İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Müjde müjde size Bünyamin Sürmeliden müjde sizee Cumartesinden Pazar sabahına kadar Sancatepede 4 cm kar bekliyo. Sultanbeyli-Sancaktepe zaten yanyana kaptık karımızı bana ve Sancaktepelilere hayırlı olsun.

• Müjde müjde size Bünyamin Sürmeliden müjde sizee Cumartesinden Pazar sabahına kadar Sancatepede 4 cm kar bekliyo. Sultanbeyli-Sancaktepe zaten yanyana kaptık karımızı bana ve Sancaktepelilere hayırlı olsun.

Böyle dediyse Sancaktepe olarak yağmayacak kara hazırırz

Bünyamin Sürmeli 4 cm dediyse 30 cm kar hayırlı olsun ben bile kendi konumumda 4 cm beklemiyorum bu sefer bol keseden tahmin paylaşmış :hfyeni (18):

Hocam bende az önce dinledim bir müjde daha verdi . İstanbul da 2030 kadar 2017 benzeri bir sistem mutlaka göreceğiz dedi :) :) :)

Sizin 4 cm kar yağışınız varsa bizim de 20sinden sonra 20 - 25 dereceli afrikamız var. Hadi bakalım. Göreceğiz kim daha büyük :hfyeni (18):

• Ooohhh keyfin daim olsun bro😎

Yazcı ailemiz genişliyor büyüyor herkesi davet ediyorum yazcılıkta dert yok tasa yok kafa hep rahat :hfyeni (18):

Aynen öyle brom. Sistem geliyor mu, son anda kaçtı mı derdi yok. Zira Afrika göründü mü artık bitmiştir. 384 değil 784h bile olsa gelecektir. :hfyeni (18):

• Değerli tahminciler kar yağışını geçtik önümüzdeki dönem normal yağışlarımız nasıl olacak. En azından barajlarımız yeterli seviyeye gelsin bunada şükür

• Yalnız ne yağmur yağdı bugün hiç durmadan, ah ah güzel değerlerle alsaydık şu yağışı şimdi bata çıka yürüyordum. Hafta sonu da soğuk var yağış yok (ben modellerin beklentisinden daha soğuk olacağımızı düşünüyorum). Bu sistemin yağışını hafta sonu alsaydık..

• o

Selam arkadaşlar sinoptiğin karmakarışık, (alçak basınç dolu) her an farklı görüntü sunabileceği bir haftayı geride bıraktık. İhtimalini gördüğüm bir kaçını yukarıda alıntıladığım mesajımda bahsetmiştim. Bu akşamdan itibaren görüntünün daha açık olacağını ve incelemeyi bu zamana saklamamız gerektiğini söylemiştim. Ufak bir erteleme yapmak istiyorum. Bir alıntı daha yapacağım bu dün akşamki GFS çıktısı için yaptığım yorumdu:

"Soğukların diğer çıktılara göre aşırı kırpılması AB sebebiyle olmadı. GFS'nin denediği senaryo bu sistem için ilk kez gördüğümüz bir deneme oldu. Iskandinavyaya sarkan parazit AB, azorun dönme hareketiyle doğrudan balkanlara sarktı. Diğer çalıştırmalarda -20'lik çekirdekten Ege'deki AB'ye doğru kopan soğuklar görüyorken, bu çalıştırmada dogrudan atlantik kökenli bir soğuğun, -20'lik çekirdekten azıcık destek alarak bize sarktığını görüyoruz. Bu sebeple soğuk 850hpa seviyesinde çok zayıf kaldı.

Bu ihtimali de masaya almamız gerekebilir. Yarin akşam çıktılarını beklemeye devam"

Son görüntülerde görüyoruz ki o masaya aldığımız ihtimal artık doğrudan sistemin denklemine eklendi. Soğukları doğrudan kuzeydoğudaki çekirdekten değil de İzlanda kökenli AB'ye yaptığı destek ile alacağız. Aynı bugün yaşadığımız sistemde yağışları Egedeki AB'den çok karadenizdeki AB'nin desteğiyle (son günlere göre beklediğimizden son derece fazla miktarda) aldık.

850hpa haritalarında bunu olumsuz olarak görsek de doğru konumlanma ile ben bunun işimize yarar bir gelişme olabileceğini düşünüyorum. Asıl canımı sıkan şey ilk bahsettiğim dizilim ihtimallerinden 4 numaraya benzemeye başlamamız. Bunu hala kesinlik ile söyleyemiyoruz çünkü Güneyde yay şeklinde uzanıp bir oraya bir buraya doğru kaçan (İspanya-Fransa bölgesindeki) ULL'nin henüz ne tarafa gideceğini ve bize nasıl bir etki edeceğini kestiremiyor oluşumuz.

Modellerdeki genel kanı, Bahsettiğim serseri AB'nin batıdaki derin AB ile birleşip azorun üzerimize doğru genişlemesine hatta sonra komple yatmasına sebep olması. bunu aşağıdaki görsel ile anlatmaya çalışacağım.

O yüzden serseri AB'nin neler yapacağını tam kestiremeden umutsuzluğa kapılmayı doğru bulmuyorum. Şimdi tek tek diğer ihtimalleri inceleyip zaten uzun olan yazıyı hepten okunmaz hale getirmek istemem. Ama basitçe şunu söyleyebilirim ki batıyla birleşmek yerine doğuya doğru genişlerse harika bir kutup destekli balkan yolculuğu yapan bir İzlanda sistemi alabiliriz. (2004 bunlardan biriydi)

Heveslendirmek istemiyorum ancak olası senaryolardan birini modellerde görünce buranın böyle keyifsizleşmesine üzülüyorum. Acele etmeyin arkadaşlar. İhtimaller azalsa da henüz kaybettiğimiz bir savaş yok :)

• Arkadaş Tekirdağ’da yazlık var hafta sonu ılık hava kafa dinlemeye gittik, kışlığa geliyoruz kar burada yağacak sanıyorsun, yazlıkta 5 cm kar olmuş burda şırıl şırıl takılıyorsun..

Ne güzel İstanbul be…

• Muhteşem akıcılıkla okudum yazının tamamını. Eline emeğine sağlık hocam. Tamamen aynı fikirdeyiz. Akdeniz'de serseri gibi gezen AB'ler bize bir sürü ihtimalin kapısını aralamıştı. Bu ihtimalleri çok güzel ortaya çıkarıp sonuca varmışsın hocam. Emeğine sağlık. :hfyeni (25):

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk