Beiträge von Osman Akkaya

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Gelen soğuklar boş tırışka boşuna kombi yaktırıyor başka amacı yok.Tayfunun dediği gibi böyle kış olacaksa 12 ay yaz olsun razıyız. Zaten bahar tadında kış yaşadık o ayrı mesele. Atlantik bu sene anamızı ağlattı vallaha. Tahmin ettiğimiz tarihleri Atlantik yüzünden kaçırdık. Mükemmel geçecek kış boş beleş zamana döndü. Bu devran böyle devam eder Atlantik her geçen sene daha da kudurur artık alışmamız lazım. Bölgemiz yavaştan astropik iklime doğru gidiyor. Coğrafya kitaplarındaki iklim bilgisi 25 sene sonra değişir karadeniz iklimi yerini astropik iklime bırakır

Mart 8-9-10 civarı bir atak ihtimali var gücü sahillere havada kar yapacak kıvama gelecek mi bakacağız. Ne demiştik martta beklenen ssw ile mart ayı dert ayı gelsin sistemler bitsin dertler.😂

DoquKaradeniz28 kardeşim de nokta atışı yapmış oldu tebrik ederim. Kar yağar yağmaz o ayrı mesele ama bu durağan zamanda sistem tarihi vermek her babayiğitin harcı değil.

Mart ayının 8-9-10 ve 15i olmak üzere ard arda iki sistem ihtimali var

Ocakta şubatta gelmeyen martta gelecek gibi hocam

Mart ayı aslını soruyorsan Karadenizin kışı oldu artık kardeşim. Ocak Şubat fos geçsede bölgemiz Martı boş geçmez. Beklentim Mart ayının kış ayına taş çıkaracağı yönünde. Tek temennim ise havaların yaprak açtıracak kadar ısınmaması. Soğuk gelecekse de Mart başları gelmeli ki tarımı mahvetmesin inşallah temennimiz gerçek olur

Kendi köyümüzde maden çalışmasına örgütlenerek karşı çıktık ve başardık.

AMa maalesef aynı firmanın Giresun genelinde 12 maden ruhsatı daha aldığını öğrendim.

Karadeniz'de yerine fındık dikmeyecekseniz kesip yok ettiğiniz her ağaç katliamdır.

Maalesef insanlığın çıkar harici pek birşeyle ilgilenmediği kanaatindeyim Bülent abi.

Kızılderilinin söylediği gibi, betonun yenmeyen birşey olduğunu öğrendiğimizde çok geç olacak. Ben elimden gelen çabayı gösteriyorum, yapacak başka birşey yok.

Gürgen meşe kesiyorsan en azından fındık dik. Fındıkta bir orman ürünü ve bir ağaç zaten. Ha ben karadenizi çölleştircem diyorsalar orada duracaklar. Karadenizli ağacı çürüyünce keser yerine ya yenisini diker ya fındık diker ya meyve diker. Bu bölgeye el attırmayız yemez yani. Beton da bir yere kadar yer sonrası zaten yerşekilleri izin vermez. İleride çok değil bundan 20 sene sonra Türkiyenin tek yaşanılır yeri Karedeniz olacak. Bitki ve hayvan Türleri yavaş yavaş kuzeye Karadenize göçe başlayacak. Daha uzun yıllar sonra da tek yaşanılır yer İskandinav ülkeleri olacak. Yaşam kuzeye kaymaya başladı. Bölgemizin değerini bilmek lazım. Çok büyük kaynaklar içinde yaşıyoruz ancak değerini bilmiyoruz. Maden ocakları veya başka şeyler hes projeleri karadenizli bunları yemez kardeşim yallah başka kapıya. Ben aynı zamanda kuş gözlemciliği de yapıyorum. Ülkemizde 120 yerli türde popülasyon artışı oldu ve bunların 70 türü Karadenizde üreme imkanı bularak arttı. Nesli tükenmek üzere olan türler Karadenizde yaşam alanı bularak yeniden popülasyonunu artırdı gerisini siz düşünün artık

kanada abd Japonya çin ve biz aynı enlemde çok farklı etkiler var,kış kötü geçecek deseler abd kanada için banamısın demiyor her ihtimalde en kötü kışlarında bile kar fırtınaları oluyor onların lüksü bu fırtınaların bazen az bazen çok sayıda olması ama her ihtimalde bu fırtınayı yaşıyorlar,bizim buralara gelirsek sahiller için kapalı kutuyuz gelirse akış alışkanlığı affetmiyoruz ama sınırda kalınca o ayar devam ediyor 2025 yeni hedefimiz:)

Bizim sorunumuz iki senedir İskandinava soğuk akışı olmaması. Bizim sistem almamız için Baltık bölgesi İskandinav bölgesi 850 değerlerinin - 16-20 civarı cirit atması lazım ancak iki senedir o bölgelerde dahi - 8 akışı bile zor görülüyor kutup bize değil ABD Kanada ya çalışıyor.

Bırakın ülkemizi gfs model sonu İskandinav yada bile soğuk bırakmamış. Vorteks ABD ye kayıyor üzerimiz bomboş. Ay sonu stratosfer de ısınma ihtimali var rüzgarlar zayıflıyor ancak doğuya döner mi alt katmanları da etkiler mi şuan muamma. İki senedir ısınmalar boş çıkıyor.

Atmosfer malesef endeks veri bilimsel tahmin dinlemiyor. Bütün veriler lehimize veya aleyhimize de olsa atmosfer bildiğini okuyor. Ben şu teze bu sene inanmaya başladım endeksler artık tersine dönmeye başladı. Ezber kalıpların bozulup yeniden makaleler yazılması lazım. Örneğin aşırı pozitif nao ao da Avrupaya sistem gidebilirken aşırı negatif endekslerde de gayet tabi ülkemize hatta kafkaslara sistem gidebiliyor. Her şey tersine ilerliyor. Özellikle mjo tabela kalıplarının da değişmesi ve yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Faz akışları bile neo atmosfer ortamını yaşadığımız şu son zamanlarda kalıplarına uyumlu ilerlemiyor. Tahmincilik gerçekten çok çom zor hale geldi.

Çok çok umutluydum veriler harikaydı ancak artık onlar da fayda etmiyor

Bugün olabilecek en kötü çıktıları gördük bence. Bundan daha kötüye gitmez. 20 sonrası için hala umutluyum.

Gfs ile ecmwf arasında 120. Saatte dağlar kadar fark var. Ecmwf Atlantik alçağını hemen kıtaya daldırıp Azoru bozarken gfs bu alçağı Atlantikte oyalıyor ve İskandinav yükseği oluşumuna izin veriyor. Ecmwf de İskandinav yükseğinin emaresi yok.keza gem modeli de İskandinav yükseğini görmüş durumda icon da aynı. Şuan sadece ecmwf ve ukmo iğrenç çıktı sundu. İhtimalleri görmek ve bunun üzerinde kafa yormak modellerinde bu ihtimale meyletmesi bu akşam için güzeldi bence