Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bölgemizde Yarı Stasyoner cephe hakim oluyor. Durağan ve yavaş ilerleyen bir yağış hattı etkili oluyor. Sıcaklıkların zamanla düşmesiyle yüksek kesimlerde kar yağışı başlayacak. Sahile yakın yerlerde kar beklentim yok. Zaten bu sistemde kar beklentiniz olmasın, ha yağarsa mutlu olursunuz ama beklentiyi en aşağıda tutun, lafım Sinop'tan Bafra'ya kadar olan kısım için geçerli diğer yerler zaten beklemesin. İç kesimlerimiz bu süreçte bize fotoğraf yollayabilir...

• Gol geldi

Graupel yağıyor. 8) 8)

Edit: Kesti.Yağış bir an kuvvetlendi o an yağdı.

Gökgürültüsü oldu mu hocam? Yoksa tek başına graupel mı yağdı? Bir de graupel olduğuna emin misiniz? Çünkü sleet ile karışmış olabilir. Eğer graupel yağdıysa DoquKaradeniz28 hocam tebrik ederim :hfyeni (25):

Sleet; daha çok şeffaf ve beyaz renk arasında bulunan gruapel benzeri yağış türü. Graupel bembeyazdır.

Einmal editiert, zuletzt von Palanci ()

• Gökgürültüsü oldu mu hocam? Yoksa tek başına graupel mı yağdı? Bir de graupel olduğuna emin misiniz? Çünkü sleet ile karışmış olabilir. Eğer graupel yağdıysa DoquKaradeniz28 hocam tebrik ederim :hfyeni (25):

Sleet; daha çok şeffaf ve beyaz renk arasında bulunan gruapel benzeri yağış türü. Graupel bembeyazdır.

Bizim yörede sleet tohumlama diye, graupel bulgurcuk ismiyle tarif edilir.

Şimdi bende merak ettim, tohumladı mı, bulgurcuk mu yağdı. Graupel tahminimi gece geç saatler için yapmıştım. Bölgenin topoğrafik yapısı bu tarz sistemlerde lokal graupeli tetikleyebiliyor. Tahminimi de bu tecrübeye dayanarak yapmıştım.

Lakin dediğim gibi, daha çok gece geç saatlerde bekliyordum. Graupelse sürpriz oldu. Tabi bölgemiz sürprizleri de sever.

• Bizim yörede sleet tohumlama diye, graupel bulgurcuk ismiyle tarif edilir.

Şimdi bende merak ettim, tohumladı mı, bulgurcuk mu yağdı. Graupel tahminimi gece geç saatler için yapmıştım. Bölgenin topoğrafik yapısı bu tarz sistemlerde lokal graupeli tetikleyebiliyor. Tahminimi de bu tecrübeye dayanarak yapmıştım.

Lakin dediğim gibi, daha çok gece geç saatlerde bekliyordum. Graupelse sürpriz oldu. Tabi bölgemiz sürprizleri de sever.

Ben sleet diye düşünüyorum çünkü sleet oluşumunda orta katmandaki ılık havanın boyutu çok küçük, graupelde ise ılık katman daha büyük boyutta. Sondaj çıktısında çözünürlük düşük olduğu için küçük ılık katman gözükmemiş olabilir, eğer bulabilirsem yüksek çözünürlüklü sondaj verisi atabilirim, anlık sondaj yorumu yapabiliriz. Düşüncem sleet yönünde. Dediğin gibi gece geç saatlerde ihtimal daha da yükseliyor, olacaksa gece olur diye düşünüyorum. Üst seviye soğukları en çok gece etkin, bu da aradaki konveaktivitenin mevcut koşullardaki en yüksek derecesine ulaşabileceğine işaret ediyor. Bakalım neler olacak...

• Sleet hocam gözümün önüne geldi şimdi.Tam graupel gibi değildi.Öğrenmiş oldum.Gökgürültüsü de olmadı.

Palanci

DoquKaradeniz28

Bir an yanıldım sandım, tabii bu yanılmayacağım anlamına gelmez :hfyeni (18): Genelde gruapeli gökgürültüsüyle bağdaştırırız, çünkü ikisi de belirli konveaktivite değerlerinde olmaya başlar. Gökgürültüsü olmasa bile yağmur tanelerinin nispeten daha iri olduğu vakitte olması mümkündür. Hatta radara baktığımız zaman açık yeşil-sarı renkli kütleler yapabilir, çünkü bu kütleler zaman zaman dikey gelişimi güçlü nimbostratus bulutlarına hatta ve hatta dinamik kararsızlığa bağlı cumulonimbuse bile işaret edebilir.