Posts by Aek41

  Üniversitelere yurt dışından sadece ucretle öğrenci alımı durdurulmalı. Özellikle ortadogudaki zengin öğrenciler lise diplomasi ile tıp, dis, eczacılık bölümlerinde okuyorlar. Ustelik üniversite bittikten sonra 1 yil kalana vatandaşlık veriliyor.


  External Content twitter.com
  Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
  Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.


  Uzun bir bilgisel örnekler ve yaşananlar yazıyor diger tweetlerde.

  Ekonomi tarafında bir tane olumlu haber yok.


  Cari açık Martta 5.5 milyar dolar.

  Bütçe açığı 50 milyon TL

  Caya %47.3 zam.

  Ilacta %75 zam talebi oluşmuş.

  CDS(kredi riski) 14 yılın en yüksek seviyesinde.

  Güzel bir haberle devam edelim. Kışın soğuk ve karlı geçmesi, dağlarda güzel kar birikiminin olması sonucu Nisan ayında yenilenebilir enerji tarafında güzel bir üretim gerçekleşti. Nisanı %55 ile kapattık.


  External Content twitter.com
  Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
  Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.


  29 Nisanda günlük bazda HES %39'a yenilenebilir enerji oranı %64'e çıktı.

  Kimse şampiyonluğu kutlamayın demiyor kendinizce kutlayın komvoy yapın deliler gibi eğlenin ama körün gözüne parmak sokmaya gerek yok banada bir kaç video denk geldi tasvip etmiyorum medeniyet dışı bir toplumuz ama hak edene de hiç üzülmem gördüğüm görüntülerden sonra

  Hocam bunca yıldır 3 büyükler şampiyonluk kutluyor. Hic böyle bir olay olmadı yıllardır. Gidip de Beşiktaş Kadiköyde şampiyonluk kutlamıyor. Veya Fenerbahce gelip de Beşiktaş çarşıda sampiyonluk kutlamıyor yani. Bu bir yazılı olmayan kural gibi. Tahrik etmeye gerek yok boşuna.

  Her sene bir şampiyon çıkıyor. Beşiktaş oluyor, Fenerbahçe oluyor, Galatasaray oluyor. Bu takımlar neden birbirinin semtinde kutlamıyor böyle olaylar görmüyoruz da bu sene görüyoruz? Bunu düşünmek gerekiyor. Beşiktaş şampiyon olduğunda gidip de Kadiköyde kutlayayım demiyor. Aynı şekilde Fener, Galatasaray şampiyon olduğunda gelip Kartal heykelinde kutlama yapmıyorlar. Bu bir gelenek.


  Bunun bizim ülkemizle alakası yok ayrıca. Ingiltere'de City şampiyon olduğunda gidip de Liverpoollularin mac öncesi eğlendikleri yerlerde şampiyonluk mu kutluyor.

  Hala %9 faizle kredi sağlanacakmış sanayiciye, turizmciye bu negatif faizle zengin daha zengin fakir daha fakir oluyor, kredi kullanabilenler servetlerine servet katıyor.


  Ev fiyatlarının da hem yabancıya satış hem de bu faiz politikasıyla daha da artması bekleniyormuş.

  Insanlar yıllardır biriktirdiğini bir şekilde en azından korumak istiyor. Çok yüksek negatif faiz olunca da ister istemez fiziki mala dönüyorlar. Talep arttıkça arz aynı ölçüde genişlemeyince fiyatlar yukarı çıkıyor tabi.


  En azından sanayiye verdikleri krediler umarım iyi denetlenir. Yatırıma dönüşmesi sıkı bir şekilde kontrol edilir. Yoksa sermaye aktarımı olur sadece.

  Brent 107$ üstünü gördü bugün 80 kuruşlar da kurtarmayabilir. Ben artık küresel çapta olduğuna inanmıyorum işin rengi değişeli çok oldu. 98$'a iniyor 130$'lardan ama koklayarak indirim yapılıyor 98'den 107'e çıkıyor kepçeyle zamı dağıtıyorlar bu bizle alakalı bir durum fena bir fırsatçılık var piyasada.

  Dolar endeksi DXY'nin son dönemde güçlü bir trendle yükselmesi ve bizim Dolar/TL'yi tutmak istememiz sonrası oluşan maliyeti acaba buradan mı karşılıyoruz diye düşünmeden edemiyorum. Yüksek fiyat yuksek vergi demek aynı zamanda.


  Tabi doların güçleneceği belliydi. Biz ise bu döneme - rezervle girdik. Ve dolar son dönemlerde değerli olmasına rağmen dolar yakarak tutmaya çalışıyoruz.


  Makroekonomi kurallarına ters gidince böyle oluyor. Daha çok yazılır da ınsanın artık yazası gelmiyor. Zaten geçen sene bunlar çok yazıldı. Göz göre göre bu noktaya geldik.