Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2023/2024 Kışı)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İzlanda'nın kıtaya yukarıdan bodoslama dalışı bu kışın bitişi anlamına geliyor olabilir.Gem ve Ecmwf 240'ın ekran görüntüsünü alın.İlerde 2023 kışına dönüp bakılırken kışın bitiş düdüğü diye gösterirsiniz belki.

• İzlanda'nın kıtaya yukarıdan bodoslama dalışı bu kışın bitişi anlamına geliyor olabilir.Gem ve Ecmwf 240'ın ekran görüntüsünü alın.İlerde 2023 kışına dönüp bakılırken kışın bitiş düdüğü diye gösterirsiniz belki.

Herkes kendi kafasına göre tahmin yapmaya hakkı var ama gerçekten bu işi anlayan tahmin yapsın kimsenin moralini bozmaya hakkınız yoktur

Eğer sizin dediğiniz gibi olursa, burada geçen yıllaımı ve geçmişte ki bütün bilgi birikimimi bir çırpıda silip atacağım. Bir tek kelime dahi tahmin ya da mesaj dahi yazmayacağım . Burada ki herkese sözüm olsun.

Sizin de yılın tahmincisi seçilmeniz içinde var gücümle çalışacağım !

• Niye bu kadar sert çıktınız ki arkadaş kendince bir tahmin sunmuş o iddialı konuştu diye siz niye ateşe atıyorsunuz kendinizi Rus ruleti değil ya bu :)

• Chronic53 Estağfurullah.Ben doğru söyleyip dokuz köyden kovulan biri olarak onuncu köyü her zaman bulurum.Eğer 21 Marta kadar kaydadeğer bir kar yağışı(yerde en az 1 cm) olmazsa 21 Mart itibari ile hesabımın bloke edilmesini kabul ederim.Sizde haklı çıkarsam elbette yılın tahmincisi olmamı isteyebilirsiniz.

• Chronic53 Estağfurullah.Ben doğru söyleyip dokuz köyden kovulan biri olarak onuncu köyü her zaman bulurum.Eğer 21 Marta kadar kaydadeğer bir kar yağışı(yerde en az 1 cm) olmazsa 21 Mart itibari ile hesabımın bloke edilmesini kabul ederim.Sizde haklı çıkarsam elbette yılın tahmincisi olmamı isteyebilirsiniz.

Yukarıdaki mesajın 21 martı içermiyor. İzlandanın 21 marta kadar kıtada etkili olacağını düşünüyorsan o ayrı tabi.

Olay tahminin doğru veya yanlış çıkması değil zaten % 50 ihtimal ile haklı veya haksız çıkacaksın bu birşey ifade etmiyor. Verisiz bilimsel olmayan bir şekilde tahmin yapıyorsun.

• Öncelikle sakin olalım herkesin beynini yedi bu hava olayları geleceği varsa gelir tahmi İşi biraz sinerji biraz enerji çokça bilim karışımı bir şey. Şu forum sitesi olmasa 37 yaşında 2 çocuk babası benim gibi (sözüm meclisten dışarı ) manyakların olduğunu bilmezdim. Varolun siz...

• Yahu meteoroloji bilip “ben hakli ciktim ben daha iyiyim” bilimi degil ki :) Birilerine bir seyler kanitlama cabasi olmamali. Bizim isimiz verileri amatorce inceleyip tahmin ve yorumlama yapmak. Birinin tahmini digerinden cok farkli da olabilir gayet normal. Yani hic bir sekilde hakli cikmak ve unlenmek amaciyla tahmin yapanlar olmamali bu bilim dalinda.

• SnowHappiness Pekala gerçekle alakası olmayan saçma sinerjiler ve teoriler yazmak bilimsel ise benim diyecek bir şeyim yok.O bilimsel ancak benim tutma ihtimali daha yüksek tahminim bilimsel olmayabilir.

Hocam bilimin tanımını yapın desem yapamayacaksınız lütfen bilimsel kelimesini kullanmadan önce ne söylediğinizi düşünün lütfen. Gerçekle alakası yok diyorsunuz da o teoriler ve "sinerjiler" meteoroloji bilimine göre yapılıyor. Bu yüzden bilimsel sayılırlar.

• SnowHappiness Pekala gerçekle alakası olmayan saçma sinerjiler ve teoriler yazmak bilimsel ise benim diyecek bir şeyim yok.O bilimsel ancak benim tutma ihtimali daha yüksek tahminim bilimsel olmayabilir.

Sizin o saçma sinerjiler teoriler üretiyor dediğin insan kaç yıldır hem kendini hem tahminlerini kanıtlamış insan ve tüm teorilerinin mantıklı bir açıklaması mevcut. Saygısızlık yapma boş yere. Ayrıca herkes gibi siz de tahmininizde özgürsünüz ama bir tane veriniz yok elinde o yüzden karalama tahtasına yazmanız lazım. Kimsenin sizi 9 köyden kovduğu yok.

• Bilimsel temeli olabilir ancak buradaki insanları hayal kırıklığına uğratmaktan başka bir şeye sebep olmuyorlar.İnsanlara olasılıklar gerçeğe uygun olarak verilmeli.Öyle teoriler var ki zannedersiniz kutup inecek gibi beklenti oluşturulup insanlar gaza getiriliyor.Nedense bu teoriler iyi kışlarda değil de bu tip meydanı boş bulunan kışlarda at koşturuyor.Neyse ben daha fazla yazmayacağım.Nasıl olsa yine üzülen benim masum kar sever arkadaşlarım olacak.

• Bilimsel temeli olabilir ancak buradaki insanları hayal kırıklığına uğratmaktan başka bir şeye sebep olmuyorlar.İnsanlara olasılıklar gerçeğe uygun olarak verilmeli.Öyle teoriler var ki zannedersiniz kutup inecek gibi beklenti oluşturulup insanlar gaza getiriliyor.Nedense bu teoriler iyi kışlarda değil de bu tip meydanı boş bulunan kışlarda at koşturuyor.Neyse ben daha fazla yazmayacağım.Nasıl olsa yine üzülen benim masum kar sever arkadaşlarım olacak.

Burada kimse kimsenin duygularıyla oynamıyor kardeşim.Şahsım adına konuşmam gerekirse ben sezon başından beri verilerle analizlerle olmayacak bir şeye olacak demedim kimse benim kadar karamsar olamaz (şu ana kadar ki kış sürecinde) çünkü burada kimseyi umuda sürüklememek için yanlış bilgi vermemek için görüneni söyledim ve şu saate kadar olayın hep kötü yönlerini neden kötüye gittiğini anlatmaya çalıştım ancak nasıl ki bu ana kadar kötü kış geçirdiysek şimdi de tahminler doğrultusunda artık işler yoluna girdi diyorum ve Şubat 10 diyorum bunu da verilerle zaten anlattım. Burada arkadaşlar şahsımı ve tahminimi bilir hiç bir zaman insanlara umut Mavi boncuk dağıtmam varsa var yoksa yok objektif yaklaşırım her olaya. Ben şuan bir ışık görmesem burada kışı kapatalım derim çeker giderim nasıl ki kış Ocak 20 den sonra başlıyor dedim bunu Aralık 20 sinde söyledim o zamana kadar birşey beklemeyin dedim şimdi de baba 10 ve sonrası geliyor diyorum yapılan tahminleri güzel okuyun lütfen burada emek verenlere hakaret etmeyin. Burası tarot falı bakmıyor bilim yuvası

• Ocak ayinin 27-28’inden itibaren soguk tarafta kalacagimiz bir doneme giris yapiyoruz.Subat 6-7sine kadar yagisli ve serin patern etkisinde kalacagiz bu dönemin asıl kar kaymagini ic anadolunun guneyi ve dogusu,dogu anadolu ve karadenizin yuksek kesimleri yiyecek diye dusunuyorum.Devaminda zonal ruzgarlar zayiflamasi etkisiyle de spv guclenebilir 12-13 subat gibi yeni sistem temelleri gorunuyor yeni sistem bu sefer kuzeydogudan gelebilir ayrıca subat ikinci yarisi da bazi tarihlerde farkli cesitlerde sistem ihtimalleri var kafamda netlestirirsem yazacagim

• Meteoroloji ile ilgilenmek çok zevkli. Burada tahminleri herkes kendi seviyesine gore yani bildigi bir dayanağa göre yapıyor. Sözüm burdakilere değil, sonuçta burda hobi olarak beraberiz. Ama kendini çok meteorolog sananlar var. Dıyorum ki biz insanoğlu fazla mi yüz veriyoruz ve Meteorolojiyi fazla mi kirletiyoruz istemeden. Ben kendim için kimseye biat etmem ama yinede sorgulayalım kendimizi . Meteoroloji tamamen tahmine dayalı bir uzmanlıktır. Lütfen Kesinlik konusupta kendini bisey sananlara biat etmeyelim. 🙏