Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2015 Şubat ta bir sıcak hava dalgası gelmişti 25-26 dereceleri görmüştük.

Ona yakın havalar yaşıyoruz o seneler sonra yaşanan ekstrem bir hava olayıydı şimdi normal mevsimine döndü.

Ona yakın havalar yaşıyoruz o seneler sonra yaşanan ekstrem bir hava olayıydı şimdi normal mevsimine döndü.

Ben böyle bir şubat hatırlıyorum deyip arşive gittim baktım yine 2018 çıktı karşıma tarih 11 Şubat :)

• Şubat ayı kış ayı ama uzun yıllar ciddi soğuk serisi olmadı çok nadir yıllar iyi sistem aldık,bu kışın baba sistemi 13 ocak olacaktı dönüm noktası idi onunda rüzgarı bile nerdeyse iyi iş çıkardı,kışın gidişatı kendini belli etti,yine şubat şaşırtmadı ciddi sistemsiz bitireceğiz, gelirse de mucurum soğuklar olacak üşüyeceğiz vs sistemlerin dikine inişlerinde sıkıntı var,muhtemel bu bir süreç ve yaşanması gerekiyormuş…(sahiller için,yükseklerde olaylar farklı olabiliyor)

17 subat sisteminden önce bi 3 hafta havalar aynen şimdiki gibiydi

• işin acayip tarafı avrupa ispanya portekiz tarafında da güzel havalar hüküm sürüyor , bi yerde okudum bu sayfada idi galiba tam bodoslama sistem inecekken grönlandın doğusundan sürekli son yıllarda ab üretkenliği arttı galiba inecek sistemin bütün kimyasını bozuyor ,tek cümle ile ‘ güzel hava berbat kış ‘sahiller için ve ülkemizin çoğu yeri için,bazı noktalar iyi gitti hatta arttı bile ……

• Türkiye'ye soğuk gelmez misali,
    Rüzgarın esintisi bile hafif kalsın.
    Kışın beyaz örtüsü özlenir yüreklerde,
    Fakat gelmez, iz bırakmaz, serinlik adına.

Kış güneşini bekler her bir dal,
    Baharın müjdecisi soğuktan yoksun.
    Üşümez diyarlar, donmaz sular,
    Türkiye'ye bir türlü gelemeyen soğuk dalgalar.

Sensiz geçen kışlar, eksik bir şarkı,
    Kar tanesi düşmez, özlem büyür yavaşça.
    Bekleriz soğuk rüzgarın dokunuşunu,
    Ama gelmez, içimizde bir boşluk oluşturur sessizce.

• Eyvah uşaklar elden gidiyor.Kafayı dibinden sıyırıyoruz toptan😂

• Bundan sonra gelmesin zaten,bol yağışlı geçsin kar ın telafisini yapsın serinlik olsun,meyveler uyandı uyanacak onümüz malum açmalarını engelleyecek ciddi soğuma yok hiç değilse soğuk geçmesin,ılık havalara devam…

• Eyvah uşaklar elden gidiyor.Kafayı dibinden sıyırıyoruz toptan😂

21 gün bahar yaşadılar, yaşayacaklar, ne yapsınlar, tecrübesizler değerli dostum, en son böyle bir sürecin devamının nasıl olduğunu unuttular :)

Model konusunda çok söyledik, birde burda söyleyelim,

Her 2018, rezildir.

Her rezil, 2018 değildir.

Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın :hfyeni (29):

• Bundan sonra gelmesin zaten,bol yağışlı geçsin kar ın telafisini yapsın serinlik olsun,meyveler uyandı uyanacak onümüz malum açmalarını engelleyecek ciddi soğuma yok hiç değilse soğuk geçmesin,ılık havalara devam…

Bir çok fındık üreticisinin dileği bu olacaktır.

Fakat maalesef bu dilek kolay kolay gercekleşmeyecektir.

Nasip diyelim zaga

• 21 gün bahar yaşadılar, yaşayacaklar, ne yapsınlar, tecrübesizler değerli dostum, en son böyle bir sürecin devamının nasıl olduğunu unuttular :)

Model konusunda çok söyledik, birde burda söyleyelim,

Her 2018, rezildir.

Her rezil, 2018 değildir.

Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın :hfyeni (29):

Endekslerin kokusunu almış,vazgeçmeyen bir avcı görüyorum😂