2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • O bu değil de Ülkemiz son 500 yılda 850’de en soğuk kaç almıştır ?

İstanbul sayfasında son 100 yıl İçin bi şeyler salladım ama son beş asırda hiç -20 ve altı girdi mi acaba

• Mahalle baskısından tırsmasam neler yazacağım da ( hatta başlığa bile neler neler ) yazamıyorum işte,

Sibirya soğuktur lafı aklıma geliyor bir de😆

Sen bana yaz ben senin yerine her türlü yazarım.Ben bizim mahalleden baskıya alışığım hemde benim meteoroloji konusunda cezai ehliyetim yok,mis😂

• Soğuktan çok gelen siklon muazzam kasımda böyle siklonlar görmek çok güzel 24 saate 20 milibara yakın düşüş hafta sonunun gündümi fırtına ve yağış olucak gibi

Çok haklısınız

Barajlar dibi gördü , içecek su kalmadı

Kuraklıktan pert olduk hala soğuk konuşuyoruz

Bu soğukçuluk müptelası iflahı zor bir mevzu

Kuzey enlemlere defalarca çıktım aylarca kaldım, kilitli kapı önünde donma tehlikesi yaşadım, Sibirya’nın yamacına vardım, artık soğuk konuşmam dedim :))

Ama gel gör ki, İstanbulda 3 gün yaşayınca yine soğuk avcılığı başlıyor , şehrin bunaltıcı havası insanı o moda sokuyor galiba

• O bu değil de Ülkemiz son 500 yılda 850’de en soğuk kaç almıştır ?

İstanbul sayfasında son 100 yıl İçin bi şeyler salladım ama son beş asırda hiç -20 ve altı girdi mi acaba

hocam sadece internette bu veriler çıktı.

• Bordo renkler Türiye haritasını taşırmadan boyamış bildiğin.

Harika bir noktayı daha yakalamış olduk vesilenizle, pek teşekkürler

Şöyle ki

Noaa Arşivi 17 Jan 1964 18z

ECM Arşivi 17 Jan 1964 18z

Görüldüğü üzere NOAA NCEP -20 girdi derken ECM -16 anca girmiştir diyor ve ECM bana göre daha gerçekçi

Geriye dönük veri toplama işinde hele hele 1900’lü yılların ilk 50/60 yılı ve 1800’lü yılların verilerin çoğunun tartışmalı ve algoritma varsayımı olduğunu düşündüğümü daha an önce yazmıştım

• Negatif Nao belirdi bir anda ayin son günleri ve ilk günleri arasi. Gfs ısrar ede ede diger modelleride yanina çekmeye başladi 28 sonrası için. Dün nazar degdirecekler demiştim keşke demeseymişim. Neyse bakalim sürec nasıl isleyecek.gfs-ensemble-all-avg-nao-box-0632800.png%22

• Negatif Nao belirdi bir anda ayin son günleri ve ilk günleri arasi. Gfs ısrar ede ede diger modelleride yanina çekmeye başladi 28 sonrası için. Dün nazar degdirecekler demiştim keşke demeseymişim. Neyse bakalim sürec nasıl isleyecek.gfs-ensemble-all-avg-nao-box-0632800.png%22

Hocam negatif naonun etkisi nolur açıklayabilir misiniz

• Negatif Nao belirdi bir anda ayin son günleri ve ilk günleri arasi. Gfs ısrar ede ede diger modelleride yanina çekmeye başladi 28 sonrası için. Dün nazar degdirecekler demiştim keşke demeseymişim. Neyse bakalim sürec nasıl isleyecek.

Süreçte olur böyle şeyler

Hem görüldüğü üzere ani değişken veriler hem de çok başlardayız, psikolojik olarak da üstünüz

Gerekirse 5-10 gün kaybederiz, öteleriz ama çok karamsar değilim

Misal şu Ukmet 168 bile istikrarla gelse bir kaç esneme ile 240/264’üne doğru bize indirir sistemi, Arktik bölgede ve Sibirya’da oluşan yüksek normal şeylerin bizi beklemediğine namzet adeta

• Süreçte olur böyle şeyler

Hem görüldüğü üzere ani değişken veriler hem de çok başlardayız, psikolojik olarak da üstünüz

Gerekirse 5-10 gün kaybederiz, öteleriz ama çok karamsar değilim

Misal şu Ukmet 168 bile istikrarla gelse bir kaç esneme ile 240/264’üne doğru bize indirir sistemi, Arktik bölgede ve Sibirya’da oluşan yüksek normal şeylerin bizi beklemediğine namzet adeta

Son günlerde modellere bakınca böyle nostaljik ,extreme sistemlerin yaşandığı ,eski tarihlerden esintiler veriyor sanki.Alışılagelmişin biraz dışında ilerliyoruz gibi.Hayırlısı bakalım

• Hocam negatif naonun etkisi nolur açıklayabilir misiniz

Kuzeyimizdeki soguklarin bir kısmının izlanda civarindan kopan alçak basinçlarla birleşerek orta/batı avrupa civarina yönelmesi . Bizde ara ara yagişli tarafta kalmaya devam ederiz fazla negatife kaçmazsa Buna yakın diyelim kısmen. Fazla uzun sürmeyebilir.gfs-ensemble-all-avg-europe-wide-z500-anom-1410400.png"

• Gfs senaryoları 30-1-2 dönemini biraz düzeltmeye başlamış , vade hala uzun , 26/27 sistemi de Ukmo 168 ile gelmişti

Yarın Ukmo 168’den bi kıyak yapmasını umacağım ve bu mümkün şu sinoptiklerde

Gerçi ECM ağalık yapıp 216-240’na da bugünden jest yapabilir bize

• Son günlerde modellere bakınca böyle nostaljik ,extreme sistemlerin yaşandığı ,eski tarihlerden esintiler veriyor sanki.Alışılagelmişin biraz dışında ilerliyoruz gibi.Hayırlısı bakalım

Kreatif düşünen kazanır

Tarihi cesurlar yazar

Azdan az çoktan çok gider

Sonunu düşünen kahraman olamaz

Atmosfer de kendinden başkasının kahraman olmasına kolay kolay müsaade etmez :gun_bandana: :hfyeni (29):