Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Abi en başından beri bas bas bağırıyorum burada. Yine bağırıyorum. Devlet her yere yetmez. Böyle bir imkanı yok yok yok. Depremin etkilediği alan çok büyük. Bunu neden ısrarla anlamıyorsunuz. Ben ekipler her yerde demiyorum. Görüştüğüm konuştuğum insanlar olayın büyüklüğünü anlatıyor bana. Allah aşkına dünyanın süper gücü Amerika bile böyle bir afete güç yetiremez. Arazi ve hava şartları aleyhimize. Yanlış anlamayın ama bu kadar büyük bir coğrafyada nasıl yetişecez her yere. İnsanların canı yanıyor anlıyoruz biz de aynı acıları yaşadık ama mantıklı düşününce çok büyük bir lojistik ağ kurmanız gerekli. Bunları sevk ve idare etmek kolay değil.

Sen daha önceden planlamanı yaparsan bundan çok daha hızlı şekilde organize olabilirsin. Projen yok,planın yok, yok oğlu yok, şuan doğaçlama işlem yapılıyor, Kimin ne yaptığı belli değil. Türkiye Deprem bölgesi hocam planlamanı lojistiğini hub bölgeni iyi belirlersen emin ol sonuçlar daha hafıf olacaktır. Yukarda yazdım, deniz yolunu kullanacaksın TSK helikopterlerını kullanacaksın elinde imkan var ..

• Siyaset konusunda değiliz arkadaşlar, ne yeri ne zamanı. Bırakın bu konuşmaları. Diğer insanları da sinirlendirmeyin. Yanlış yapılan şeyler olduğu, doğru şeyler olduğu şu an kimsenin umrunda değil. Kurtarılmayı bekleyenler umrumuzda. Bırakın şu saçma sapan muhabbetleri.

İzmit 5 günlük hava durumu

tahmin-show-2.aspx?m=KOCAELI&basla=1&bitir=5

• Çok haklısınız hocam devletin her yere yetişemeyeceğini kendileride biliyorlarda sırf eleştiri veya siyaset yapmak için karalamak için yazıyorlar bazıları. Önlerine iki koyun versen gütmeleri için ona bile sahip çıkamaz çoğu halbuki. Burdan böyle klavyeyle yazması kolay tabi tek ilde olmadıki bu afet 10 ilde birden oldu hangi birine yetişeceksin.

Kimse siyaset yapmıyor hocam, ihmalden,plansızlıktan şikayet ediyorlar. İşte bu yan gelip yatma, yumurta bir yere gelince birşeylerin farkına varma var.

• Sen daha önceden planlamanı yaparsan bundan çok daha hızlı şekilde organize olabilirsin. Projen yok,planın yok, yok oğlu yok, şuan doğaçlama işlem yapılıyor, Kimin ne yaptığı belli değil. Türkiye Deprem bölgesi hocam planlamanı lojistiğini hub bölgeni iyi belirlersen emin ol sonuçlar daha hafıf olacaktır. Yukarda yazdım, deniz yolunu kullanacaksın TSK helikopterlerını kullanacaksın elinde imkan var ..

Her şeyi devletten beklemek olmaz. Bugün hangimiz oturduğumuz evin depreme dayanıklı olup olmadığını biliyoruz? Hangimiz kaçak kat çıkan akrabamızı komşumuzu şikayet ediyoruz? Hangimiz ilk yardım eğitimi alıyoruz? Hangimiz arama kurtarma eğitimi alıyoruz? Hangi muhtar gidip başvuru yapmış benim köyüm deprem bölgesi burada ki gençlere arama kurtarma eğitimi verelim diye? Kimse kusura bakmasın hocam öğrenci isgekli olmadıktan sonra öğretmen ne kadar azimli olursa olsun. Halkımız isteksiz. Biz Türküz bize bir şey olmaz mantığı var. 20 katlı binada oturuyorsun. Altında ki dükkan da genişletme çalışması için kolonlar kesiliyor hiç mi haberin olmuyor. Kendi kendimizi eğitmemiz şart. Yine diyorum şu an da tüm siyasilerin canı cehenneme. Umurumda değiller. Ama bizim halkımız tabutun içinde hayat sürüyor mezara gireceği zaman nerede bu devlet diyor. Halkı da suçlamak istemiyorum belki imkanı gücü o kadar ama bir yerde iş kendimizde bitiyor

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Hocam bilgiler için teşekkürler.

Afyonda yaşıyorum burasıda çoğu yer gibi deprem bölgesi ama son yılarda 10 katlı 20 katli binalar yapılmaya başlandı yok fore kazık yok şu yok bu. Onu da aldığımız duyumlara göre bazı firmalar yanlış yapıyormuş.

Fore kazık da kurtarır mı bilmiyorum.

Dün epey yorgunum demiştiniz, ben şunları merak ediyorum. Daf da depremler kuzeyden güneye doğru ilerleme davranışı gösteriyordu takip edebildiğim kadar. Bundan 2 yıl önce stres türkoğlu fayına aktarıldı deniyordu. Ama hocalar tvlerde ölüdeniz fay zonu diyor bu bambaşka bir fay mı? Türkoğlu sismik boşluğu hala duruyor mudur öylece, bu aktiviteye rağmen?

Birde dafın güneyinde hatay tarafında tali fay gibi duran adana kozan, ceyhan taraflarında büyük deprem olma ihtimali devam ediyor mu?

• Şaka gibi yorumlar var hakikaten. Pes. Halkı bilinçlendirmek bir devlet politikasıdır. Hangimize okullarda deprem gerçeği anlatıldı. Eğitim müfredatımızda ne kadar deprem gerçeğine yer veriliyor. Yahu Hatay belediye başkanı birkaç ay önce çıkmış depreme hazırlıklı değiliz, binalarımız çürük demiş. Sonra feryat eden, isyan eden suçlu. İmar affıyla yüzbinlerce binaya imar izni verilmedi mi birkaç yıl önce. Ya depremde yeni yapılmış binalar çökmüş bakıyorsun bazılarının taşıyıcı kolonları incecik. Kim vardı bunlara imar iznini, iskanı. Sarı çizmeli Mehmet Ağa mı. Konuşulacak o kadar mevzu var ki. Ama hükümet her yerde. Herşeyi eksiksiz yapmış. Bu olayda bile cumhur ittifakı vurgusu yapıldı. Bu ayıp hepimize yeter.

• Şuan tespit edilen açıklanan 6 bin bina çökmüş. Şehir merkezlerinde bile tespit henüz net değil köy kasaba ve kırsallar cabası. Her bir binada en az 60 insan yaşasa ortalama X 6 bin. Aritmetik matematik sağlaması facianın boyutlarını ve yitip giden insanların rakamını gözler önüne seriyor. Cumhuriyet Tarihinin en büyük faciası olarak kayda geçecek.

• Her şeyi devletten beklemek olmaz. Bugün hangimiz oturduğumuz evin depreme dayanıklı olup olmadığını biliyoruz? Hangimiz kaçak kat çıkan akrabamızı komşumuzu şikayet ediyoruz? Hangimiz ilk yardım eğitimi alıyoruz? Hangimiz arama kurtarma eğitimi alıyoruz? Hangi muhtar gidip başvuru yapmış benim köyüm deprem bölgesi burada ki gençlere arama kurtarma eğitimi verelim diye? Kimse kusura bakmasın hocam öğrenci isgekli olmadıktan sonra öğretmen ne kadar azimli olursa olsun. Halkımız isteksiz. Biz Türküz bize bir şey olmaz mantığı var. 20 katlı binada oturuyorsun. Altında ki dükkan da genişletme çalışması için kolonlar kesiliyor hiç mi haberin olmuyor. Kendi kendimizi eğitmemiz şart. Yine diyorum şu an da tüm siyasilerin canı cehenneme. Umurumda değiller. Ama bizim halkımız tabutun içinde hayat sürüyor mezara gireceği zaman nerede bu devlet diyor. Halkı da suçlamak istemiyorum belki imkanı gücü o kadar ama bir yerde iş kendimizde bitiyor

Satış ilanında depreme dayanıklılık testini başarıyla geçtiğini görüp satın alan bina sakinlerine de anlatırsınız bunu. İlk günden beri devlet yetişemez diyip duruyorsunuz eyvallah yetişemesin devlet sorun değil ama askerler neden afet bölgesine 30 saat sonra gönderiliyor? Telefonlar çekmiyorken neden Starlink uyduları reddediliyor? Yeni yapılan binalar nasıl yıkılıyor bunu kontrol eden yok mu? Halk devlet nerede diyecek tabii 20 yıldır neyin vergisini ödüyoruz biz? Sorulacak çok soru var da siyasilerin canı cehenneme diyip çıkabiliyorsunuz işin içinden. En azından halk isteksiz diyip durmayın rica ediyorum sizden çünkü kışkırtıcı bir hal almaya başladı.

• Her şeyi devletten beklemek olmaz. Bugün hangimiz oturduğumuz evin depreme dayanıklı olup olmadığını biliyoruz? Hangimiz kaçak kat çıkan akrabamızı komşumuzu şikayet ediyoruz? Hangimiz ilk yardım eğitimi alıyoruz? Hangimiz arama kurtarma eğitimi alıyoruz? Hangi muhtar gidip başvuru yapmış benim köyüm deprem bölgesi burada ki gençlere arama kurtarma eğitimi verelim diye? Kimse kusura bakmasın hocam öğrenci isgekli olmadıktan sonra öğretmen ne kadar azimli olursa olsun. Halkımız isteksiz. Biz Türküz bize bir şey olmaz mantığı var. 20 katlı binada oturuyorsun. Altında ki dükkan da genişletme çalışması için kolonlar kesiliyor hiç mi haberin olmuyor. Kendi kendimizi eğitmemiz şart. Yine diyorum şu an da tüm siyasilerin canı cehenneme. Umurumda değiller. Ama bizim halkımız tabutun içinde hayat sürüyor mezara gireceği zaman nerede bu devlet diyor. Halkı da suçlamak istemiyorum belki imkanı gücü o kadar ama bir yerde iş kendimizde bitiyor

Kesinlikle hak veriyorum. Evi yapan kişiye denetçi diyor ki, bu bına olmamıs basıyor parayı hemen oluverıyor. Sonra bınalar tabut oluyor. Ee ev tabut oluyor hadı bır sekılde hayatta kalıyorsun enkaz altında arama kurtarma zaten Allaha emanet.. Sonra 7,5 depremde daha 36 saatte 3600 ölü çıkar, Sayı 1 hafta sonra 10bin olur. Sayıyı da saklarlar normalde 20bindir.. çok canım yandı çok üzüldüm çok kızdım çok ağladım..

• Şuan tespit edilen açıklanan 6 bin bina çökmüş. Şehir merkezlerinde bile tespit henüz net değil köy kasaba ve kırsallar cabası. Her bir binada en az 60 insan yaşasa ortalama X 6 bin. Aritmetik matematik sağlaması facianın boyutlarını ve yitip giden insanların rakamını gözler önüne seriyor. Cumhuriyet Tarihinin en büyük faciası olarak kayda geçecek.

Sadece enkaz altında kalma da değil önümüzdeki ayazlı günlerde hipotermiden ne canlar gidecek hocam maalesef bunu düşününce bilançonun daha da ağır olduğunu anlıyorsunuz.

• Az önce Hatay'da arkdaşımın eşi ve çocuklarından biri enkazdan sağ olarak kurtarıldı, kızları ise hala enkaz altında, ne acıdır ki sadece 2 kişilik AFAD görevlisi varmış başlarında arkadaşım ve orada yardım eden vatandaşları yönlendirmişler ne iş makinası ne vinç ne arama kurtarma köpeği hiç bişi olmadan ulaşabilmişler, küçük kızımızında sesi geliyormuş inşAllah yakında onunda iyi haberini alırız.

Çok şükür kızımız enkazdan çıkarıldı ayağında ve kolunda kırık olabilir genel durumu iyi çok şükür 🤲

• Eline,emeğine sağlık.Mükemmel bir durum tespit yazısı olmuş.

• PergamoN hocam Çardak fayında oluşan deprem diğer büyük deprem tarafından enerji aktarımıyla mı tetiklendi yoksa bağımsız bir şekilde mi gerçekleşti?Görmediysem kusura bakmayın hocam