Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Halimiz yok ama bir kelam da ben edeyim.Sochide herhangi bir AB alanı olmayan sistemlerde yağışa takılmayın.Son ana kadar yer yer değişecektir.Bambaşka rüzgar yönü de olabilir.Bir de çok isteyip de kendinizi hırpalamayın.Bakın biz daha gelmesin dedikten sonra ısrarla her gün geldi.Hayırlısını istemek lazım

• Orta ve Doğu Karadeniz odaklı inecek sistemde ecmf ya da gfs fark etmez trabzon boşluğu gösterir doğaldır ancak bu mevkiden inip trabzon akcaabat arası boş geçtiği olmaz, tek istisna potansiyeli baştan zayıf sistemlerde çok sıkıntı olur zaten ama bu görüntüdeki sistemde akçaabat trabzon sahil şeridine en az 10 cm üzeri alacak hatta 20 cm şahsen ihya eder yağış haritası 500 hpa nın güçlü girdiği yerde sıkıntı yaratmaz en büyük avantajımız sochiyi göremedim son dakika golü atmazsa sahil şeridine tamamında ordu hopa arası rahatlıkla 10 cm ile 50 cm arası değişen örtü olur

• bence 15-16-17 sistemi için haftaya pzt ye kadar hatta belkide salı ya kadar modeller bi öyle bi böyle gösterecek (sistemin şiddeti açısından) ama sonuçda doğu karadeniz hattı tatmin edecek kadar kar bırakacaktır bence en azından doğu karadeniz illerimizin 100-200 m lerinde +10 cm leri göreceğimizi düşünüyorum

tamamen şahsi fikiririmdir*

• Orta ve Doğu Karadeniz odaklı inecek sistemde ecmf ya da gfs fark etmez trabzon boşluğu gösterir doğaldır ancak bu mevkiden inip trabzon akcaabat arası boş geçtiği olmaz, tek istisna potansiyeli baştan zayıf sistemlerde çok sıkıntı olur zaten ama bu görüntüdeki sistemde akçaabat trabzon sahil şeridine en az 10 cm üzeri alacak hatta 20 cm şahsen ihya eder yağış haritası 500 hpa nın güçlü girdiği yerde sıkıntı yaratmaz en büyük avantajımız sochiyi göremedim son dakika golü atmazsa sahil şeridine tamamında ordu hopa arası rahatlıkla 10 cm ile 50 cm arası değişen örtü olur

evet her zaman yorozdan vb şeylerden dolayı trabzon boşluğu oluyo ama sağlam sistemlerde** sistem yoroz falan dinlemiyor illaki merkezde birikim yapıyor

• Halimiz yok ama bir kelam da ben edeyim.Sochide herhangi bir AB alanı olmayan sistemlerde yağışa takılmayın.Son ana kadar yer yer değişecektir.Bambaşka rüzgar yönü de olabilir.Bir de çok isteyip de kendinizi hırpalamayın.Bakın biz daha gelmesin dedikten sonra ısrarla her gün geldi.Hayırlısını istemek lazım

Orta ve Doğu Karadeniz odaklı inecek sistemde ecmf ya da gfs fark etmez trabzon boşluğu gösterir doğaldır ancak bu mevkiden inip trabzon akcaabat arası boş geçtiği olmaz, tek istisna potansiyeli baştan zayıf sistemlerde çok sıkıntı olur zaten ama bu görüntüdeki sistemde akçaabat trabzon sahil şeridine en az 10 cm üzeri alacak hatta 20 cm şahsen ihya eder yağış haritası 500 hpa nın güçlü girdiği yerde sıkıntı yaratmaz en büyük avantajımız sochiyi göremedim son dakika golü atmazsa sahil şeridine tamamında ordu hopa arası rahatlıkla 10 cm ile 50 cm arası değişen örtü olur

Yazmaya çok mecalim yok, o yüzden doğru yorumları alıntıladım. Bu arkadaşlar bu tarz sistemleri görmüş deneyimlemiş arkadaşlar, yorumlarını dikkate alın

Yağış ve kar haritalarının hiçbir hükmü yok, modellerin beklediğinin yaklaşık 2 katı yağış alacaktır bölgemiz.

• bafra burnundan geçen yağışların 20 km daha güneyden geçme ihtimali var mı her çıktı da ufak ufak güneye kayıyor gibi duruyor ama

• Konuda sistem adına bir endişe gördüm birkaç açıklama da ben yapayım. Üst seviyede yani 500hPa'de -30'C'den daha soğuk bir havanın hakim olması, deniz suyunun sıcak olması, DAM değerinin iyi olması ve bölgede sistem inerken güçlü jetlerin hakim olması, sistemin iniş şekli sebepli oluşması muhtemel oklüzyon cephe ve dolayısıyla güçlü konverjans gelişimi gibi etkenler sistemi beklediğinizden daha güçlü yapacaktır. Zamanı gelince gerekli açıklamaları yapacağım. Yağış Karadeniz gibi bir bölgede en son düşüneceğiniz şeydir...

• Konuda sistem adına bir endişe gördüm birkaç açıklama da ben yapayım. Üst seviyede yani 500hPa'de -30'C'den daha soğuk bir havanın hakim olması, deniz suyunun sıcak olması, DAM değerinin iyi olması ve bölgede sistem inerken güçlü jetlerin hakim olması, sistemin iniş şekli sebepli oluşması muhtemel oklüzyon cephe ve dolayısıyla güçlü konverjans gelişimi gibi etkenler sistemi beklediğinizden daha güçlü yapacaktır. Zamanı gelince gerekli açıklamaları yapacağım. Yağış Karadeniz gibi bir bölgede en son düşüneceğiniz şeydir...

Keremcim o dedigin samsuna işlemiyor kardeşim :)

• Art arda sistemler belirmiş çok enteresan. Ocak ayının acısı çıkacak görünüyor. Artık kar yağmur ayırımı yapamayız. Deprem bölgesinde havanın yumuşak geçmesini dilerim ancak bizim elimizde değil. Zaten bölgenin genelinde karasal iklim hakim. Hep birlikte yerel yönetimler ve merkez de hızlı karar alıp insanları bu kış günlerinde acilen şimdilik geçici daha sonra kalıcı yuvalarına yerleştirilmeli.

Biz elimizden geldiğince deprem mağduru kardeşlerimize yardımcı olacağımız. Ülke genelinde ve kamuoyunda oluşan birlik ve beraberlik umutlarımı yeşertti. Ne kadar birbirimizi yesek de iyi insanlarız. Anında tepki verip herkes az çok demeden elinden geleni yaptı. Ara ara smsle destek olmaya çalışın arkadaşlar. Damlaya damlaya göl olur. AFAD'a DEPREM mesajı atabilirsiniz.

1866'ya DEPREM yazıp gönderebilirsiniz. Faturanıza 20 TL yansıyor.

Rabbim bölgemize de hayırlısını versin. Deprem mağduru kardeşlerimize yardım etsin inşallah.