Beiträge von Cold.EFso

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

O yazan arkadaşın pisikolojik problemleri var ben yorumlarına gülüp geçiyorum

Atmosfer işlerinde aşırı hırs , çok aşırı şartlanmak ve gereksiz mutlak beklenti insan psikolojisini çökertir

Maalesef örnekler var ve çok

Atmosferin sahibi ne modeller ne biz ne de tahminler

Bakın modeller tel tel dökülüyor

Tarihte hiç böyle olmamıştı

Muazzam bir çöküş süreci yaşıyoruz

Olası sebeplerini de yazdım

Hiç bir sözde meteorolojik bilim merkezi bu çöküşü itiraf etmez ve kabullenmez

Modellerin Psikolojimizi bozmasına izin veremeyiz

Tam bilimsel yolu seçen de sıyırmaz

Tam uhrevi yolu seçen de sıyırmaz

Ama arada derede kalıp aşırı model bağlılığı yapan ciddi stres ve psikolojik sorun Yaşar ki uzak kalması daha iyi olur

Sosyal medyada ağzı gözü yamulmuş tipler görüyorum evlerden ırak, hiç bir şey için sıyırmaya değmez , çünkü atmosfer hiç kimseye kendisine tam olarak hakim olacak İlmi ve teknolojik şans tanımaz

Değişimlere açık olarak takibe devam

Hocam modeller böyle devam ederse başka yerlerden yardım istemeye başlayacağız anlaşılan. :hfyeni (18): Konu başlığı da şöyle olabilir. :D

Atmosferi Anlama Gayretleri ; Metafizik Bağlantı ile Cinlerden Yardım Alma Teknikleri - Paranormal Denklemler.

Hahaha şakacı seni

Cinlere gerek yok bro

Yeri göğü arasındakileri ve tüm alemleri yaratmış olan ve hayat vermiş olan Cenabı Allahtan başka istenecek hiç bir makam yok

O dilerse şu 96/120 tek senaryodaki -13’ler bile gelebilir

Ne kadar doğru başlık yazmışım değil mi

Bizimkisi atmosferi anlama gayreti

Ötesine geçemeyiz , hiç geçemedik de zaten

İlk sistem efsane olmaz dedik ancak böyle de kötü beklemiyorum, -8/-11’lik sistem önce batıyı sonra doğuyu etkiler , hala 96-144 saat bu modeller için çooook uzun vade

Modellerin çöküş nedeni ile ilgili 2 uzun yazı kaleme aldım , dileyen katkı verebilir

Modellerin inatla Afrika dediği ortamda bir kaç arkadaş artık soğuk sektördeyiz dedik

Nitekim 72-240 arası hep az yada çok soğuk geliyor ve 96-144 arası epey gelişim yolu var

240 ise artık baba sistem için altyapıyı düne göre bi tık daha iyileştirdi

850 anomalisi şu anlık yanıltıcı olabilir ama kutbi mıntıkadaki yükselme ve tampon YB ile bu 240 ile 320 saat arası İçin güzel görüntüler gelişmeye devam eder diye umuyorum

56027c61f3990a3f87e8d14.png

Ne kadar iğrenç bir yorum.

İzlanda Alçak basınç merkezinin İzlanda ülkesi ve kara parçası ile hiç bir alakası yok ayrıca

Sadece o bölgeye en yakın kara diye İzlanda adı verilmiş

Azor yüksek basıncının da Azors adalarıyla ilgisi yok , sadece yakın olduğu İçin o isim

Basınç alanları binlerce km gezip durabiliyor

Ben zaten bu iki basınç alanının isminin değişmesi gerek diye de bir kaç yıldır yazıyorum

Ayrıca aldığımız çoğu güzel sistemde İzlanda enfes konum alıyor ve Azora yön tayin ediyor

Öte yandan çok sevdiğimiz Sibirya da bazen nontermik batı yakası sönümleyici özelliği ile tüm kışımızı alt üst edebiliyor ( misal 2020 )

Medyanın bu sefer çok dillendirmediği ballandıra ballandıra kar geliyor başlıkları açmadığı önümüzdeki sistem Cold.EFso hocamızın da tam tarihi söylediği günde ülkemizin sınırlarında olması muhtemel duruyor. Modellerin sistemi bir yere kadar tahmin edebildiği gözler önünde onlara bağlı kalmayalım. Santim hesaplarının yapılacağı günler yakın gibi hissediyorum. Mevlam ne eyler ne eylerse güzel eyler.

Teşekkür ederim değerli kardeşim, inşaallah

Bu arada emektar model Cfs hem yakın hem de uzak vade için bize ufaktan destek vermeye çalışmış , muhteşem değiller ama bugüne kadar yakın vade için ilk defa sistemi biraz toparladı

c46be9a246a716d52e499.png

663ED473-6FB7-4C8F-AEA2-3CBCCFE95CF4.png

ECM 240 ile Naefs 300 muhteşem uyumu görüyor musunuz ?

Yukardaki devzilla ( GPH’ı Tabiki ) soğuk olarak güçlenmek için ifade ettiğimiz gibi doğuya kaymalı , zaten İzlanda’dan doğmuş bir derinlik , ama fakat lakin doğuya fazla meyili bir gücün durdurması ve ordan sekip üzerimize atarlanması gerek

Öte yandan Arktik yükseği de ilmek ilmek işleniyor

Peki bu mümkün mü ?

Cevabı ekstra tropik zorlamanın oluşturduğu döngü mekanizması sonuçlarında saklı ve konuyla ilgili sayfada yazdım ve arkadaşlar destekleyici yorumlar yazdılar

Ay sonu güçlü sistem avcılığı İçin buna inananlar mücadele edeceğiz , ECM’ye göre ayazı kaptığımız hem de sağlam kaptığımız için Godzilla öncesi şartların benzeri görüntüsü var

Maks 14-15 gün içinde hayal görüp görmediğimizi anlarız ancak bundan sonraki Gfs güncellemelerin 300’lü saatleri çok kıymete binip paylaşım savaşları çıkar diye düşünüyor ve temenni ediyorum

Güzel bir güncelleme iç ve Batı için

Kar örtüsüne bir de uzun süreli soğuk kararlı bir ayaz ekleniyor

Acaba neyin habercisi dersiniz :))

Neyse uzun vadeyi epey konuştuk zaten

Şu kısa vade ( aslında modeller için hala uzun ) istikrarından dolayı ( ve beklentimizi ısrarla onayladığından dolayı ) ECM’yi tebrik ederim, dün de evvelki gün de tebrik etmiştim , yarın da edeceğime inanıyorum

hocam mjo Gfs Ecmwf çok iyi Noa ve Ao buna rağmen sert sistem gelmiyorsa ne yapsın artık 😀

Birisi ekstra tropik zorlama ( Pasifik ağırlıklı )

Birisi Nao ( Noa değil ) Kuzey Atlantik

AO yani daha doğrusu Vorteks etki süreci ise tek başına bu endeksle izah edilemez

Sistem almak ( daha doğrusu güçlü sistem almak ) sadece bu 3 öğe ile izah edilemez

20-23 dönemine hiç bir Zaman baba sistem demedim

Ama bu sistemin 12-13’ten daha karlı olacağını düşünüyorum

27-31 dönemine ise balyoz bekliyorum

Yanılırsam da canım sağolsun

Evet bu seneki en sert sistem beklentimi bu kadar açık söylüyorum

Öncekilerde hep sistem bekliyorum dedim

12-13 , 20-23 öyle yada böyle geldi geliyor

27-31 baba sistem olmalı artık

Olmazsa da daha ne diyim yuh olsun bu verilere

Şubat Mart Nisan isterse iki metre kar yağsın

Ocak’ı sağlam sistemsiz kapatmak benim için çok çok üzücü ve yıkıcı olur ( mukadderata isyan etmem edemem ama benim de sabrım bir yere kadar olur )

Putin’e sorsan ; yooo bizim Lugansk , Donbass yada Ukrayna sınır bölgesinde meteorolojik istasyonlarımızda hiç bir sorun yok takır çalışıyor , varsa sorun Ukrayna kaynaklıdır der

Zeloya sorsan ; yooo bizim Kiev Kharkiv Mauropol , Simferopol , Odessa , Zaporijye dahil hiç bir istasyonumuzda sorun yok , şehirler alt üst oldu ama istasyonlar kusursuz çalışıyor inanmazsan gel bak der :))

Bu ikisini güden ve kışkırtıp savaştıran global siyonizm ve emperyalizmin yönettiği meteoroloji üslerine mesela NOAA’ya ( GFS CFS ) sorsan ; yoooo hiç bir istasyonda hiç bir veri girişinde sorun yok ama varsa da Putin’in tarafındakilerdir ve sonuca etki etmez derler görevleri gereği , yani net cevap alamazsın

Yani aradığımız soruya cevap alabileceğimiz bir muhatap maalesef yok , ama artık bu model dağıtmaları İçin bu kadarına da fazla diyorum ve bu son iki yıl ve özellikle bu yıldaki aşırı öngörülemezlik ve bozulmayı % 80 ihtimalle buna bağlıyorum

Özelikle Türkiye ile ilgili tahminler daha çok etkileniyor Çünkü bizim soğukların geliş güzergahı tam harp ortamının etkisi altında

Özellikle 12/13 Ocak sisteminde de aşırı değişimler yine göze batmıştı

Arkadaşlar kuzeyimizde ve yakınımızda en az 10 ili kapsayan çok geniş alanda balon sonuçları eksik girer , savaş yüzünden meteorolojik uçaklar uçamaz ve sensörler başarılı ölçüm yapamazsa döngü hasar alır bu çok açık

O ülkeler verileri eksik yanlış yada sallamasyon gönderiyorlar küresel meteorolojik veri merkezine

Adam can derdinde bir de balonu uçuracak Donbass’ta hee :))

O küçük küsürat ve hatalar t (0) ‘ı bozunca 120 vadede dev gibi hataya dönüşüyor

Eksikleri algoritma benzetim yaparak bulmaya çalışıyor bulamıyor

Tek ildeki ölçüm eksikliği algoritmayı fazla şaşırtmaz

Ama 10 ve daha çok sayıda il ve çok geniş alan savaş ve kaos içindeyken gelecek meteorolojik verilerin doğruluğuna ancak Kadir İnanır

Türkiye’de hiç bir yerde bulamayacağınız bu analiz yorum yaklaşıma uzun düşünce ve varsayımlar sonucu ulaşmış bulunuyorum

sabahki ecm deki sıkıntı ne idi hocam?halen anlamış değilim!!!

Bir çok etken var tek sebepe bağlayamayız

En sonuca dönük olan kısmı kuzey Atlantik jetlerindeki açının değişmesiyle Geopotansiyel derinlik oluşup Azoru rahatsız etmesi ama PV aşağı yönlü salınımdan vazgeçmiş değil ve vade gayet müsait bir çok değişim için , dileyelim lehte olsun beklediğim gibi

Sabah geç kalktım , görüşmeye geciktim şarjım az ve yayayım :))

Şimdilik yazabileceğim bunlare

Aga bitirdin bizi be ya :) zaten günler geçmiyor.

Başkan yapacak bir şey yok

Gülü seven dikenine katlanır

Kolay sistem yok kolay para yok kolay ekmek yok

İki gün önce kış bitti deniyordu

Şimdi yine o noktaya döndü çoğunluk

Modellere aşırı derecede anlam yüklenince böyle şeyler oluyor

+12 verilen döneme -8/-11 potansiyelli sistem belirmiş ve vade hala hala 120/168 saatlerde yani bu çapsız modellere çok çok uzak vade

İlk sistemin efsane olacağına dair tek lafım yok

Ama +12’den -10’lara geldiğimiz bir dönem için yani 22 derecelik değişimin olduğu bir dönem için uğraşıyoruz

bana göre kar olarak 12-14 Ocak sisteminden çok daha fazla kar potansiyeli devam ediyor ( OLASILIK )

Yaşayıp göreceğiz nasipse

Risklerin zaten farkındayız ama bu sefer olumlu taraftayım bu bozulmanın düzelmeye döneceğini düşünüyorum son 48’e kadar büyük konuşan yanılır , ne yapayım elimden gelen bu ,görebildiğim bu

Daha uzun vade ikinci sistem için görüşlerimde zerre değişiklik yok

Dayanmasını bilen için bu atmosfer takibi

Direnci düşük olanları çok yorar

Özünde mukadderata teslim olarak fikir yürüten hiç bir süprize donakalmaz

Vel hasılı kelam, Önce soğuk süreç , kar , bu sefer iyi bir ayaz ile peşinden Baba sistem loading inşaallah

Hocam özledik rahmeti 🥲 insanda pisloloji kalmıyor işte 👉🚩 😅 neylerse güzel eyler yaradan...

Bak şu yukarda paylaştığım Naefsin hiç şakası yok

Muazzam Ull oluşuyor ve biz soğukken üstümüze çekeriz manyetik gibi

Bu 20-23 de soğuğuz diye geliyor Çünkü 2-3-4 döngüsü ile uyumlu

Ekstra tropik Mjo’nun MT yükselmesine Rossby desteği sonucu zorlanan PV akıyor aşağı ve 4’e geçiş tam o sırada olup alçalmaya başlayan Aleut ile Sibirya arasında tahterevalli oluşumu bize doğru Sistem itiş ortamı sağlıyor

Çok uzak vade için Ocak sonu dediğimiz dönem artık ayakları yere basan hal almaya başlıyor , ay sonuna vurgu yapan başka dostları da kutlarım Çünkü modeller Afrika derken ve çoğunluk kışı kapatırken ( belki seni bile ara ara kapattın ) direnmek sistemde ısrar etmek büyük cesaret ve özveridir

Jma’nın 264’te Batı Rusya’da gördüğü şu oluşumu ECM 288/320 saatlerde Samara Başkurdistan Ufa bölgesinden bize doğrı gelebilecek güçlü bir ULL olarak umuyor bekliyor ve diliyorum, hem faz gidişatı hem sinoptik şartları bana göre bunu gerektiriyor , bu sistem sonrası ay sonunu boş geçmeyi ise aklımın ucundan dahi geçirmiyorum ( yani inşaallah)

A6AD610D-6316-45C6-B983-1E10CF7C0920.gif

Geliyor gelmekte olan ( peşindeki )

Ve yorumuma , devasa sistem altyapısına NAEFS onay verdi

Yeri muhteşem , zamanlama güzel

Arkasında kuzeydoğudan diye bir kaç gündür yazdığım ve 6 Ocakta ilan ettiğim Ribonükleik thermal Yüksek poll pozisyon almış , bakın 20-23 sistemini öyle yada böyle yaşarken balyozun kralı senaryolarına ağzımız açık kalacak ( OLASILIK )

Hocam Ocak 2017 sisteminden önce de bulunduğum konumda hiçbir zaman don yaşanmamıştı ama maşallah efsane bir kış yaşamıştım ben o sistemde her zaman öyle olacak diye bir şart da yok. Tabii ki olsa çok daha iyi olur tabii ki haklısınız

Hocam şunlardan ayazsız donsuz çıkmış olma ihtimalimiz çok düşük bana göre ama öyle olduysa da olmuştur yani

Ama ben Godzilla öncesi baya baya enverziyon ayaz don buz sis pus yaşadığımızı iyi biliyorum