Posts by Cold.EFso

Cold.EFso Hocam hoşgeldiniz tekrardan.

Çok teşekkür ederim hocam

Bölge Başkanlığınız hayırlı olsun

Bilimsel ve objektif analizleriniz takdire şayan

Öteki modeller sayfasından yorum yapmak istedim ama ordan engelliymişim :))

Dünya değişiyor dengeler de değişiyor demek

“Şahsi ikballer ve ihtiraslar” sayfasından daha çok paylaşım yapmanızı beklerim :)

Bu arada efsane model Gem’e bir iadeyi itibar borcumuz var

Önce ben ama daha sonra ve en çok da siz GEM’e Kolpaçino Gem demiştik

Artık bu Çalışkan ve başarılı modele Al Pacino Gem deme vakti geldi de geçiyor bile

forum.havaforum.com/attachment/155032/

Bu yılın en iyi modeli GEM

En başarılı ortamı HF

En başarılı tahminci :O kendini biliyor :))

En başarısız tahminci : Herkes onu biliyor , Şubatta kışı bitirip üstüne herkese sataşan

Ülkemiz adına utanç verici, çağdışı acı bir durum

Sabah akşam Liyakat liyakat diye konuşan tipler hele bunu destekledikçe yazıklar olsun diyorum

Cold.EFso üstadım, hosgeldiniz.

Daha önce belirttiğim sebepler ve ilave yeni durumdan dolayı pek bulunamıyorum ama kalbim sizlerle

Türkiye’de meteorolojinin kalbi HAVA FORUMDUR, bu konu tartışmaya kapalıdır burası okuldur

Lütfen buraya ilmi manevi katkıları arttırarak zinde tutalım

Cümleten hayırlı sistemler

Size ⛄️ çok yakışıyor :gun_bandana: uzays3271653126

Çok naziksiniz

Ne günlerdi ya

Neler yaşadık zorlu süreçlerde

İnşaallah işleri yoluna koyunca daha fazla odaklanacağım

Meteoroloji ilmi ancak şahsi tahminler bölümde mücadelelerin ( nefisten kibirden enaniyetten arınmış haliyle ) katkısıyla gelişir ülkemizde

Bir joe Bastardı’nın çalışma metodolojisini bilmeyen asla tahminciliği anlayamaz

Adam simülasyona kendi ahengini katıyor

Simülasyonun en temel verileri de insan yapımı değil mi?

Madlen ve Julien insan ismi değil mi?

Modellerden gelen tüm verileri modellerden bağımsız olarak aklıyla harmanlayacak

Bizi model takipçisinden ayıran şey modelin açmazını çelişkisi görüp insan aklının kendi eseri olan algoritmaya galebe çalabileceğini ıspattır ve defalarca bunu ıspatladık

Ya Morpheus gibi Neo gibi robotların hükmüne direneceğiz ve onlara biz yön vereceğiz

Ya da Ajan Smith gibi robotların ( burada % 100 modele teslimiyeti resmediyor) hükümranlığını kabul edip ilmi terakkiye pranga vuracağız

Biz birincisini yani ilmi ve mücadeleyi , zor olanı seçtik yıllar önce

Selamun aleyküm İstanbul

Geç değil Hakiki kışınız mübarek olsun

Hamdolsun Mart ile ilgili çoğu sinerjik dostumuzun tahminleri 12’den vurdu

Ocak sonunda bu fakir de Mart’ı işaret etmişti ,

Ama ne olur bu gelen sisteme de veda busesi demek için çok acele etmesin bazı dostlarımız

Bu arada Şubatta kışı bitiren vardı noldu o iş:hfyeni (18):

Tamam Akıl almaz olaylar yaşadık burda. Telefonu kapatmak zorunda kaldım. Şunu söyleyebilirim sadece, değerli hocam ve ustam Cold.EFso bizlere her zaman Mart ayında -6 nın Ocak ayının -10'u gücünde olabileceğini öğütlerdi.

çok teşekkür ederim değerli kardeşim

Cidden ara ara foruma bağlanma imkanım olduğunda bu hatırlamaların benim için çok kıymetli

Evet böyle tespitlerimiz olmuştu

Ve daha nice kavram geliştirdik hep birlikte Hava Sevdalıları camiasına.

Atmosferi kendi tekelinde sananlar da hep haset ettiler bu mücadelemizi

Pek aktif olamasam da Mart’la ilgili fikrimi Ocak sonunda arz etmiştim

Bu arada Bölgenin kıyı kesimleri için Kafkas zaafiyeti oldu bu sene bana göre, hep efsane girişlerine duvar oldu orası , bazı yıllar elek gibi gelene geç derken bugüne kadar çelme taktı hep , ama şu gelen sistemde en azından inadı biraz kırılacak gibi bu zaafiyetin

Dilerim kıyılar bilek boyunu hatta diz boyunu aşan kar ⛄️ görür bu süreçte

Mart Geciken kış oldu

Bakalım Nisan Geç kış olacak mı :hfyeni (18):

Cold.EFso Tekrardan Hoşgeldiniz hocam cidden sizin uzun mesajlarınızı bile özledik :)

Çok sağol değerli kardeşim

Atmosfer Aşkın , Gayretlerin , nezaketin ve bilimsel yaklaşımların takdire şayan , Z kuşağı işte böyle azimli oldukça güzel ülkemizi hiç kimse durduramaz

@4 Şubat hocam Tahmincilikte bir markasınız adeta , Tropik döngü ile Polar döngü arasındaki etkileşime yoğunlaşan Türkiye’deki çok az sayıda üstattan birisiniz

Ama maalesef bırakın bu çizgiyi ilerletmeyi , odaklanmaya bile gerek görülmüyor son zamanlarda

Oysa ki model takipçiliğinden ziyade Modellerin çıktılarına yön veren verilere odaklanmak çok daha eğitici ve sonuca odaklı olacaktır

Mesela yarın için bile ECM ve GFS tropik bölgede çatışma halinde

ECM 7 derken GFS merkez diyor

Bu durumda bir çok veri kısa vade için bile taban tabana zıt çıkacak

İşte bizim (bazı farklı bakış açılarımız olsa da) yıllardır çözmeye çalıştığımız trik noktalardan biri bu

Veri girişi t(0) anında ihtilaflı olursa her şey her an değişime açık demektir

Model girdilerinde benzetim ve bunu yaparken Feed back eş zamanlı yapılır

Bazen döngüyü çözmek o kadar zor olur ki sonuçlardan yola çıkılıp faz tespit edilir , işte şimdi tam olarak öyle bir dönemdeyiz

Bu yüzden Şubat için modellerde çok büyük kararsızlıklar olduğunu ifade etmeye çalıştığım önceki paylaşımda

Bu arada @4 Şubat hocam tekrar tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum , Allah şifalar versin

icenow123 karasah  izzet.crt

çok teşekkür ederim çok naziksiniz

arnavut hocam çok sağolun , var olun , yaşadığımız sistem ve uzun vade için gözümü diktiğim Alper Tunga ülkemiz için hayırlı olsun

Hoşgeldiniz hocam.

Çok teşekkür ederim Değerli kardeşim , atmosfere ilmi yaklaşımlarınız ve bazı hatırlatmalarınız çok kıymetli

Böyle bereketli bir kışın heyecanını yaşayıp bir araya gelebildiğimiz için ne kadar şükretsek az

Önceki günlerde çok dar bir zaman diliminde aktif olabildiğim için güzel dileklerde bulunan her biri çok kıymetli değerli arkadaşlarımıza da teker teker teşekkür etme vazifemi yerine getirmeyi bir borç biliyorum;

Sinoptikler Prensi Chronic53 hocam çok teşekkür ederim , her paylaşımın forumu 7/25 takip eden üfürükten kahine adeta birer şamar gibi iniyor 😁

balıkçınadir teşekkür ederim hocam

Ecmedical çok naziksiniz sağolun Hocam

Osman Akkaya Allah razı olsun değerli Hocam , teşekkür ederim, Bu başlık hareketli olmalıydı, hiç kimse yapmasa sizden beklerdim ama bölgede takılıyorsunuz sanırım :))

izzet.crt hocam çok sağolun , yüce Rabbimiz sağlık ve afiyetler versin , Nickinizden dolayı klavyede her Crt tuşunu gördüğümde hatta Alt Delete tuşlarını gördüğümde bile sizi hatırlıyorum 😁

Tipi54 çok sağolunuz , forumda önemli bir diğer üyemizsiniz , diziden ayrılmanız bizi üzdü , zaten siz ayrıldınız dizi de bitti :)) Aman forumdan ayrılmayın ve haftasonu ve özellikle pazartesi şehri esir alın ❄️⛄️

GabelBerg_10 hocam sağolasın , varol hocam , geçen yıl gece geç saatlerde aktif olurken senin yüzünden forumdan çıkış yapardım, en ufak bir mesajın bile kahkaha garantili , uyuyanı uyandırma garantili , uyanmadan Fırça yeme garantili 🤣

Mmuratkeles ağabey çok naziksiniz teşekkürler

Yigit61 ne kadar teşekkür etsem az , ancak imkan bulabildim nazik paylaşımınıza cevap verebilmek için

YavuzHan çok sağolun varolun saygılar

@erdemo hocam biz de sizleri ve aksiyonlu günler heyecanını özlemişiz , kar İstanbula ayrı yakışıyor , Sibirya’ya bile gitsen İstanbul karı başka bir heyecan be usta

Teşekkür ederim Al1han değerli kardeşim emeğin çok fazla özellikle Covid ilk şok sürecinde ve sistemler foslarken kıyıları bizlere hatırlatırken

ExcuseMe hocam , sağol varol , model analizleri konusunda adeta markasınız

Temkinin vücut bulmuş hali divane hocam teşekkür ederim

@4 Şubat hocam , en derin saygı ve dualarla, Yüce Rabbimiz size sağlık ve bereket dolu hayırlı uzun ömürler versin

karasah hocam çok teşekkür ederim, Allah tüm işlerinizde başarılar nasip etsin

Aykut çok teşekkür ederim, Tulpar’ın Güllüsü ha aşkolsun 😁

Evet Tulpar sisteminde bir çok modele ve olumsuz veriye inat bir başarımız olmuştur , çok sağol hatırlattığın için, ama fakir en çok bir önceki yıldaki GGS’ler zincirindeki başarısını unutamıyor çünkü üst üste 5 GGS nokta atışı yapmıştık ( Geçen yılki Alper Tunga’yı Kafkaslar’a kaptırışım da en büyük hayal kırıklığımdır , bu sene o Tunga buraya gelecek :))

forum.havaforum.com/attachment/134771/

berkeeldek tam bir atmosfer aşığı ve analiz savaşçısısınız, lütfen bu sayfayı da hareketlendirin verilerle, çok katkınız olur Tahmincilik sanatına ( sektör demeyelim bu sefer)

Berkay34 sayın İstanbul il Başkanım çok sağolasın , biliyorum mevcut görevin çılgın tahminleri yapmana biraz engel oluyor ama Kendini çok hızlı geliştirdiğin için büyük başarılara imza atacağına inanıyorum

İsmini anamadığım tüm değerli dostlara da teşekkür ediyorum

Önümüzdeki süreç hayırlı ve bereketli olsun

Gelmişken Bazı sorular bırakayım izninizle

Bu sene Efsane yaşar mıyız ve sizce neden ?

Güneydoğu efsaneyi yaşadı , bunu iki üç hafta önceden ön görebilen oldu mu ?

Olduysa yazıp paylaşan oldu mu ?

İstanbul bu sene daha ne kadar üşüyecek?

Şubat için düşünceler nedir ?

28/2 dönemi sizce sistem iner mi ?

Modellere yön veren verileri modellere tam bağlanmadan takip etmek gerekir

Jeopotansiyel yükseklik farkına sebep olan büyük enerji transferleridir

Kutup soğukları zaten ineceği için mi Azor tırmanıyor , yada Azor tırmandığı için mi soğuklar iniyor ?

Onun da en büyük iletim hattı rüzgarlardır

Rüzgarlar Kuranı Kerim’de Yüce Allah’ın çokça andığı bir kavramdır

Bu bile rüzgarlara daha fazla odaklanmamız için çok önemli bir ipucudur

forum.havaforum.com/attachment/134770/

MJO ve tropik döngünün merkezi Denizler ve Dalgalar da çok önemlidir ve onlar da Kuran’da geçer

Bulut oluşumu ve yağmurlar zaten geçer

Tropik bölge ile polar bölge etkileşimi bizler için çok önemlidir

GPH ve Basınç konusunda mutlaka bir ipucu vardır ve bir şekilde bunu bulacağıma inanıyorum

Bu sistem serisinin bir çoğumuzu tatmin edeceğine inanıyorum.

Bazı aksilikler elbette olacaktır kıyılarda ama potansiyel yüksek olduğu için süreç oturdukça herkes tatmin olacaktır Allah’ın izniyle

Ocak ayını kapatanların bile olduğu noktalardan buralara gelmek bile atmosferin ne kadar muhteşem ve sürprizlere açık olduğunun ıspatıdır

Gaybı tam olarak sadece ve sadece onu yaratan bilir

Bize düşen ilmi gayret , takip , enerji, emek , dua , pozitif düşünce ve her olaydan bir netice çıkarıp tekamül etmektir, herkese selamlar saygılar

Myforecast diye bir site var , nostalji olsun diye bazen bakıyorum

2004-2012 dönemlerinde reytingi yüksekti

Çoğunlukla yağış miktarını tutturamazdı ( genelde cimridir) ama en azından günde 4 defa güncellendiği için ilgi çekerdi

O site bu 18/19 GCK sistemine 0.05 cm kar veriyordu

Tarihinde ilk defa doğru bilmiş oldu

Bence 18/19 GCK sistemi üzerinde pek konuşulmadı , neden böyle fosladı, nemlilik ve rüzgar yönleri neden tutarlı olmadı

Yer seviyesi bile -12 girişine rağmen berbattı

Bu sistem üzerinde değerlendirme yapmadan geçmek bence eksiklik olur

Hele de 5/8/10/12/15 cm kar beklentisi olanlar varken

Dolayısıyla ben modellere yüzde 100 bağlı kalınmaması gerektiği görüşümün arkasındayım

Yaklaşan soğuk karambol ortamıyla ilgili güzel beklentilerim var olsa da yer seviyesi süprizlerine karşı hazırlıklı olmak gerekir

Bizi tatmin edecek şey sadece kar yağışı değil, makul bir örtü ve hem de erimeyen Kaliteli bir kardır , 18/19 iyi geçseydi 22/23 için kaliteli kar beklerdim ama sanırım 24/25 dönemine kalacak kıyı ilçeler için bu durum ( adım adım sertleşen sistemler teorisi)

Kaldı ki Daha uzak vadeler için Balyozik sistem beklentimi arz etmiştim, o yönde iyi gelişmeler var, inşaallah şu sistemleri yaşarken onun da Kadraja gireceğini umuyor ve tahmin ediyorum

Hakkımızda hayırlısı olsun

Lütfen gerçekçi olmakla beraber ümidimizi korumaya devam edelim

Bu sene de Mart kış ayı gibi geçecek gibi , yani daha yaklaşık 60/70 günümüz daha var ve öğrenerek takibe ve sinerjiye devam diyorum :)

Değerli arkadaşlar modeller İstanbul’u normalde tek sistemde bile çözmekte zorlanıyor

Şimdi üst üste bindirmeli sistemler ve karmaşık bir ortamda yer seviyesinin en kritik veri olduğu bir ortamda çözmeleri çok çok daha zor olacaktır.

Daha iki gün önce Avrupa yakası sürpriz bir şekilde hatırı sayılır miktarda kar aldı ,ve şartlar öyle çok da muhteşem de değildi , aksine Anadolu yakası iddialıyken adeta avucunu yaladı, yani modellere tam bağlı kalamayız ( kaldı ki ben model denince ECM’yi biraz da Ukmo’yu falan anlarım o ayrı bir başlık) dolayısıyla tecrübelerle cesur tahminler üretenlere ayrı bir alkış vermek gerekiyor

X konumunda Lim t(0) f(x) anını tam bilemeyen model t(0+n) anını çok daha zor tahmin edecek ve yanılma ihtimali yükselecektir böyle karambol ortamlarda

Modeller bize 30/40/50 senaryo sunarken bize olma ihtimali daha yüksek olanları seçip gösteriyor , yoksa çok daha fazla senaryo kümeleri var

Dolayısıyla en ufak lehimize yönde bir değişim ( ki ben 18/19 GGS ile güçlenecek derken ortalama -7,5’tu şimdi ne hale geldi ) beklenenden çok daha güzel sonuç verebilir ve o ihtimal hiç de az değil

Atmosfer muazzam dengelerin olduğu muhteşem bir yapı , böyle bir varlığı soluyup yaşayıp bereketli ürünleri olan kar ⛄️ ve yağmurları takip edebildiğimiz için yüce yaradana ne kadar şükretsek az

Selamun Aleyküm kar emekçisi dava arkadaşlarım , heyecanlı bir döneme giriyor güzel İstanbul’umuz , hamdolsun geçen hafta yaptığım paylaşımlardaki beklentiye uygun gitti süreç Şehrimiz için ( hem GGS gidişatı hem büyük resim anlamında ) uzun vadeler beni daha daha heyecanlandırıyor , hele ki hem Antep hem İstanbul eş zamanlı kar heyecanı yaşıyorsa bu çok büyük nimettir ülkemiz için, şimdiden keyifli sistemler diliyorum

forum.havaforum.com/attachment/132775/

Güzel İstanbul’umuz için de iki kelam edeyim gelmişken

Hatırlayanlar bilir şu yaklaşımımı

Aydosta örtü oluşmadan Kayışdağı ihya olmaz

Kayışdağı kar tutmadan da Kozyatağı örtü görmez

Kozyatağı örtü görürse ancak Moda örtüye umutlansın, arada bazen 3 gün bazen 3 saat bazen 3 hafta da olsa mutlaka bu böyle olur ( aksi çok çok düşük ihtimaldir coğrafyamızda)

Teorem : Yüksekler kar gördü, geceler eksili değerlerde ve diyagram makul görünüyorsa ( çok süper olması şart değil ) GGS yer seviyesinden aldığı cüretle devreye girer

Öyle bir dönemi yaşama ihtimalimiz şu ortamda bana göre yüksek

GGS’ler iyi gidiyorsa ve hala soğuk sektör belirtileri var ve artıyorsa ( SH/ALL çok kritik değişim oldu) üst levela geçer ve balyoz iner ( uzun vadeler )

Bu durumda Adalar bile bilek boyu kar alır, ama önce ilk sistemlerde iyiye gidiş görecek miyiz sabırla bakalım

Çok teşekkür ederim değerli dostlar, model sayfasında da güzel yorumlar oldu, orayı meşgul etmeme adına buradan paylaşım yapayım

Öncelikle profilimde belirttiğim bazı özel durumlarım var, o yüzden çok aktif olamadım

Yurtdışı konusu ise başladığımız süreç rayına oturursa daha az sıklıkta seyahat ve daha sakin bir döneme geçmiş oluruz ve ben de atmosfere daha fazla odaklanırım inşaallah

Yeni dil yeni kültür yeni şartlar çok yoruyor ve zaten enlemden dolayı da kardan bıkmış oluyorsunuz :))

Ama İstanbul’a gelişinizin daha bir kaç gününde canınız kar yağışını görmek yada ne bileyim modellerde -30 Dam görmek istiyor , ilginç bir dilemma bu durum

Belki de buradaki sinerjinin verdiği alışkanlıktır o

Yada İstanbul’un -1’i Ufanın -19’undan daha cazip geliyor diyeyim

Bu arada HF’a alçakça ve küfürlerle saldıran bir üfürükçüye inat , yerimizi belli etmek adına da paylaşım yapmak istedim

Bir arkadaşımız bilgi verdi, geçen aylarda bana da sataşmış ezik , hiç bir lafım olmamasına rağmen

Şizofren olduğunu ifade ettiğimi herkes bilir ve beni yine haklı çıkarttı

Neyse o hak ettiğini bulmuş ve silinmiş

Şimdiden yaklaşan sistemler için herkesi tüm sinerjikleri ( iyi gideceği umuduyla) tebrik ediyorum

Bastardi, Cohen Ventrice başta olmak üzere, Orhan Şen , Mikdat Hoca, Bünyamin bey ve Forumun değerli hocaların ve bilgili üyelerimizin yorumlarından analizlerinden yararlanalım ama verilerle o yorumlara farklı bakış açıları da ekleyelim

Lütfen bu başlık canlı olsun

Arktik bölge ile Tropik döngü ve en önemlisi rüzgarlar ile GPH karakterleri arasında denklemlere odaklanalım

Şikayetçi olduğumuz sektörü veya modelleri ancak bizlerin mantıklı ve zorlayıcı soruları kendine getirecektir er yada geç ..

Wuuuu güncellemeye bak ,ateş ediyor adeta

Orta vadesi güzel , uzun vadesi Harika bir sistem altyapısı kuruyor, Aleut Sibirya ve Kutup sac ayakları ile, temkini unutmamak şartıyla heyecan verici ve güzel bir görüntü , diz boyu kar görmek umuduyla..

Kaliteli model ECM’yi kaliteli ortam Hava Forumdan takip etme keyfi de başkadır dostlar

olacak olacak ggs ile olacak bu sefer. ( Cold.EFso ya selam olsun)

Ve aleyküm selam hocam

GGS’den ve ECM’den şaşma demişizdir bir zamanlar :))

Tabi foruma girer girmez hemen şu başlığa baktım ki ne görem, hiç hareket yok, Bayrak yarışı bu başlıkta sürekli ayakta kalmalı , tahmincilik buralardan gelişir ve kalkınır, genç tahminciler cesur tahminlerini buralardan yapar ve yapmalı , ortam tam bir karambol ortamı , Efsane çıkartacak değişik veriler ve endeksler var , tahminler havada uçuşmalı, cesur tahminciler bizlerin durağan dönemlerinde insiyatif almalı sinerji asla bitmemeli

Ahh ahh profilimde yazdığım bazı ayrıntılardan dolayı pek aktif olamadım ama yüreğim İstanbul’da diz boyu kar görmek için atıyor ve birçok veri güzelleşirken sadece SH/ ALL Gidişatı ( yeni gelişme bu ) bile beni çok umutlandırıyor, şu ortamda en az Tulpar kadar büyük bir sistem alınmazsa üzülürüm , inşaallah güzel bir kış İkinci yarısı olur, herkese selamlar saygılar

Tahmin , güzel dilekler ve yorumlar hayırlı olsun , ülkemiz için güzel bir kış olmasını dilerim ki umutlu olmak için hatırı sayılır nedenlerimiz var , Coğrafyamızda Erken kış yaşatmak için bahane arıyor adeta Arktik bölge

Yurtdışında olduğum için pek aktif olamadım , inşaallah ülkemiz için bereketli bir sezon geçer , kuzey enlemlerden selamlar, görüşmek üzere 🤗❄️