Posts by PergamoN

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

  Narsil  PergamoN Hocam Midilli Adası Güneyi deprem etkinliği hakkında var mı yorumlarınız

  Midilli güneyindeki D-B gidişli normal fayların birinde meydana gelen deprem etkinliği bu kesimde bu büyüklükte deprem etkinlikleri oldukça sık görülüyor bu tabi daha büyük bir deprem olmayacağı anlamına gelmiyor Midilli çevresinde tarihsel tam lokasyonun bilinmediği özellikle adada yıkıcı/hasar yapıcı çokca deprem mevcut.

  PergamoN hocam süper hücre olup olmadığı nasıl anlaşılır yani bunu radardan yay veya virgül şeklini almasından anlayamayiz mi ben ilk uydu görüntüsünde boyle bir yapı gördüm?

  Belli başlı kalıplaşmış radar görüntüleri var ama superhücrelerinde çeşitleri olabiliyor.en net üst seviyelerdeki velocity değerlerine bakarak anlayabilirsin ama bizde halka kapalı ne yazık ki.

  İlk önce temp’lerle (model beklentileriyle) desteklemen lazım hodograflar oldukça bozuk.

  Ek olarak virgül eko yüzey tabanlı mezosiklonik (hortum) üretme potansiyeli olan süperhücrelerde görülür oldukça nadirdir.


  Şiddetli fırtınaları tetikleyen

  1-Dikey hız

  2-Rüzgar kesmesi (makasıdır)

  Dikey hız rüzgar hızının yükseklikle orantılı artmasıdır.

  Rüzgar kesmesi ,rüzgarın yön değiştirmesi.


  model beklentilerinde benzer hodograflar mevcut

  Düşük seviyeli oldukça zayıf makas ,orta seviyelerde tek yönlü artan dikey hız=çok hücreleri yapılar

  Bu tür yapılar bu aylarda sıcak yer seviyesi yüzünden ,soğuk havuzdan beslenir yağış bırakmaya başladığı an yağış alan yerlerde hava bir miktar serinleyeceği için ön taraftaki sıcak hava yüzünden ,soğuk cephe özelliği gösterir.

  Sıcak hava=Artan Mutlak nem kapasitesi

  Artan Mutlak Nem= Artan Bağıl nem

  Bu yüzden Sıcak Nemli havalar sel açısından tehlikelidir.

  Derin nem’e eşlik eden ılıman sıska Cape profili Cape miktarı az olmasına rağmen nemli troposfer boyunca uzandığına dikkat edin (bu gerçekleşen durumu birebir yansıtmaz) ama temp zaten ani sel riskini yansıtıyor bu yapıların süperhücre olma ihtimali yok

  PergamoN Hocam Tayvan’da başlayan aktiviteye eartquake swarm diyebilir miyiz yoksa bu depremler 3 hafta önceki 7.4 lük depremin artçıları mı

  Bence onlardan bağımsız gibi duruyor ama

  Daha büyüğü gelmediği sürece artçı kategorisinde 60x60km gibi bir zon içinde (büyük çoğunluğu denizde kalan ) levha sınırı bindirme depremleri.

  Isparta Sütçüler yer yerinden oynadı kiremitler parçalandı çatılar uçtu belediyenin çatısındaki kaplama söküldü agaçlar hep devrildi

  Görüntüler sizemi ait? Bir kaç videoda gördüğüm kadarıyla özellikle ormandaki toplu ağaç sökülmeleri (dar bir alan) hortum hasarına benziyor elinizde hortuma yada o anlara dair video vb. başka görüntüler mevcutmu?

  Birde konumunuzda gerçekleşen bu tür hadiseleri bu konu altındanda bildirirseniz çok güzel olur.

  forum.havaforum.com/thread/8787/

  Bu gece 1 ve gece 2 de olan 4.7 ve 4.1 öncüymüş muhtemelen parçalı kırılma gösteriyor buğdaylı fayı hocam yorumlarınız var mı Narsil  PergamoN

  Buğdaylı fayı kaynaklı depremler öncü depremlerde dahil dalga formları ve çözümler aynı ciddi bir normal bileşende mevcut ,net bir şekilde parçalı kırılma örneği +3M depremlerin haritalanan fayın ne kadarını kapladığına dikkat edin bu kesimde depremlerin devam etme olasılığı yüksek.Fay topografya’dada oldukça belirgin.


  .

  Nisan ayı geneli Ortadoğu’da hareketli geçmeye devam edecek

  Tahmin 4

  Tahmin aralığı;8 Nisan 09:00 // 9 Nisan 23:59

  e8ea94ad8176cf118d2aa.jpg

  Doğu Akdeniz’de kurulan ULL’ye bağlı düşük basınç sistemi nedeniyle oluşan ve daha çok doğuya doğru yayılan güçlü güneydoğulu akış Türkiye ,Suriye ve Irak’a sıcak ve nemli hava kütlelerini beraberinde getiriyor. 2 ana oluk geçişiyle birlikte Güçlü sinoptik yükselmenin yanı sıra kıyılara yakın orografik yükselme de bekleniyor. Seviye 1’in içinde marjinal 800-1500 J/kg MuCAPE ve aşırı nemli termodinamik templer yerel ani sellere yol açabilir.

  Seviye 2 verdiğim alanda +2000 J/kg SbCAPE ve 15-20m/s' LLS örtüşmesi ve düşük seviyeli sarmallık, (9 Nisan ) öğle-öğleden sonra MCS'lerin oluşacağını ve bazı gömülü süper hücreler, başta olmak üzere her türlü şiddetli havayı üretebileceğini gösteriyor. büyük dolu (2-3 cm) ve şiddetli rüzgarlar başta olmak üzere Kuzeydoğu Suriye ve kuzey Irak’ın kırsal kesimlerinde çok iri dolu +5cm görülebilir.

  . Düşük seviyeli döngüsel tahmin hodografları ve düşük LCL'lere bağlı doğu akdeniz ve Kuzeybatı Suriye kıyıları boyunca açık denizde rüzgarların hızla zayıflayacağı çukurun soğuk kesiminde su hortumları oluşabilir.

  21a974b293a401496562c400.png


  ea878c17bc.png


  5320b8212577e514.png

  Amacım bir nevi Estofex tarafından genellikle gözardı edilen Türkiye’nin en büyük amatör meteorolojik sitesinde kendi Estofex’imizi yaratmak paylaştığım tahminlerden sonra sosyal medyadan gelen raporlar dahilinde sistem sonunda Estofex’in rapor sistemine benzer şekilde tahmin/sonuç ilişkileri paylaşacağım burda siteyi takip eden üyelerimizede büyük iş düşüyor ilerleyen sistemlerde kendi konumunuzda (gerçekleşecek olursa) gözlemlenen hava olaylarını görsel bir şekilde raporlamanızı istiyorum.


  Mavi üçgenler iri dolu bildirilen konumlar.

  0af5e38991c881abffe65b.jpg

  Birden fazla süperhücre görüldü,hortum bildirilmedi.  Bu konu uygun değilse yeni bir konu açabilirim tahminlere diğer amatör tahmincilerde veriler dahilinde olumlu veya olumsuz eklemeler yapabilir burda ki amacım sebep/sonuç ilişkisine dayalı şiddetli hava olaylarında amatör tahminciliği geliştirmek önümüzde uzun bir oraj sezonu mevcut ne getirir bilmek zor olsada gerçek hava sevdalıları her zaman burada.


  Süperhücre’nin görüntüsü ve çekilen açı müthiş


  Görüntüler Twitter @Muhmed_ar’a ait.

  c486d71397c1c588cb54f26.jpg

  İşaretli hücrede V ve kuyruk yapısıylada radarda oldukça belirgin her noktasıyla çok iyi gelişmiş bir süperhücre.

  61cf87428f72f9b051e494.jpg

  IMG_3047.jpeg

  Mardin/Derik

  98e9011be3fb232d5a.jpg

  Adana/Sarıçam

  9d6eeb1bc466f56.jpg

  Rüzgar kırılımının başladığı Siverek ve civar ilçelerde çiğlenme sıcaklıklarıda 12-13 dereceleri bulmaya başladı beklenenden düşük gitsede özellikle ayrık hücrelerinin gelişimi ve hareket yönü kesinlikle takip edilmeli.

  Radyal hızlara ulaşamadığımız için hangileri risk barındırıyor kesin bir sonuca gitmek güç belirgin bir süperhücre işareti görürsem yazmaya çalışacağım.  a853f860cb9e25ffeb712a63b.jpg

  40 dakika civarında bir süre içinde işaretli bölge tamamen dolmaya başladı Diyarbakır merkez,Adıyaman doğusu,Şanlıurfa kuzeyi ,Kızıltepe ve kuzeybatısı risk içeriyor risk zamanla doğuya kayacak.

  a29bb543.jpg

  PergamoN hocam Sanliurfa'nın doğusunda görülen kütle gelişimini tamamlamış süper hücre değil mi virgül şeklini de almış gözüküyor radarda?

  Adıyaman’daki soğuk havuzdan beslenen klasik bir tek hücre olabilir tam anlayamadım burda radyal hızların önemi devreye giriyor halka açamadılar bir türlü.


  Diyarbakır güneybatısındaki işaretli hücre net bir süperhücre kendini belli etti ne kadar gelişecek muamma V yapısı zaman zaman oldukça belirginleşiyor.

  c57f0.jpg


  04bff8e04b1.jpg

  Rüzgar kırılımının başladığı Siverek ve civar ilçelerde çiğlenme sıcaklıklarıda 12-13 dereceleri bulmaya başladı beklenenden düşük gitsede özellikle ayrık hücrelerinin gelişimi ve hareket yönü kesinlikle takip edilmeli.

  Radyal hızlara ulaşamadığımız için hangileri risk barındırıyor kesin bir sonuca gitmek güç belirgin bir süperhücre işareti görürsem yazmaya çalışacağım.

  fa65af573ce4.jpg  a853f860cb9e25ffeb712a63b.jpg

  Amanos çizgisi boyunca özellikle açık denizdeki +1500Mucape değeri sayesinde (orografik kaldırmada etkin) tepe yüksekliği +10km aşan tekil hücreler oluşmaya başladı bile ,riskli saatlere girilmiş bulunmakta

  143449f9117.jpg

  bu kesimdeki templere göre üst seviye oldukça yavaş ağır hareket eden hücreler kısa süreli yüksek miktarda yağışlar bırakabilir.

  808a65c2e.png

  Risk kesinlikle Şanlıurfa/Mardin arası başta olmak üzere suriye sınırını oluşturan illerde

  Burda konvektif kaldırmaların başlangıcı oldukça önemli özellikle ilk kaldırmalar bulutsuz açık kesimlerde başlarsa dik atlama oranları sayesinde kısa sürede oldukça şiddetli hücreler oluşabilir,Süper hücrelere bağlı iri dolu ihtimali oldukça yüksek.


  Yine son güncellemeyle birlikte templerde DCAPE değerleri +1000’nin üzerine çıktı derin konveksiyon içinde yağmur soğutmalı aşağı akımların gücünü simgeler bir nevi downburst tahmini içerir Buda şiddetli konvektif rüzgar demek.

  aab33589d730f723.png

  Marjinal Cape değerlerine rağmen oldukça sert hücreler bugün akşam üstünden itibaren oluşmaya başladı.

  Yarın öğleye doğru ve öğleden sonra ki şartlar GFS bazında geçerliliğini koruduğu hatta bir tık daha iyileştiği için tahmin geçerliliği devam ediyor global modeller arasında farklar devam etsede GFS’nin bu tahmini bu akşam ki Osmaniye kuzeyinde ki hücrede gözönüne alındığında yarın ki değerler bazında gözardı edilemez.


  4f5272ed87869b4.jpg


  d8795233a2bf0.jpg

  Süper hücrelere bağlı İri dolu ve birkaç hortum hadisesi bu (hortumlar f1 seviyesine kadar çıkabilir) ihtimali devam ediyor fırtınalar yüzey tabanlı oluşmaya başlayacak ,orta seviyeyi kurutan templer ve -10c seviyesi üstündeki cape değerleri iri dolu oluşumunda büyük rol oynayacak bazı hodograflar müthiş görünüyor.

  57f265b3594e27737ec7604.png


  7ac23613159bffdd08cad7.png

  Türkiye/Suriye sınırı boyunca 18-19c civarındaki çiğlenme sıcaklıkları oldukça dikkat çekici radar ve nowcasting verileri bölge sakinleri tarafından kesinlikle takip edilmeli.

  37ae143135276fc054.jpg

  Güneydoğu sezona hızlı bir giriş yapacak gibi görünüyor, oraj sezonunda müsaitlik durumuma göre sadece bölgemle kalmayıp ülke genelini kapsayan tahminler yapmayı düşünüyorum yeni bir konu açacakdım ama gereksinim duymadım bu konu altında şahsi tahminler yasak ise yeni bir konu açmayı düşünüyorum.  Tahmin 3; 07.04.24 Pazar 05:00-23:59


  Yüzey tabanlı alçak oluşumu oluşuyor ve İran/Irak sınırı boyunca ilerlerken 1000 hPa'nın altına derinleşmesi bekleniyor. Alçak seviyenin ön kanadında kuzey’de orta seviyeli sığ bir oluk güçlü konvektif kaldırma sunar,

  Çok dik geçiş hızlarına sahip sıcak çöl havası (yüzeyden yaklaşık 3 km'ye kadar kuru )Anadolu’da var olan soğuk üst seviye ve Sıcak hava adveksiyon rejimi ile etkilişime girerek organize fırtınalar için sırasıyla 20m/s'ye kadar 0-3 km kayma ve +400 m^2/s^2'ye kadar fırtınaya bağlı sarmallık ile mükemmel rüzgar profilleri sağlar. Nem zaman zaman karışacak ve bu durum kuru hattın sıcak sektörde kuzeye doğru hareket etmesine neden olacaktır.

  Güçlü sinoptik yükselme altında öğleden sonra dağınık fırtınalar başlayacak ve özellikle büyük dolu ve şiddetli rüzgarlar olmak üzere her türlü şiddetli hava koşuluyla hızla süper hücrelere dönüşecektir.

  Düşük seviyedeki nemin karışıma karşı direncine ve nihai CAPE büyüklüğüne bağlı olarak iri dolu,sert rüzgarlar (+30m/s) görülebilir.


  Muhtemelen 1500 m'den yüksek bulut tabanlarına rağmen, 10 m/s'nin üzerindeki 0-1 km kayma aynı zamanda güçlü süper hücreli bir veya iki hortumu da destekleyebilir.


  Seviye1; Dolu,süperhücre,kuvvetli konvektif rüzgar.

  Seviye2; İri dolu,Hortum,daha yüksek süperhücre ihtimali.

  ca95f6d46caa79947a80.jpg

  İki farklı güncelleme ve farklı templer birinde fırtınalar yüzey tabanlıyken diğerinde kaldırma üst seviyede başlıyor hortum oluşumunda kaldırmanın başlatıldığı seviye büyük önem arz eder özellikle ilk tempdeki düşük seviyeli kavisli hodograf’da oldukça iyi görünüyor.

  d13dc9ec.png


  8ea1e841ad831b9d29cd.png

  Modeller arasında koridor ve değerler arasında farklar bulunsada gfs ve bazı sınırlı alanların ısrarı devam ediyor.

  Dağınık birkaç adet süperhücre ihtimali oldukça yüksek bunların tabanları yüksek oluşacak olursa etkili dolu yağışları görülebilir.Alçak tabanlılarda hortumların görülme ihtimalide epey yüksek.

  Revizelik bir durum oluşursa belirtmeye çalışırım.