Deprem Bildirim Konusu

• Bakalim celal sengor buna ne cevap verecek. Cevap verirse bilgilendirin lutfen.

Eger bu adami takip etmeyeceksek celal sengoru ahmet ercanida takip etmemeliyiz. 99 depreminden sonra 8 buyuklugunde deprem olacak dediler sonra fayin tek seferde kirilmasi zor birkac parcada kirilacak dediler. Bu seferde usumezsoyun dedigine geldiler. O donem resmen istanbulu terkedin dediler. Milletin psikolojisini bozdular. Usumezsoyun hatasi belkide depreme 6.5 u gecmez demesi. Yada 6.5-7 arasi demesi. He belkide 7 yi de gecmez Allah bilir diyelim. Eger 8 olursa celal sengor vs yine yanlis ongorude bulunmus olacaklar. Usumezsoy 99 dan beri dikkati cinarciktaki faya cekiyor. Orasi daha riskli diyor.

Usumezsoyun bu aciklamasi benimde isime gelmez. Kentsel donusume alinan tedbirlere dem vurabilir ama suanki gidisatta adami hakli cikariyor. Insallah herzaman hakli cikarda hepimiz rahat ederiz.

Sonucta depremde hava gibi kaotik bir yapida. Ben 20 aralik 2012 de 1 hafta oncesinden tipi geliyor derken mgm abur surmeli vs. Yagmur bi ara kky diyolardi. O gun tipi oldu ve yuzlerce kaza oldu. Belki usumezsoyda kimsenin gormedigi seyleri goruyodur diyelim insallah. Bunun cevabini tarih verecek.

• Fay uzunluğunu kastediyor sanırım kendisine sormak lazım 7’lik için 1000km olması lazımmış kaf’ın toplam uzunluğı 1200km civarı

Fay uzunluğundan bahsetmiyor ,7 şiddetinde bir deprem olabilmesi için 100 km uzunluğunda 10 km derinliğindeki bir fayın kırılması gerektiğinden bahsediyor. 100x10=1000km karelik fay .

• Fay uzunluğundan bahsetmiyor ,7 şiddetinde bir deprem olabilmesi için 100 km uzunluğunda 10 km derinliğindeki bir fayın kırılması gerektiğinden bahsediyor. 100x10=1000km karelik fay .

Bu dediğinin olması için düşey atımında gerçekleşmesi lazım doğrultu atım yapan bir faydan düşey hareket beklenmez o zaman oblik fay olur doğrultu atım bileşeni yoksa.doğrultu atımlı fayda üzerindeki atıma bağlı kırılan kesim hareket eder sadece 5 metrelik bir atım yapan 40-45km’lik bir fayda 7’lik bir deprem üretebilir,üretiyorda. 100km 1000km falan hikaye o hesabın matematiksel formülü var işte 1000km alan zorunluluk değil.

Ben zaten dinlemiyordum kendisinide medyada öyle yazılmış 1000km kırıkması gerek diye.

• Fotoğraf açıklaması yok.

kaynak: Cenk Yaltırak

Şimdi ben bu fayları burada görüpte, az buçuk deprem bilgisiyle( fayların enerjilerinin uzunluklarıyla alakası olduğunu vs) 7 ve üzeri 3 deprem olabilir diyebiliyorsam, Şener hoca neye göre neyi yorumluyor, ben o adamın elinde kendi düşüncelerini sunan bir haritaylada çıktığını görmedim gören varsa lütfen paylaşabilir mi?

• Sonuç olarak, takip edilen temel 3 görüş var, bu 3 görüşün sahibide Prof. ünvanlı insanlar.

1. görüş: 180 km lik fay 1 defada kırılacak, 7.6-8.1 şiddetinde deprem olacak, ( bu görüşün sahipleri bunu sonradan değiştirdiler ,3 ayrı faydan bahsediyorlar)

2. görüş: Tarihsel depremleri ele alarak konuşuyor, 1509 da 7.4 şiddetinde depram oldu, bu bidaha olacak diyor.

3. görüş: Marmarada araştırma yapan fransız gemisi ve japonların fay hakkında görüşlerini alarak, stres biriken 40-50 km lik çok sığ olan bir faydan bahsediyor, bu fayında 6,5 şiddetinde deprem üretebileceğinden bahsediyor.

bu görüşlerin sahipleri halk arasında deprem bilimci olarak bilinen 3 ayrı Prof.

Birde medyada çıkan haberlere çok inanmayın, orda insanların sözlerini reyting uğruna çok değiştiriyorlar,

isim vermeyeyim, burda en çok güvenilen hocalardan birtanesinin anlatmak istediği olguyu, 7,5 şiddetinde 2,5 dakikalık deprem olacak diye yayınladılar.

Halbuki 2,5 dakikalık deprem süresini 25 katlı binanın en üst katı için söylemişti. Bunu genel olara 2,5 dakikalık deprem olacak diye yayınladılar.

• Ağır hasarlı okulların tamamı 1999 depreminden önce yapılmış

İstanbul'daki depremin ardından ön hasar tespit çalışmalarında 20 okulun hafif, 9 okulun ise ağır hasarlı olduğu belirlendi. Ağır hasarlıların tamamının 17 Ağustos 1999 depreminden önce yapıldığı saptandı.

Zeynep Rakipoğlu |02.10.2019

Ağır hasarlı okulların tamamı 1999 depreminden önce yapılmış

İstanbul

İstanbul'da 26 Eylül'de meydana gelen Silivri açıkları merkez üslü, 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından, İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'ne (AFAD) gelen hasarlı yapı ihbarları değerlendirilerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca görevlendirilen teknik ekiplerce incelendi.

AFAD merkezine 114 okul ve eğitim kurumu için hasar ihbarı yapılırken, yapılan çalışmalarda bunlardan 85 okul hasarsız, 20 okul az hasarlı, 9 okulun ise ağır hasarlı olduğu saptandı.

Buna göre, ağır hasarlı olduğu belirlenen Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Bahçelievler Yenibosna Ortaokulu, Büyükçekmece Mimarsinan İlkokulu ve Ortaokulu, Çatalca Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL), Gaziosmanpaşa Vefa Poyraz Anadolu Lisesi, Gaziosmanpaşa Küçükköy İmam Hatip Lisesi (İHL) (A Blok), Gaziosmanpaşa 100. Yıl İlk/Ortaokulu, Pendik Seyit Burhan Toprak İlkokulu ve Sancaktepe Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nin 17 Ağustos 1999'daki büyük depremden önce yapıldığı tespit edildi.

Az hasarlı olduğu anlaşılan 20 okuldan Pendik Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu hariç, diğer 19'u Arnavutköy Şehit Er Tuncer Türkan Ortaokulu, Avcılar Abdulkadir Uztürk Ortaokulu, Beykoz Fatinhoca İlkokulu, Büyükçekmece Güzelce Cevdet Zebure Kotan Ortaokulu, Eyüpsultan Üçşehitler İlkokulu ve Ortaokulu, Fatih Çapa Fen Lisesi Yurdu, Gaziosmanpaşa Gazi Paşa İlkokulu, Gaziosmanpaşa Şehit Öğretmen Mustafa Gümüş Ortaokulu, Gaziosmanpaşa Karlıtepe Ortaokulu, Güngören Mehmetçik İmam Hatip Ortaokulu, Küçükçekmece Söğütlüçeşme Ortaokulu, Küçükçekmece Tahsin Banguoğlu İlkokulu, Küçükçekmece Nergiz Anaokulu, Maltepe Halit Armay Anadolu Lisesi, Pendik Ergenekon İlkokulu ve Ortaokulu, Sancaktepe Osmangazi İlkokulu, Silivri Prof. Dr. Besim Üstünel Anaokulu, Sultangazi İstiklal Ortaokulu ve Üsküdar Burhan Felek Anadolu Lisesi'nin de yine 1999 depreminden sonra inşa edildiği belirtildi.

Öte yandan ön hasar tespit çalışmalarının gözlemsel olarak yapıldığı, hasarlı binaların beton mukavemeti ve demir donatılarının ayrıntılı olarak incelenmeye başlandığı bildirildi. Detaylı hesaplamalar sonucunda önümüzdeki günlerde hasar tespit raporu çıkarılarak buna ilişkin yol haritasının çizileceği kaydedildi.

• Fay uzunluğunu kastediyor sanırım kendisine sormak lazım 7’lik için 1000km olması lazımmış kaf’ın toplam uzunluğı 1200km civarı

Aslında öyle demedi, yanlış aktarılmış.

Ben ilgili videoyu izledim. Kırılması muhtemel olan fay 100 km, bu da 5.000 km kareye den geliyor, bu alanın kırılması da maksimum 7.0'lık bir deprem üretebilir dedi yanlış hatırlamıyorsam.