Posts by Selamikaya

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Aslında doğru cevabı bulmuşsunuz fakat yazdığınız yazı ve sorudaki grafiğe dikkatlice tekrardan baktığınızda aslında doğru cevabı bulduğunuzu ama sadece dikkat hatasından/kafa karışıklığından yanlış cevabı verdiğinizi bulabilirsiniz. Dediğiniz gibi Konya, Diyarbakır'dan ortalama yıllık olarak daha soğuktur. Sorudaki grafikte de sıcaklık çizgisini sağ taraftaki sıcaklık ölçeğine bakarak yorumladığımızda sıcaklıkların o il için Kış mevsiminde sıcaklıkların -'li (eksili) değerlere düştüğünü ve Yaz mevsimi için 20°C'nin biraz üzerinde olduğunu gördüğümüz için grafikte gösterilen il için Konya diyebiliriz. Eğer Diyarbakır ilinin grafiği verilmiş olsaydı, Yaz mevsiminde sıcaklıkların 30°C'nin üstünde olduğu bir sıcaklık grafiğiyle karşılaşacaktık. Ayrıca Kış mevsimi ortalama sıcaklıkları için Konya'nın 4-5°C ve Diyarbakır'ın 8-9°C demişsiniz; aslında Konya'da Kış mevsimi sıcaklık ortalaması 0 (sıfır) derecenin altında, -'li (eksili) değerlerde olabiliyor ve Konya, Diyarbakır'dan daha düşük sıcak sıcaklık ortalamasına sahiptir.

Sorunun cevabı Konya'dır.

Kısacası, Sorudaki grafikte sağ taraftaki Sıcaklık (°C) ölçeğine bakarak tekrardan soruyu çözdüğünüzde Aslında Doğru Düşünüp ve Doğru Cevabı Bulduğunuzu fakat testte sadece Sıcaklık - Yağış ölçeklerinin yerlerini karıştırdığınız için neden yanlış cevabı bulduğunuzu Anlayacaksınız.

ben sıcaklık degeri için sol tarafa bakmışım :) ondan yanlış yapmışım evet konya olcak

Arkadaşlar konulardan bağımsız ben kpss ye gircem. Coğrafyam iyidir . Şimdi şu soruya bakıyorum. İlkbaharda yağış en fazla iç kesimlerde olur diyorum. Adana Trabzon Hatta erzurum da elendi çünkü erzurum yağışları daha çok yazın alır. Geriye Konya ve diyarbakır kaldı. İki ilde ilkbaharda yağışlar alır diye düşündüm. Kışın da akdeniz ab li sistemlerden bol yağış aldığını düşünüyorum. Bunlar hemen hemen ortak. Lakin benim bildiğim konya daha soğuk diyarbakırdan. Konyanın kışın sıcaklık ortalaması 4-5 dereceler olması gerekirken diyarbakırın 8-9 derecelerde diye düşünerek diyarbakır dedim ama cevap konya diyor. Cevap mı hatalı yoksa ben mi. Görüş bildirim lütfen.

Sorun Atlantik'te aşırı pozitif bize bol bol yb sonrasında da negatife daha yakın modeller de bunu modelliyor şu aralar sistem inecekse de Avrupa'ya inecek diyorlar bak o değişebilir işte.

Ao nun negatife inmesi kötü değildir aslında. Yeterki nao negatifte olmasın. Tabi her ikisinin aşırı negatifleri(-1 in altı) bize yaramaz genellikle. Yukarıda soğukların birikmesi güzel. Eninde sonunda film kopacak zaten .

Nao, cambazın ip üstünde yürüdüğü gibi nötr üzerinden yürüyor. Şu haliyle sistem almamamız ilginç gerçekten. Bu görüntü çok rastlanmaz. Ama şubat ikinci yarısı umarım soğukları alırız. Soğuklar kutupta güçleşiyor . İyi haber. İllaki bir yere patlayacak soğuklar. Mart ayındandan umutluyum yani soğuk geçmesi dileğiyle. Ramazan da geliyo onun için rahat rahat tutarız orucumuzu:) yazın hiç çekilmiyordu gerçekten

kardeşim ben mesela genel düşünüyorum. 2018 de bırakın sahilleri; dağlarda, doğu da iç kesimlerde bile çoğu yerde kar adam akıllı yağmadı. Kayak merkezleri bile çok kötü geçirdi. Bu sezona bakarsak daha iyiyiz . Yok o sezon normallerden şu kadar sıcaktık yok bu sene daha sıcağız diye ben bunla ilgilenmiyorum. Her sene sıcak zaten. Bize lazım olan kar ve keyfi olarak değil barajlarımız için de gerekli.

gfs ile ecmwf nin yakın vadede kar haritaları birbirinden çok farklı. ilginç gerçekten. sistem sınırda olduğu için modeller tam çözemiyor yağışın şeklini. sadece bölge için değil mesela istanbul içinde geçerli. izleyip göreceğiz. Bu sene trend oldu sınırda sistemler.

Fransız ihtilalinden itibaren Küresel ölçekte sıcaklıklar sürekli artış eğiliminde . Bu veriler var. Küresel ısınma yadsınamaz. Fabrika bacaları araba egzozları metan gazı vs daha çok etken var ama en büyük etken bence nüfus artış hızıdır bu küresel sıcaklığı arttıran. Benim soğuk sistem almam ile küresel ısınma nın olup olmaması ayrıştırılmalı.