2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 8-10 salınımını kaçırmak bize hiçbir şey kaybettirmez, bölge konumuzda da yazdım, yeter ki Ural'ı hortlatmasın.

Hala küçükte olsa bir ihtimal var, o yüzden bir sonraki dönemle ilgili pek bir şey yazmak istemiyorum, fakat küçük bir ipucu olsun, çok heyecanlı bir takip olacak çünkü şimdi ki gibi bize uzak kalan değil, direkt üstümüze çakılma ihtimali olan bir desen olabilir.

Şu önümüzdeki dönem bir netleşsin, Azor gazlama/yağlama/methetme/küf*etme dönemi başlayacak. Hazırlanın dostlar :hfyeni (29):

• O bu değil de Ülkemiz son 500 yılda 850’de en soğuk kaç almıştır ?

İstanbul sayfasında son 100 yıl İçin bi şeyler salladım ama son beş asırda hiç -20 ve altı girdi mi acaba

Görüldüğü üzere NOAA NCEP -20 girdi derken ECM -16 anca girmiştir diyor ve ECM bana göre daha gerçekçi

Geriye dönük veri toplama işinde hele hele 1900’lü yılların ilk 50/60 yılı ve 1800’lü yılların verilerin çoğunun tartışmalı ve algoritma varsayımı olduğunu düşündüğümü daha an önce yazmıştım

Hocam alıntıladığım sorunuza ve yazınıza cevap verebilecek niteliğinde düşündüğüm (ve ayrıca bu yazıyı paylaşabilecek en mantıklı konunun bu konu olduğumu düşündüğüm için) çok konu dışına çıkmadan, Osmanlı döneminde kurulan meteoroloji istasyonlarında kaydedilen günlük hava olaylarının kayıtlarının ilk kez kalite kontrolünden sonra sayısallaştırılmasının hakkında yazdığım bu biraz uzun bir yazıyı burada paylaşıyorum müsaadenizle. :)--

1896-1917 seneleri arasında ilk sorunuzdaki İstanbul'da 850 hPa değil, 2 metre sıcaklıkta -16.0°C kaydedildiği sistem var.

Ama sıcaklıklar o zamanki kayıtlara __.0°C ya da __.5°C şeklinde yazılırdı. Yani noktadan sonra ya 0 ya da 5 yazılırdı, küsüratlar tam olarak bilinememektedir.

1896-1917 seneleri arasında İstanbul, Halkalı'daki Ziraat Okulu'ndaki meteoroloji istasyonundaki kayıtların sayısallaştırılmış ve veriye dökülmüş haline ulaşabildim.

Yazımın en sonunda geçtiğimiz Haziran (2023) ayında yayımlanan bu çalışmanın kaynağını bırakıyorum.

Osmanlı'da 1896-1917 seneleri arasında her gün İstanbul, Halkalı'daki meteoroloji istasyonunun kaydettiği sıcaklık, yağış, nem vb. günlük hava olaylarının kayıtları tutulurdu. (1. Görsel)

Sadece İstanbul'da değil, Anadolu'nun çeşitli yerlerinde de 1839 senesinden sonra günlük hava olayları da ölçülebiliyordu.

Normalde günde 1 kere yapılan günlük hava olayları kayıtları, 1896, 1897 ve 1912 senelerinde günde 2 kere yapıldı. Fakat neden sadece bu 3 senede günde 2 kere kayıt tutulduğuna dair bir açıklama bulunamamıştır.

Günlük hava olaylarının kayıtları genellikle sabah saat 8 ve akşam saat 7'de yapılırdı. (2. Görsel)

3. Görselde, 1896'dan 2022'ye kadar Halkalı (mavi), Kandilli (kırmızı) ve Florya'da (mor) sıcaklık (°C) değişimini görüyoruz.

Şimdi asıl Bu konuya özgü bilgiler ve alıntıladığım soru ve yazılarınıza cevap vereceğim kısımlara geçecek olursak:

11-12-13 Kasım 1897 tarihlerinde İstanbul, Halkalı'da 3 gün üst üste, evet 3 gün üst üste sıcaklıklar 0°C üzerine çıkamamıştır.

Kayıtlı tarihteki Kasım ayı efsane sistemidir. (4. ve 5. Görseller)

Osmanlı verilerinde İstanbul, Halkalı'da sıcaklıklarda meteorolojik uç değerlere bakacak olursak:

Kaydedilen en yüksek sıcaklık 40°C ile 9-10 Ağustos 1899'da kaydedilmiştir.

Kaydedilen en düşük sıcaklık -16°C ile efsane 1907 senesinde 23 Ocak 1907'de kaydedilmiştir.

(1060'lık İskandinav YB ile) Efsane 23 Ocak 1907 tarihinde İstanbul, Halkalı'da 850 hPa sıcaklık değil, 2 metre sıcaklık -16.0°C ölçülmüştür. (6. , 7. , 8. ve 9. Görseller)

İnternette eskiden İstanbul için 1929 senesindeki -16.1°C veya -16.4°C rekor olduğu yazardı fakat MGM'nin arşiv sayfasında da en eski tarih artık 1950 olduğundan bu veriyi doğrulayabilecek resmi bir kaynağa ulaşamadım: Bu konu hakkında resmi bir veriye ulaşabilen varsa buraya atarsa sevinirim.

Bu yüzden şimdi elimizdeki olan resmi veriyi göz önüne alırsak :

Efsane 23 Ocak 1907 tarihindeki Halkalı'daki 2 metre sıcaklık -16.0°C değeri İstanbul için rekor sıcaklık değeri. (en başta dediğim gibi küsürat tam olarak bilinmemekle birlikte ve yukarıdaki yazdığım bilgi haricinde ve eğer yanlış hatırlamıyorsam)

Diyebilirdiniz ki hocam zaten model arşivlerinden bakabilirdik diye fakat işte bu yüzden yazımın en yukarısındaki Cold.EFso hocamın 2. yazıyı alıntıladım.

Hocamın orada dediği gibi ECMWF ERA5 ve NOAA modellerinin arşivlerinde gerçekten farklılık var. ECMWF modeli arşivde çok daha iyi. Fakat ECMWF modelinde en son 1940 senesine kadar bakabiliyoruz. Ondan öncesinde NOAA verileri bu yüzden çok da sağlıklı olmasa da yine yukarıda efsane sistemlerin model arşivlerini bırakıyorum.

Çalışmanın kaynağı:

Digitizing Ottoman daily weather observations of Halkali Agricultural School in Istanbul, Turkiye (1896–1917) - Yilmaz - Geoscience Data Journal - Wiley Online Library

Aşağıda hazırlamış olduğum tabloda da tablonun çok uzun olmasını istemediğimden dolayı sadece 1896, 1897, 1898, 1899, 1900 ve 1907 tarihleri arasında her mevsimde yaşanan maksimum, minimum ve ortalama sıcaklıkları tablosu: Yukarıda yazdığım 1907 ve 1897 gibi efsane sistemlerin aralarında bulunduğu yılların tablosu: 1896-1917 yılları arasına attığım kaynaktan bakabilirsiniz.

YılMaksimum sıcaklık (°C)Minimum sıcaklık (°C)Ortalama sıcaklık (°C)
    KışİlkbaharYazSonbaharKışİlkbaharYazSonbaharKışİlkbaharYazSonbahar
    189612.03.57.87
    189714.025.034.031.0−5.0−1.016.0−8,55.3612.2323.8914.25
    189822.032.034.536.0−9.0−8.010.00.05.8612.0821.7018.54
    189919.034.540.036.0−4.0−3.010.01.07.4113.8522.2417.65
    190017.028.038.031.0−2.0−6.010.53.06.8011.4023.6316.40
    190716.534.032.029.0−16.0−3,59.52.04.5710.8322.4915.55

Ayrıntılar görselin ardından gelen başlıkta yer almaktadır

11-12-13 Kasım 1897 tarihli Kasım ayı Efsanesi:

archives-1897-11-11-0-1.png

archives-1897-11-12-0-1.png

1907 efsanesi:

archives-1907-1-23-0-0.png

archives-1907-1-23-0-1.png

archivesnh-1907-1-23-0-1.png

archivesnh-1907-1-23-0-0.png

• bu sene avrupa efsaneleri senesi avrasya tarafı izlesin kar haritalarında bile şu anlık öyle.

Sibiryadan yatay ingiltere,fransya kadar uzanan soğuklar.

• Helal olsun hocam valla , çok teşekkür ederim

Harika bir çalışma olmuş

Eline emeğine yüreğine zihnine sağlık

-16’yı almış kadar oldum hakkaten✅🥶

Şu yer seviyesi -16 gördüğümüz ( iç ve Doğu kesimler -40 olmuştur devamında ) Sibirya sistemi hakikaten efsane ve Avrupa ile güzel paylaşmışız, bu şekil gelecek sistem endeks falan da dinlemez

BOM maalesef o dönemin döngü verilerini göstermiyor , Zira Maiden Jullien Osilasyonu 75’lerde icat edildi , ama bu tarz bir sinoptiğe odaklıyım bu kış ve 8-10 Sistemi o potansiyeldeydi kışın başı olmasına rağmen

Tekrar teşekkür eder Kolaylıklar dilerim

• Evet çok sağlam sistem kaçırıyoruz

Epey kafa yordum günlerce

🎱 diye çok sinerji yaptım , çok veri kurcaladım

Ama maalesef nasip olmadı sistem

Üzücü bir durum kaçan balığın büyüklüğünü gördükçe , napalım atmosfer böyle ve takdir böyleymiş

Gem senaryolardan biri hala şartları zorlayıp sistem vermeye çalışmış

Ama o kadar güzel bir Sibirya denemesi ki, tam çerçevelik, yataydan mis gibi geliyor soğuklar , kuzeyde Skandi ile Batı Sibirya yükseği enfes tampon yapıyor ve soğuklar üzerimize boca oluyor Azorun da desteğiyle

Aleut Pna Skandi yükseği hep günlerdir tarif etmeye çalıştığım sinoptiği sağlamış , Britanya batısındaki AB yine yerinde

Ull de engelsiz parazitsiz bir ortamda yolunu bulmuş

Modelin her şeye rağmen hala bunu görmesi ilginç

Sinoptiklerde Azor Atmosferde Azot kadar hayati önemde nerdeyse ,sağlık olsun , daha iyileri olacağına yürekten inanıyorum

• bizim coğrafya da Celali isyanların olduğu dönemde genç osman 4 murat zamanı sanırsam Avrupa'da dondurucu soğuklar Bizde büyük ihtimalle 850 hpa -20 ler girmiş olabilir...

• Bugün Orta Avrupa'da olan soğuk ve karlı hava 5-6 güne kadar ülkemize giriş yapıp yılın ilk haftasına kadar soğuk bir süreç yaşatabilir, çok ufak dokunuşlar,değisiklikler ki olabirliği yüksek olasıklar,o zaman burası çok şenlenir,o sene bu sene arkadaşlar..

• 8-10 salınımını kaçırmak bize hiçbir şey kaybettirmez, bölge konumuzda da yazdım, yeter ki Ural'ı hortlatmasın.

Hala küçükte olsa bir ihtimal var, o yüzden bir sonraki dönemle ilgili pek bir şey yazmak istemiyorum, fakat küçük bir ipucu olsun, çok heyecanlı bir takip olacak çünkü şimdi ki gibi bize uzak kalan değil, direkt üstümüze çakılma ihtimali olan bir desen olabilir.

Şu önümüzdeki dönem bir netleşsin, Azor gazlama/yağlama/methetme/küf*etme dönemi başlayacak. Hazırlanın dostlar :hfyeni (29):

Çok birşey bildiğimden değil birşey takıldı aklıma sana karşıt olmam yazmam biliyorsun sanki o uralın bu sefer bize faydası olacak gibi bir düşünce doğdu kafamda yada eskisi gibi sinoptikte gördüğüm şeylerimi yazsam mesela ağzından buz üfleyen ejderha görüyorum 🤣🤣

kuzeyin_oglu reis dün resmen girdiğimiz bahar nasıl gidiyor ilkbahar yaz sonbahar kışbahar🤣🤣

• Çok birşey bildiğimden değil birşey takıldı aklıma sana karşıt olmam yazmam biliyorsun sanki o uralın bu sefer bize faydası olacak gibi bir düşünce doğdu kafamda yada eskisi gibi sinoptikte gördüğüm şeylerimi yazsam mesela ağzından buz üfleyen ejderha görüyorum 🤣🤣

kuzeyin_oglu reis dün resmen girdiğimiz bahar nasıl gidiyor ilkbahar yaz sonbahar kışbahar🤣🤣

Abdullah başkanım ural mural estiriyorsun hemi.Ben çadırı alıp Orduya gelecem.1 çuval da çay alacam.Kardan kapanmış karadeniz sahil yolu kenarına, çadırımı kuracağım.Semaverde çayı demleyeceğim..Seni arayacağım ve “sakın gelme”diyeceğim🤣

• Abdullah başkanım ural mural estiriyorsun hemi.Ben çadırı alıp Orduya gelecem.1 çuval da çay alacam.Kardan kapanmış karadeniz sahil yolu kenarına, çadırımı kuracağım.Semaverde çayı demleyeceğim..Seni arayacağım ve “sakın gelme”diyeceğim🤣

Sen ordu sınırından içeri girer girmez benim haberim olur tek başına çay içme şansın yok zaten sen benim ancak onda birim kadar çay içebilirsin sen hiç hamsi ızgarayla çay içtinmi işte senin çadırda hamsi ızgarayla çay içeceğiz🤣

Ural mevzusuna gelince ben eski klişe olan durumları bu seneye oturtamıyorum bu sene hiçbirşeyin ortasını bulamıyorum ya yok yada çok sen anladın onu belkide tayfunun uralı bize tereyağlı ekmeğin hasını yedirecek

• Bize saf sibirya gelmesi için bir çok parametre lehimize gelişmesi lazım. Bunu sadece model için diyorum. Sibiryadaki Termik yüksek basıncı hiç bir anlam katmıyor orda olduğu sürece. Atlantik siklonları çok baskın , azorda direnç gösteriyor ve kör dövüşü var . Bir kere azorun önü açık olmalı. İlk adım bu olmalı bence.

• Sen ordu sınırından içeri girer girmez benim haberim olur tek başına çay içme şansın yok zaten sen benim ancak onda birim kadar çay içebilirsin sen hiç hamsi ızgarayla çay içtinmi işte senin çadırda hamsi ızgarayla çay içeceğiz🤣

Ural mevzusuna gelince ben eski klişe olan durumları bu seneye oturtamıyorum bu sene hiçbirşeyin ortasını bulamıyorum ya yok yada çok sen anladın onu belkide tayfunun uralı bize tereyağlı ekmeğin hasını yedirecek

Ben bu işlerde en çok tecrübeye hastayım.Benim için senin tecrüben tek başına modeldir abi:)

• euPrecMonInd1.gifgfs-12-300.png?18ECM101-168.GIF?02-0

bu haritanın sinoptik görüntüsü bunlar

azor beklediğimiz yerlerde skaladan taşan yağış beklentisi varken aralık ayında işimiz zor umarım ilk 15-20 gün sonunda biter bu lanet pattern en azından son 10 günü kurtarırız

• Aralık ayında ki 500 hpa basınçı rezalet görünüyor yine başa bela Ural yükseği var

Her türlü engellemeye maruz bırakıyor ki Aralık ayının 20 günü yer bitirir

• Cold.EFso hocam bana kitap önerebilir misiniz? Hem model yorumlamayı hemde atmosfer ile ilgili daha geniş bilgiler edinebilecegim bir kitap :)--

Merhaba

Meteorolojik bilgi durumunuzu bilmiyorum ama model yorumlama atmosfer bilgisi zayıfken çoğunlukla ülkemizde eksik , yanlış veya mantıksız yapılan bir işe dönüşmeye başladı

O yüzden model yorumlamaktan önce mutlaka atmosferi anlayacak bir gayrete girmek lazım

Ülkemizde Orhan Şen hoca Mikdat Kadıoğlu hoca gibi çok değerli isimler var , kitapları yayınları yorumları kıymetli

Yine Prof Turhan Aküzüm hocanın temel seviyedeki kitapları faydalı olabilir ama dediğim gibi sizin merak ve seviyeniz bu eserlerin fayda katsayısını etkiler

Ben modelleri sorgulama amaçlı biraz daha karmaşık verileri kurcalayan yabancı yayınları takip ediyorum ( en başta Joe Bastardi ve eserleri )

Ama ara form olarak biraz daha temel , yine yabancı kaynak olan şu kitabı önerebilirim (Ackerman ) çevirisini de Kadıoğlu hoca yapmış epey güzel bir içerik

( Ventrice de önemli bir isimdir takip edilebilir )

• euPrecMonInd1.gif

bu haritanın sinoptik görüntüsü bunlar

azor beklediğimiz yerlerde skaladan taşan yağış beklentisi varken aralık ayında işimiz zor umarım ilk 15-20 gün sonunda biter bu lanet pattern en azından son 10 günü kurtarırız

Bu harita Kasım ayındada böyleydi ağır fosladı, yani tutmuyor kardeşim ve sürekli değişiyor.