Beiträge von ^SiberianCold55^

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Sabahtan beri yağış alıyoruz ama Samsun'un merkezi noktalarını ölçen bir tane bile istasyon yok en mantıklı görünen batıdaki Atakent istasyonu o da kuzey-kuzeydoğulu kütlelerde içeride kalıyor az yağış alıyor diğer iki istasyon içeride kalıyor onlarda yağış alamıyor Türkiye'de daha saçma bir dağılım göremezsiniz.

Boşuna istasyon almadık 31 ocak 7.3mm şuan da 2 mm geçti 10mm oldu diyebiliriz 30 ocak da 13mm bu sistem toplam 23mm şuan 2024 ocak ise 100mm ile kapattı sıcaklık ortalaması canik 120 rakım da 9.0 derece olmuş

Kocadağ 1000 rakım

Burası Kocadağ'a çıkan son düzlük. Muhtemelen 1000-1100 rakım arasıdır. Burayı bitirip sağ sol istikametinde yürüyerek zirveye ulaşıyorsunuz. Arabayı aşağıda bırakıp bu yolun sonunda kadar yürüdüm. Yanımda hanım ve çocuklar olunca zirveye varamadan döndüm. Böyle karda hep tek giderim yanımda biri üşüdüm, yoruldum deyince darlanıyorum :) Gelecek hafta sonu zirveye yürüyeceğim.

muratcetinn ile beraber aşağıdaki tesislerden zirveye yürüyüş yapmıştık yukarıda da çay molası ^^ ama bir yerden sonra zevk vermiyor kapının önune yağmadiktan sonra :(

Her Karayel sistemi olmaz diyip kenara atmamak lazım öncelikle üst seviyelerin birbiriyle rüzgar ve nemlilik uyumunu kollamak lazım kütlenin gücünü belirleyen etmenler çok önemli çok ayrıntıya girmiyorum varsayalım bu durumların hepsi olur seviyede soğuk yeterli nemlilik ve rüzgar yönleri uyuyor Bulut gelişimi için bütün herşey okey sonra bir bakıyorsun kocaman kütle bafraya zar zor girip çarşambaya zor sıyırtma geçiyor demek ki bu durumların olması tek başına yeterli değil karayel de açı çok önemli dik karayel ve yıldız tartışmasız bu şehrin en çok işine yarayan rüzgardır yani kısacası bütün samsunlu arkadaşlara demek istediğim karayel her zaman umutsuzluk değil dik karayel gözlemek lazım diğer şartlarda uyarsa örneği var 2017 31 Ocak muazzam hat ama hava ne kadar potansiyelli olursa olsun daha yatık daha çok batıdan esen bir karayel bizi direk bitirir geçen sistemi baz alalım muazzam uygun koşullar Bulut oluşumu açısından yoktu oluşumlar zayıftı bu zaten belliydi birde üzerine çok aşırı olmasada yatık karayel eklenince bafra ondokuzmayıs çarşamba hattından başka yerler çalışmadı bize dik karayelli orta şiddet esen Bulut gelişminin uygun olduğu bir sistem lazım bir çok etmenin bir araya gelmesi ile bu şehir deniz etkisinde yüz güldürür ab ile gelen sistemlere de aşina olmuşsunuzdur ya dağlar kar kıyılar yağmur alır geçer yada klasik şehrin üst bölgelerini etkileyip Kıyılarda cıvık kar kky ötesine geçemeyen sistemler takibe devam bu sene olmazsa illahaki yine denk geleceğimiz bir sene olacak ^^ dik karayele karşı değiliz yatık karayel bizden uzak dursun :)

Görünen köy kılavuz istemez rüzgar ve nemlilik güzel olmayınca bundan kaçamıyoruz herşey soğuk degil -15 de olsa böyle olacaktı hasköyde bile örtü olmamış 250 de ince de olsa olur diye düşünüyordum baktım şimdi 350 den sonra var incecik gerçek bir fos bir dahaki sistemlere artık bu sene mi diğer sene mi bakacağız artık :D

Samsun merkez de örtü beklentim yok kıyılar görsellik olarak alacaktır bugün akşam 8 9 gibi yağış kıyılara yağmur olarak gelecek gece yarısından sonra merkezde kar değerleri tutuyor ama yağışı zayıf görüyorum klasik ovalar arası bant oluşacak ne düşerse mantığı olacak bafra şanslı merkez dahil örtü ihtimali var zaten bafra hastane civarı yüksek oralar örtüyü alacaktır çok miktarlar olmasada en kötü 1-5cm aralığı olur Samsun merkezde ise 150-200 itibariyle örtü oluşumları bekliyorum sürpriz kısmına gelirsek her veri vermemekle beraber cumartesi öğleden sonra akşam civarlarında rüzgarın dikleştiği kısa bir bölüm bazı veriler de var şayet orada oluşum yakalarsak duruma bağlı örtü kıyılara kadar 50-100 metre arasında oluşur Sürpriz kısmını o anlarda bekleyebiliriz cumartesi akşam nereler kütle alırsa her kısımda örtü ihtimali var sıcaklık uygun kısacası Samsun için şanslı yerler ovalar ve az yüksek olup ovalara yakın kısımlar karayel üzüyor X/ örtüyü yüksek ihtimalle görecek kısımlar buralar çok detaylı bir tahmin yapma hevesim olmadığı için kısaca bahsettim samsunlu bahtsız kardeşlerim seviyorum hepinizi :)