Posts by tahminci

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

  Newfoundland civarındaki kuvvetli trof işimize gelir

  Arkadaşlar bu sene kar yağma ihtimali çok az. Bütün modeller soğukları ülkemize göstermiyor. Büyük ihtimalle Mart ayının ilk iki haftasını da kapattık. Bu saatten sonra yapacağımız en önemli şey evimizde ve iş yerlerimizde suyu verimli bir şekilde kullanmak olmalıdır. bu konuda çevremizde ki herkesin bilinçlenmesini sağlamamız gerekiyor

  Bu sene kar yağdı zaten. Başka bir istatistiksel tanımlamanız varsa belirtin lütfen

  Hala kışı kapatmadınız mı ?

  Kuraklık artık bir tehlike değil gerçek su kesintilerine hazır olmak lazım diye düşünüyorum 😕

  Kış eviye bataryası değil ki açıp kapatalım. Bu söz kalıbını sorunlu buluyorum açıkçası. Şahsınıza yönelik bir yorum değil, yanlış anlaşılmasın.

  Konuyla tam alakalı değil, ama olsun, ekleyeyim dedim. Etki bakımından değil de istatistiksel olarak AMO’nun düzenli bir salınım olmadığı, salınım gibi gözüken durumun tesadüfi bir zamansal seri olduğu düşüncesi ağırlık kazanmaya başladı meteoroloji camiasında. Önümüzdeki yıllarda araştırma derinliğinin artacağını düşünüyorum bu konuda.

  Ahh, ahhh... Çok üzülüyorum, çok. Kelimelerle tarifi imkansız. Nereye baksam, kime sorsam acı. Bir yakınımdan haber aldım. Kendisi ailesiyle beraber depremden hemen sonra dışarı çıkmış. Çıktıktan saniyeler sonra evlerinin, yuvalarının yıkılışını izlemişler. Artık şans mı dersiniz, ne dersiniz bilemem ama böylelikle enkaz altında kalmaktan kurtulabilmişler. Enkaz altında can verenleri düşünüyorum, yüreğim yanıyor.


  Çok üzücü bir istatistik vereyim sizlere. Depremde enkazdan kurtarılan her 1 kişiye karşılık 50 kişi can veriyor. Çok acı.


  Elimizdeki tüm imkanlarla yardım gönderiyoruz, kolilerce malzeme gönderdik. Ama yine de bu insanların acısını seyretmek zorunda olmak kahrediyor beni.

  Bilezik çalanın elbette hiçbir açıklaması yok. Ama benim gördüğüm, yiyecek ve su olmayan insanların çalışmayan marketlere girip ihtiyaçlarını karşılamaya çalışma çabaları da bazen "yağma" diye servis ediliyor. Dikkatli olunması lazım. Her önümüze gelen videoya "yağmacı" dememeliyiz.

  Ya once kurtaralım Allah aşkına.


  External Content twitter.com
  Content embedded from external sources will not be displayed without your consent.
  Through the activation of external content, you agree that personal data may be transferred to third party platforms. We have provided more information on this in our privacy policy.

  O evler yapılabiliyor idiyse depremden önce niye yapılmadı?

  Batıya doğru kayınca deprem bölgesini etkilemez tezini de nereden çıkardınız. Batıya kayarsa önce kuvvetli lodos ve kuvvetli yağmur alır bölge. Mevcut durumda altyapı da olmayacağı için muhtemelen birde su baskını olacaktır. Devamında ise Maraş Adıyaman Malatya gibi illerde yoğun karda görülecektir.

  Deprem bölgesinin rahat edebilmesinin tek yolu Akdeniz'den sıcak hava dalgası gelmesi

  Akdeniz'den sıcak hava dalgası gelmesi bu paternde çok düşük ihtimal.