Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Görüntü kaydı konusunda çok net hatırlıyorum, bir fabrikanın bahçesinde güvenlik kamerası deprem sırasındaki ışık parlamasını çekmişti, ve günlerce televizyonda yayınlanmıştı.

Hatta bazılar görüdkleri ateş topunun bu oldupunu iddaa ederken, bilim insanları bunun meydana çıkan gazın patlaması olduğunu belirtmişlerdi.

• 99 Depreminde elektrikler burda deprem bitmeden gitmişti iyi hatırlıyorum. Karanlıkta komsunun fenerle deprem daha bitmeden 5.kattan koşa zıplaya inmiştik. Deprem sırası ablam uyandırmıştı ilk beni kamyon felan çarptı sanmıştım binaya ablam perdeyi kaldırdı o ara babamla annem yanımıza gelmişti camdan bi baktık havada bi ışıltı nasıl anlatayım bilmiyorum bazılarınıza saçma birşey gelebilir ama güneş gibi bı parlaklık ama kıpkırmızı öyle düşünün. Bu dedğim doğrudur inanmıyanlarda depremi izmitte yaşayanlara ve deprem sırası cesaret edip pencereden bakanlara sorabilirler. Öyle birşey gördüğümüzde babamın dili tutulmuştu yaklaşık 10dakika konuşamamıştı annem yine panik yapmayıp bizi sakin bir şekilde aşşağı indiren oydu. Depremden sonrası malum çadır baraka. Ertesi sabah ufak bi turlama yapmıştık yıkılan bina varmı diye çevrede izmitte oturanlar bilirler şimdiki Derince sopalı araştırma devlet hastanesine yakın bi yerde aydın market vardı sopalı köprüsüne yakın orada yıkılan bina görmüştük herhangi bi yardım tabi o anda yoktu ve göçük altından sesler duymuştuk. O insanlar kurtuldumu bilmiyorum ama insan piskolojik olarak bitiyor öyle bi durumda. Ayrıca bide tüpraş muhabbeti vardı depremden hemen ertesi gün akşama doğruydu galiba tüpraşın yandığını ve patlamaya çok yakın olduğu bilgisi vardı. Herkez bi anda dağlaraa yükske tepelere kaçmaya başlamıştı yatak döşek herkezin elinde işte arabası olanlar arabayla farklı yerlere kaçmıştı. Çok zor günlerdi kısacası.

Einmal editiert, zuletzt von ExcuseMe ()

• PergamoN

Adam her şeyi biliyor beya.

Benm de geçen gece ayaklarım üşümüştü, Pasifik de 8 büyüklüğünde deprem bekledim

ama olmadı.

Başka bir yöntem geliştireyim bari :)

@4 Şubat bu deprem tahmini konusunda aşmaya başladı, takip etmek lazım :D:D:D

• Bu aralar Şener Üşümezsoy'un açıklamaları dikkatimi çekmeye başladı.

Bu Hoca(!) hangi makaleleri yazmıştır?

Marmara fayları ile ilgili ne tür çalışmaları vardır?

Hangi araştırmalara katılmış ve bu araştırmaları hangi bilimsel gruplarla gerçekleştirmiştir?

İşin diğer bir yönü, Marmara depremleri olduğunda, ölümlerin, kayıpların, ekonomik güçlüklerin hesabını verebilecek mi?

Açıklamasının linkini aşağıya kopyalıyorum. Ama hemen bir kaç düzeltme yapayım.

Ayasofya kilise halinde i bir kaç kere ağır hasar görmüş ve neredeyse baştan yapılmıştır.

İstanbul'un fethinden sonra da Cami halinde bir kaç kere kubbesi yıkılmış, hatta son güçlendirmesini

Mimar Sinan Usta, özel payanda sistemleri vasıtası ile yapmıştır.

Surlar ise, kaç kere yıkılmış, kaç kere yeniden yapılmış hesabı yok. Şu anda bile devamlı bir restorasyon

yapılmakta.

Son olarak, eski dönemlerde yerleşimler genelde ahşap ve yıkımlar le değil, yangınlar

ile harap oluyorlarmış. En büyük sebebi genel de yangınlar ile olmuş.

Ayrıca eski İstanbul'da yerleşimler dar alanlarda. Şimdiki gibi çok geniş ve zemin

özellikleri riskli bölgeler değil.

O bakımdan Üşümezsoy'u artık hiç bir şekilde dikkate almamaya karar verdim.

Medyatik olmak, iyi Bilim insanı olmak değildir.

Merak ederseniz röportaj linki aşağıda :

http://www.haber7.com/guncel/h…ntikam-aliyorlar/?detay=2

• ilker.gunebakan Hocam mega deprem (+8M)

Yıllık ortalaması 1 adet,oda 26 mayıs’da peru karasalında gerçekleşti gibi (8.0m),Ortalamayı baz alırsak mega deprem beklentisi riskli siz bir tık düşürün magnitüdü 7-7.9 arası yapın ,7-7.9 bandı deprem ortalamasının altında hala başarı oranınız 2 kat artacaktır,

Birde nazca ve cocos plakası denetiminde olan ülkeleri eklerseniz ünlü olmanız içten bile değil,havaforum’dan bir prof. Niye çıkmasın buna @4 Şubat dahil :)

• ilker.gunebakan Hocam mega deprem (+8M)

Yıllık ortalaması 1 adet,oda 26 mayıs’da peru karasalında gerçekleşti gibi (8.0m),Ortalamayı baz alırsak mega deprem beklentisi riskli siz bir tık düşürün magnitüdü 7-7.9 arası yapın ,7-7.9 bandı deprem ortalamasının altında hala başarı oranınız 2 kat artacaktır,

Birde nazca ve cocos plakası denetiminde olan ülkeleri eklerseniz ünlü olmanız içten bile değil,havaforum’dan bir prof. Niye çıkmasın buna @4 Şubat dahil :)

@4 Şubat aşmış durumda, bu işin profesörü o.

Biz en fazla çatlak kahin, çakma Armegedon filan oluruz ^^^^^^

• ilker.gunebakan @4 Şubat hocam yeni zelandaya güveniyor 4’lüklerden sonra 5.2’de yeni zelanda’dan geldi oda çabuk gelince ,+6 olsun dedim kabul etti. :)

Olan son depremlere bakarsak bir sonraki etkili hareket yine nazca’dan gelicekmiş gibi duruyor.

Bu peru merkezli olurmu bilmiyorum ama şili karasalı (antofagasta) göze batmaya başladı.

• ilker hocam,madem usemezsoya gore oyleyse,gecmiste nasil o kadar buyuk depremler olabilmis.1509 1766 vs vs mesela?neyin kafasi bu..bu preforler ayri ayri mi egitim aliyor anlamiyorum?profesor olmanin asamalari bellidir...aman su ulkede mantikli hic bir surec olmayacak mi?mesela binanizi guclendirin,kentsel donusum yaptirin derler ama kiyamet gibide masraf cikarir devlet.olani var olmayani var..amann

• ilker hocam,madem usemezsoya gore oyleyse,gecmiste nasil o kadar buyuk depremler olabilmis.1509 1766 vs vs mesela?neyin kafasi bu..bu preforler ayri ayri mi egitim aliyor anlamiyorum?profesor olmanin asamalari bellidir...aman su ulkede mantikli hic bir surec olmayacak mi?mesela binanizi guclendirin,kentsel donusum yaptirin derler ama kiyamet gibide masraf cikarir devlet.olani var olmayani var..amann

Bu işi dış görünüşe bağlamak istemiyorum ama adamın tipinden sıfatından belli zaten gerçek bir bilim adamı olup araştırarak tezler sunarak iş yapmaktansa başka bilim adamlarının yıllarca uğraş vererek elde edindikleri bilgileri kafasına göre değişerek sunuyor. Deprem tehlikesinin bu kadar yüksek olduğu bir coğrafyada böyle spekülatif laflar ediyor ve beni asıl şaşırtan mesele Ekşisözlük gibi platformlarda adamı en sevdiği kişilik olarak belleyenler var. İnsanların umut ettikleri yönde konuşarak tabii ki böyle saygı görür de nereye kadar.