yaltırak hocamızın söylediği bir durum var, ana şok olmadan önce bölge ahalisini korkutacak depremler olacak. Silivri depremi bunlardan biriydi, devamı gelecek mi bilmiyoruz ama bu öngörü bana mantıklı geliyor..

Celal Şengör, Naci Görür yine deprem sonrası gündeme gelmişler. Bana göre en güzel açıklamayı Ramazan Hoca yapmış, herşey ortada, buradan daha fazlasını söylemeye de gerek yok.

Beklenen depremin bir kez daha altını çizerek İstanbul depremi olmayacağını, Marmara depremi olacağını belirtmek isterim.

Sabaha karşı yaşanan depremin büyüklüğü 6.0 ve bu kadar sallandıysa bazı bölgeler, önümüzde olacak depremde hem büyüklüğün hem de buna bağlı olarak sürenin artacağını ve böyle bir depremle karşı karşıya olduğumuzu bilmemiz gerekli. Bireysel olarak tedbirler alsakta bu tarz oluşabilecek büyük afetlerde afet koordinasyonunun ve gerekli tedbirlerin alınmış ve planlanmış olması gerekiyor. Cevabı hepimiz biliyoruz yeterli hazırlık yok. Hep söylüyorum böyle yazınca kötümsermişim gibi düşünebilirsiniz ama asıl problem depremden sonra buna emin olabilirsiniz..

Depremin merkezi 12kasimda depremi ureten fay uzerinde gibi, buda kAf merkezli bir deprem yapar, derinlik 10 kmlere geldiyse KAF i isaret ediyorda diyebiliriz. Tam cozumu geldiginde ayrintili konusulur.

Hisseden herkese tekrar gecmis olsun

Bolgede hendek cilimli ve karadere fayi vad, merkez olarak cilimliye daha yakin bu bolgedeki faya bakilincada bu tarz bir depremi uretebilir..

Fayin ozelligi ve tarihselligi bilgisini pergamnon verir, benim nacizhane yorumum bu deprem KAF ana kolda degilde cilimli fayi uzerinde olmus gibi..

Hocam abd merkezli bir kuruluş derinlik 3.5km demiş mümkün mü bu kadar yakınlık

hocam uzak yerlerdeki merkezlerden cok ulkemizin degerleri daha muhim, eger kaf degilde baska bir tali fay varsa derinlikler mumkundur, ama kaf a baktigimizda genelde 10-18 km arasinda deprem odagi oldugunu gorebiliriz. Ayrintili analizi Pergamon yapar tahminen depremin tam analizide gelecektir.

7lik değil bu 6lık deprem için 23 sene yetmiş demek ki enerji birikiminde.

hocam suan hangi fay uzerinde oldugunu bilmedigimiz bir deprem hakkinda konusuyoruz duzcede kaf a paralel tali faylar olabilir bu faylarda bu tarz depremler uretebilir demin kastim oydu acikcasi..

PergamoN burada mısın bu fay kirilmamis miydi nasıl 6 lık deprem üretebildi? Tekrar enerji mi birikiyor?

tam olarak analizi gelsin konusulur,henuz sicagi sicagina olmaz. Tekrar enerji birktirmesi icin ayni fay uzerinde oldukca zaman gecmesi gerekir, depremler arasinda muazzam enerji farki var 7.2 ile kiyaslanmaz buarada