Deprem Bildirim Konusu

 • kötü bişey aslında bu

  Bilgi sahibi olmadığımız için şu şekilde karşılaştırma yapıyoruz aslında;


  4.7'lik depremin ardından artçı depremler sonlandıktan sonra 3 civarında depremler olmuş ve arkasından 5.8 vurdu.


  Son saatlere bakarsak sanki 4.7'den sonrakilermiş gibi ve sırada yine bir deprem varmış gibi. Bakalım zaman ne gösterecek?


  Herkes her saniye tedbirli olsun. Deprem on dakika sonra da olabilir, on ay sonra da.

 • balikciliga ilgim var. Balik tutma ile ilgili facede grup var. Birkacina uyeyim. Birisi bi balik yakalamis normalde dipte olan balik ama su yuzeyinde yakalanmis. Yakalayanda deprem olucak heralde ki balik yuzeye geldi dedi. Hakikatende deprem oldu. Tesaduftur belkide bilemem.

  Hocam, Simav deprem konusunda malum. Gölcük Yaylası vardır Simav'da, rakımı 1400'dür, bir de göl vardır orada. Oraya çıktığımız gün deterjana benzer köpükler ve ölü balıklar vardı gölde. Bunu Simav'ın yerlilerinden birine anlattığımızda "deprem olabilir" falan demişti. Gerçekten de 1-2 gün sonra yanlış hatırlamıyorsam 3.5 ve 4.1 büyüklüklerinde depremler olmuştu. Eylül 2015'in başlarında oldu bu bahsettiğim depremler.

 • KB/GD gidişli çözümleme derse dünkü bahsettiğim sorun çözülmüş olur :) ilk paylaşılan çözüm daha doğrusu bahsi geçen diğer çözüm KD/GB vermişti. Ve kendi çiztikleri kırmızı çizgi üstündeki fayı daire içine almıştım ne kadarda benziyor.

  Yanlız 10-15km uzunlukta doğrultu atımlı faya ilk defa denk geliyorum doğrultu atım bileşeni olanları o uzunlukta daha önce görmüştüm.

  Ve tek bir fay olduğundan hala emin değiller büyük depremden hariç benzer büyüklükde bir deprem beklenebilir.

 • Değerli arkadaşlar,

  Türkiyede erken uyarı sistemi var mı? diye tartışıyoruz. Aslında bu tartışmanın kendisi garip bir tartışma. Bu sistem elle tutulur gözle görülür somut bir sistem. Ya vardır ya yoktur. Kandilli bir erken uyarı sinyali üretip marmaray ve igdaş'a ilettiğini söylüyor. Ama ben ilgili kurumların; evet deprem anında otomatik sistemlerle kapatma yaptıklarına dair net bir açıklama görmedim. Varsa ve öğrenirsek güzel olur. Mesela kandillinin sinyal sistemi yeterli mi?Eksikleri var mı? Hangi kurumlar gazı, elektriği kesecek? Metrolar, trenler, tüneller nasıl bir işlem yapacak? Bunlar kaç büyüklüğünde bir depremde olacak ? Böyle bir sistem varsa ,bu gibi bilgiler halka açık olmalı ve herkesçe bilinmeli diye düşünüyorum.


  99 Depremi için ise durum açık. Böyle bir sistemimiz yoktu. Deprem anındaki elektrik kesintisi, yaşanan hasardan kaynaklandı.

  Ayrıca, Piyasada birçok marka model doğalgaz kesme cihazı mevcut. Bu cihazlar depremi hissettiğinde gaz vanasını kapatıyor. Ancak merkezi sisteme vs bağlı değiller . Üzerlerinde kendi sensörleri var . İşlevselliklerini, kalite standartlarını vs. almak isteyenler araştırmalı tabi.


  Ek olarak, erken uyarı sistemleri, deprem olmadan değil, başladığı anda ikaz verirler. Burada kazanılan zaman, genelde saniye düzeyindedir ve depremin merkez noktasının şehre uzaklığına bağlıdır. Japonlar bu işin uzmanı ve çok gelişmiş bir erken uyarı sistemleri var . Google Japanese earthquake warning system yazarsanız çok sayıda video ve bilgiye ulaşabilirsiniz.


  Pusula meselesine gelirsek : Bunu yapan arkadaşa şöyle demek gerekli: Güzel kardeşim bak elinde telefonun var. Google'a yaz bakalım "pusula nasıl kullanılır."

  1- Pusula elektromanyetik kaynaklara ve büyük metal yapılara uzak konumlandırılarak okunmalıdır.

  2-Telefon acaba gerçek kuzeyi mi gösteriyor yoksa manyetik kuzeyi mi? Gerçek kuzeyi(Coğrafi kuzey) gösteriyorsa pusulada ki sapma normal görünüyor.

  (Manyetik kuzey kutbu, coğrafi-gerçek kuzey kutbu neydi ? Emekti ;) )

  3-Pusulanın kalibrasyonu konusu var.


  Arkadaşlar elinizde bir alet olması size her zaman yardımcı olmaz. Mesele pusula; arazide haritayı arabanın üzerine yayıp okuma yapıyorsanız , telefonun üstüne koyup bakıyorsanız yada pusula hatalı ise , vay halinize....

 • kumburgaz fayi, cinarcik fayi golcuk fayi diye acik bir sekilde yazan marmara denizi fay haritasi atarmisiniz? Google da aradim ama tam istedigimi bulamadim.


  Beni kast etiniz sanırım , Hocam buyurun en net anlayacağınız harita hemde en son hangi zaman deprem olduğu da yazıyor dediğiniz fayların ismi de var, diğerleri hem benim için hemde sizin için karışık gelir en net bu ;


  marmara denizi fay hattı haritası ile ilgili görsel sonucu

 • Cenk hoca hakkında yeterince bilgim fikrim yok ama konuşmaları ikna ediyor

  Akademik başarısı nedir yada deprem konusunda isabetli öngörüleri nedir bilmiyorum

  Şahsen bu konuda gelenekselciyim ve daha “genç” hocaları takip ediyorum

  Fakat yine de ismi bu kadar yayılan Cenk hocanın Twitter’da sadece 15 bin takipçisi var , bu demek oluyor ki toplumun deprem hassasiyeti , işi gırgıra vuracak düzeyde kalmaya devam ediyor maalesef