Posts by cedkanbiryafes

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Evet gfs sonunda bahsettiğim batılı indirmeyi ecmwf hala devam ettiriyor ama bunların da ortası yok pek. Gfs de ki görüntü yine daha iyi bizim için. Ama ecmwf de şöyle bi 150km doğulu gelirse hem soğuk toparlama için vakit olacak hem de sınırımızda çok oyalanmadan yağışla birlikte girecek.

Böyle konuşuyorum ama çokta önemli değil şahsen, dağlarımıza kar kıyılara yağmura bile kimse çıkıpta burun kıvırmaz bence. İhtiyacımız var her türlüsüne.

Gelen ilk sistemin soğukluğunun yeterli olması için batılı, balkan üstünden gelmesi lazım yoksa ilk sistemde kıyılar için soğukluk sıkıntısı yaşanabilir (mevcut görüntüde). Ama bu bahsedilen batıdan giriş olayı da tutarında olmalı yoksa bir kaç senaryo da halen olan italya riski olur. milimetrik ayarlamalar lazım. Ecmwf ne diyecek bakalım.

Yeni yılda yeni rekor ve başarılara hep birlikte.

Meteorolojinin sadece bir kesimin uğraştığı bir alan değil, tüm toplum kesimleri tarafından takip edilen ve bilinçlenilen bir alan olmasına altyapı ve katkı sağladığınız için teşekkürler :hfyeni (25): :hfyeni (25):

Biraz daha böyle giderse bizim son halimiz;

External Content www.youtube.com
    Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
    Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

O kadar da kötü bir çıktı değil aslında, biz belki de kendimizi biraz yükseğine koşulladığımız için bize öyle geldi ama ilk salınım için gayat olağan, olabilecek bir şey. Kış'ı açacağımız sistemi godzilla tadında beklememek gerekir zaten. Evet ocağın sonu belki ama kışın ilk sistemi olacak o yönden bakalım. Her kış nasıl önce doğuya, iç anadoluya, dağlara bi ilk kar yağar sonra peşine de kıyılara sistem alırız ya, işte o ilk aşaması daha. Ama iki sistem arası uzun değil ona sevinebiliriz işte.

Kısacası, az olsun öz olsun bizim olsun.

Bi tık balkan - italya riski doğurdu gibi bu güncellemede. Azorun yükselirken aynı zamanda bi ayağını da italya üzerine atması lazım ki orası kapansın. Yoksa mevcut görüntüde balkanlara kaçar. Devamında gelir büyük ihtimalle ama o da kuzeyimizden sıyırıp gidebilir. Tehlikeli anlarda şu anda.

Marmara denizinde (doğu) dünden beri 6 adet deprem kaydedilmiş ve şiddetleri de giderek yükselen düzeyde. Konuya hakim değilim, felaket tellallığı gibi de olmasını istemem ama bu durum normal midir, izmirde olan depremlerden kuzeye uzanan faylar mı acaba etkiliyor ufak titreşimler şeklinde.

Evet depremlerin zamanını tahmin etmek zordur ama bu tür aksiyonlar belki bize fikir verebilir diye düşündüm.

Bugüne kadar iki modele de bel bağlamıyordum ama ECMWF'nin orta ve kısa vadedeki başarısını bildiğimiz için artık yavaştan sistem moduna girmeye başladım. Çünkü;

Sistemin temeli 168 ve 192 de atılıyor ki bu da artık orta vade denilebilecek düzeyde. Üstelik bir süredir gördüğümüz istikrar da ayrı bir artı olarak hanemize yazıyor. Cold.EFso hocamızın bahsettiği gibi öyle ahım şahım, efsane bir sistem değil belki ama bir kar - soğuk sever olarak yarın ve ondan sonraki akşamlarda sistem oluşumunun artık 120h'lere kadar gelecek olması kurak giden dönem ardından hepimize bir vites artışı yaşatacak ve şubata güzel bir moralle girmemizi sağlayacak.

Geçen günde söylemiştim, hangi modelin hangi modeli kendine benzettiği bence hiç önemli değil, önemli olan 240 da ki bu denli lehimize olan benzerlik.

Bir kaç güne tozlanmış olan silahlarımızı temizleyip poligon sahasında buluşmak üzere /scatisma2::341