Beiträge von ilker.gunebakan

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Al1han Şu görüntüler geldikçe boşa kürek çektiğimizi düşünmeye başladım artık.Laftan anlamayan umursamayan bir toplum olmuşuz.Kimsenin kimseye saygısı kalmamış şu ortamda birisi hasta ise ve öksürse olacarı düşünün.EN kötüsü de önlem alan insanlarda bu önlem almayan tipler yüzünden tehlikede.

Askere gidenlere bulaşırsa ve onlarda gittikleri yerdeki askerleri enfekte ederlerse?

Belki de bu celp dönemi ertelenmeliydi.

Hocam o zaman dışarıdakilerre özellikle üreten-çalışan kesime olabildiğince FFP2 ve FFP3 maske dağıtılıp sağlığınız için takın denecek G.Doğu Asya ülkelerini örnek almalıyız.

Aynen katılıyorum ilaveten çalışanlar için işyerleri yaka ya da boyuna asılan tanıtıcı kartlar hazırlayabilirler ve takmak mecburi olur. Takmayanlar para cezası filan öderler.

Yine de bence sorun işletmelerin ne tür önlemler alması gerektiğinin iyice tanımlanması.

Ben ülkeyi yöneten otorite olsam ;

Mesela sokağa çıkma yasağı konusunda bir karar almakta çok zorlanırdım. Basit bir kaç örnek işte:

Karantinadan kaçmaya çalışan umreciler, banklarda oturan, kahveler kapalı bile olsa sandalye atıp iç içe muhabbet eden yaşlılar, toplu ulaşıma takılan yaşlı grubu, bugün galiba Urfa'da caminin kapısını kırıp namaz kılmak isteyen vatandaş.

Bu insanları evlerine bir gün sokun, ikinci gün ciddi anlamda olaylar çıkar bu ülkede.

Kimse de inanın para cezası filan iplemez. Belki de yasağa uymayanı çekip vurmak gerekir Çin gibi.

Bu bakımdan Sokağa çıkma yasağı çok zor bir karar.

Kafadan şunu yazın zaten, test sayısı arttıkça vaka artacak, endişelendirmesin normal zaten bu süreç. Ancak benim aklıma takılan yer 10binlik ilk umre ekibi bunlar önlem alınmadan dağıldılar, içlerinden ne kadarı hasta kimdir nedir bilmiyoruz ve şuanda yaşadığımız artışlardan da bence bunlar sorumlu. Ölenlere bakınca da umre takımından olması yüksek ihtimal..

Benim aklıma takılan başka bir şey daha var hocam. Tabi yine Aytaç Yalman özelinde olup, oradan genişleteceğim.

Aytaç Yalman'ın korona sebepli öldüğü ve hastalanmadan 3 hafta önce İran'da olduğu, hastalığı da oradan kaptığı söyleniyor.

Hatırlarsanız, İran da corona vakaları görülmeye başladıktan ama sınırlarımız henz açıkken 25.000 civarında İran'lının

Türkiye'ye giriş yaptığını biliyoruz. Eğer Aytaç Paşa bunu İran'dan kaptıysa ve İran da corona mevcut ise, İran'dan gelen 25.000

kişi bana kalırsa Umre'den gelenlere göre daha büyük risk. Bu gelenler nereye gitti?

Sadece Van,Ağrı, Erzurum gibi yerlerde mi kaldı, yoksa İstanbul gibi büyük metropollere de gittiler mi?

Son iki günde bakan resmi olarak 5637 test açıkladı. İki gün önce net hatırlamıyorum ama 8500-11000 civarı testten söz ediliyordu. Bence durum böyle.

Aslında çok da fazla tartışmaya gerek yok. Test sayısı artmalı hatta hastalık semptomları görülmeyenler de test olmalı ki toplumun

gerçek durumunu görelim.

Sorun aslında test sayısından filan başka olarak şu. İki tane kümeniz olsun. A ve B kümeleri diyelim.

Her bir kümenin mevcudu da atıyorum 10.000 olsun. A kümesinde hasta sayısı 5000, B kümesinde ise 1000 olsun.

Her iki kümeye de her gün 1000 test yapılsın. Hastaların dağılımı da önemli olsa, günlük test sonuçlarına göre A kümesinin hasta sayıları B kümesi hasta sayılarından fazla olacaktır. Hatta homojen bir dağılım varsa 5 kat olacaktır.

Yani diyeceğim şu ki, bir zaman kesitinde aynı sayıda test sayısını baz alarak yapılan karşılaştırmada, hasta sayısı çok olan küme de salgın

daha yaygındır.

Ben kendi açımdan mesela İtalya ile yapılan günlük karşılaştırmaları o yüzden önemsiyor ve yine bu sebeple riskin büyük olduğunu düşünüyorum.

Başka bir soru sorayım. Daha önce konuşulduysa da özür diliyorum.

sorum şu;

Şu anda yeni celp dönemi asker alımları başladı. Sivil gençler birliklerine katılacaklar. Mevcut birliklerin teoride

izole olduğunu düşünsek bile, ülke genelindeki birliklere dağılacak bu yeni askerler bir risk unsuru mudur?

Acaba bununla ilgili önlemler alınmış mıdır veya ne kadar alınmıştır?

Not : Aslında bir soru değil, mevcut durumun yarattığı bir realite bu.

Makale görmedim ama yabancı haber kaynakları Fransa'da çok işe yaradığını hastalığın süresini azalttığını söylüyor. Bugün Trump'ta hastalığa karşı kullanılması için sıtma ilacını onayladığını söyledi.

Tabi Trump beyin öyle bir yetkisi yok. FDA onaylamazsa hiç bir şey olmaz.

Ha bazen filmlerde Başkan “okey” filan diyor ama onlar film tabi 😁

Sağlık Bakanını dinliyorum, Aytaç Yalman 80 yaşında virus yüzünden hayatını kaybetti öldükten sonra sonuç pozitif olduğu anlaşıyor öncesinde KOAH filan olduğu içni test yapılmamış ama devamında şüphelenmişler, ailesi karantinada.Ayrıca bir hasta ilk zamanlarda pozitif çıkıyormuş bugün ki testinde negatif çıkmış sonuçu.

Sadece bir soru işareti var kafamda. Kendisi eskı Kara Kuvvetler Komutanı, Jandarma Genel Komutanı ve 2. Ordu Komutanlığı yapmış biri.

Cemazeleri Devlet protokolü ile kalkıyor biliyorum.

Neden Devlet töreni olmadan defnedildi acaba?

Ya da defnedildi mi?

Şu ana kadar yapılan test sayısı :8000 civarı

Ama yurtdışı öyküsü olmayanlara test yapılmıyor. Fakat yurtdışı bağlantısı değil de, bu gelenlerin enfekte ettiği ve geometrik

olarak katlanan ve pozitif bulgular gösteren insanlara da test yapılmalı ki sayılar ortaya çıkabilsin.

Art niyet taşımadan açıklanan rakamların yukarıda yazdığım sebebplerle gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

Eğer test sayısı arttırılıp yaygınlaşmazsa, durumun ne kadar ciddi olduğunu farketmeden felakete sürükleneceğiz.

bunlardan hep vardı temcit pilavı gibi ortaya sunup ahanda geleceğimiz bu demek pek doğru değil hocam, buyrun sizi Gebze Üniversitesinde lablarda çalışan gençlerle tanıştırayım sizi, fikriniz değişir..

Tabi ben de canavar gibi gençler biliyorum, tanıyorum.

Bir çok proje de beraber çalıştığım ve hatta çok iyi maaşlarla yurtdışı çalışma koşullarını ret edip, mesela Aselsan'da çalışan,

Otomobil sektöründe ortalığı kasıp kavuran gençleri biliyorum.

Bizler bazı şeyleri değerlendirirken bir hata yaptık. Neydi o hata?

Bazı sosyolojik olguları değerlendirirken çevremize baktık. Ve ülke geneli için örneklememizi

çevremizi baz alarak yaptık.

Ama dediğim gibi Türkiye profili bizlerin çevremizden çok farklı büyük olasılıkla

Ve o canavar gibi çocuklar inanın azınlık. Ççoğunluk, okumayan, araştırmayan, itaat eden,

sorgulamadan kendisine söylenenleri kabul eden bir grup.

Ben asla, siyaset, ideoloji, etnik ve dini köken vurgulamadan genel bir çıkarım yapıyorum. Çünkü bahsettiğim

bu durumun sebepleri ve ortaya çıkış öyküleri çok farklı bir süreç aslında ve başka bir zaman tartışabiliriz.

Neyse, aslında oturup konuşmak lazım, ama o kadar derin bir konuşma olur ki, belki 50-60 yılı tartışmamız gerekir

olayı açıklayabilmek için :)

Şimdilik böyle kalsın Değerli Hocam.

Sevgi ve selamlarımla

Tekrarlayayım bir kere daha.

Devamlı kullandığım Bulgaristan sınır kapıları örneğin.

Türkiye'nin gidiş-geliş kısıtı koyduğu ülkelerden gelen bazı kişiler, Bulgaristan'a gelip,

oradan kara sınır kapılarından otobüs veya kiraladıkları özel araçlarla giriş yapıyorlar.

Sadece basit ateş kontrolü var, ateşli hastaysanız ve biraz uyanıksanız o kontrolü bile

pas geçebilirsiniz.

Alın bir örnek size. Burada sorun polis göstere göstere almış otobüsten. Halbuki yasal yolları mevcut.

Bu sadece benim gördüğüm bildiğim durum, daha neler neler vardır.

Koordinasyon mu dediniz?

"Lancet" isimli yayında paylaşılan bir makale var. İtalya'da hastaneye yatırılan ve "corona pozitif" hastalarla ilgili çok çarpıcı bir analiz.

Bir Türk doktor üniversite için Türkçe'ye çevirmiş ama paylaşılmamasını rica ettiği ve iznim olmadığı için, önemli yerlerini

paylaşmak istedim.

Rapor 9 Mart tarihli bir çalışma.

Çalışmaya dahil edilen hasta sayısı :191

Ölüm oranı: 54 / 191 yaklaşık %30+

Hastaların yaş ortalaması : 56 %62 erkek

En sık rastlanılan kronik bulgu : açık ara hipertansiyon sonra diabet ve KOAH gelmekte.

Sigara içmek çok ama çok önemli bir risk faktörü, içen varsa hemen paketi parçalasın.

Kurtulanlarda BULAŞICILIK MEDİAN 20 ama 37 GÜN BULAŞTIRAN HASTALAR VAR.

Hastalık başlangıcı ve taburculuk arası ortalama 22 gün.

Hastalık başlangıcı ile ex arası ortalam 18 gün

En sık görülen belirtiler : ATEŞ, BALGAM, ÖKSÜRÜK ve HALSİZLİK

Dediğim gibi, orjinalini Lancet dergisinde bulabilirsiniz ama Hastane aşamasında bulgular ürkütücü.

Mesela ölüm oranı yaşlılarda yüksek gençlerde düşük bilgisi hatalı. Ortalama 56. Önemli olan yaş değil ama

hastanın paralel seyreden kronik rahatsızlıkları.