Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kırmızı ile işaretlediğimi kastediyorsun, ben anladım da, neyin peşinde olduğumu anlatamadım.

O ab'nin orda olması maalesef kesinleşti, o yüzden mecburen sarı işaretli alandan bağın kopması gerekiyor artık.

Bu kopmanın gerçekleşebilmesinin yolu da sarı alanın solundaki AB'nin istasyoner özellik gösterip yerinde sayarak sarı alana yüksek harlaması. O zaman mavi çizimle gösterdiğim dizilim gelebilir. İşimiz zor, hatta çok zor, sadece imkansız değil, arayıp duruyoruz işte

Niye bizim isteklerimizi reytingi düşük modeller sergiliyor.İzlenmek için mi acaba:))

• Kasım ayında 21-23 aralık ve 6-8 ocak demiştim.(İlki sistemcik ikincisi 13 ocağa rötarlı oldu.Yani pek de başaramadık:))

Kendime has incelemelerim ve öngörülerim ile gönlüme 3.bir Tarih aralığı düştü.Bilirsiniz kalbime tarih düştü mü söylerim.İsterse Yüksek basınç bizi tarumar etme olasılığı olsa da söylerim:))

18-22 şubat.Hemde ULL.Amin:))

• Kırmızı ile işaretlediğimi kastediyorsun, ben anladım da, neyin peşinde olduğumu anlatamadım.

O ab'nin orda olması maalesef kesinleşti, o yüzden mecburen sarı işaretli alandan bağın kopması gerekiyor artık.

Bu kopmanın gerçekleşebilmesinin yolu da sarı alanın solundaki AB'nin istasyoner özellik gösterip yerinde sayarak sarı alana yüksek harlaması. O zaman mavi çizimle gösterdiğim dizilim gelebilir. İşimiz zor, hatta çok zor, sadece imkansız değil, arayıp duruyoruz işte

evet gerçekten çok zor. o sarı alanın batısındaki abnin izobarları çok yayvan duruyor daha minnak bir ab olsaydı çok daha iyi olabilirdi belki ama bakalım her güncelleme değişkenlik içeriyor diyagramlarda senaryo bile kalmaması neredeyse ümitleri yitiriyor ama neler neler gördük bakalım takibe devam edeceğiz.

• Sabahtan beri yağış alıyoruz ama Samsun'un merkezi noktalarını ölçen bir tane bile istasyon yok en mantıklı görünen batıdaki Atakent istasyonu o da kuzey-kuzeydoğulu kütlelerde içeride kalıyor az yağış alıyor diğer iki istasyon içeride kalıyor onlarda yağış alamıyor Türkiye'de daha saçma bir dağılım göremezsiniz.

Boşuna istasyon almadık 31 ocak 7.3mm şuan da 2 mm geçti 10mm oldu diyebiliriz 30 ocak da 13mm bu sistem toplam 23mm şuan 2024 ocak ise 100mm ile kapattı sıcaklık ortalaması canik 120 rakım da 9.0 derece olmuş

• 2 gün önce 22-29 Şubat a kadar kıyılar için sistem gelmeyeceğini öngörüyorum dediğimde arkadaşlar bana cephe almıştı sanırım modellerde de artık mutabıkız. 22-29 arasından bir şey çıkacağını da kestiremiyorum ama ilk etapta bu zamana kadar kıyılarda kar yok diyebiliriz sanırım en azından %80 yok. Sağlık olsun Şubat sürprizlere gebe isterim ki radikal değişiklikler olsun da üst üste iyi sistem alalım ama görünen köy kılavuz istemiyor.

• 2 gün önce 22-29 Şubat a kadar kıyılar için sistem gelmeyeceğini öngörüyorum dediğimde arkadaşlar bana cephe almıştı sanırım modellerde de artık mutabıkız. 22-29 arasından bir şey çıkacağını da kestiremiyorum ama ilk etapta bu zamana kadar kıyılarda kar yok diyebiliriz sanırım en azından %80 yok. Sağlık olsun Şubat sürprizlere gebe isterim ki radikal değişiklikler olsun da üst üste iyi sistem alalım ama görünen köy kılavuz istemiyor.

Saygı duyarım, cephe filan da almıyoruz. Ama mutabık filan değiliz, bilin isterim.

• Aynen kocakarı ayı dedik soğuk oldu çok kral sistemi ucundan kaçırdık, şimdi küçük ayına gireceğiz bakalım kocakarıyı bastıracak mı mart 13 lere kadar ,bütün veriler bizi gösterse de tutmayan bi şey var nasrettin hoca göle maya mı çalsak akışına bırakalım

• Rüzgar durma noktasına geldi artık küçük siklonumuz ömrünü tamamlıyor bu saatten sonra kütle olursa bile sahillere yönelmesi epey zor olacak ama bunu yazarken de halen yağmur yağıyor güzel bir süreç oldu.

• Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ-10,7
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE-9,8
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ-6,7
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ-5,9
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ-5,6
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY-4,3
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM-4,2
    Ordu, Korgan, KORGAN-3,6
    Ordu, Aybastı, AYBASTI-2,5
    Ordu, Kumru, KUMRU-0,7
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ-0,6
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK-0,5
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY-0,5
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ0,2
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ0,3
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ0,4
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR0,4
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA0,6
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI0,8
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ1,7
    Ordu, Fatsa, FATSA2,5
    Ordu, Altınordu, ORDU3,9
    Ordu, Ünye, ÜNYE4,0
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER4,3
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ5,7
    Ordu, Gülyalı, ORDU ŞAMANDIRA7,0
  • Ordu da gerçekleşen gecenin en düşük sıcaklıkları

Ordu, Kabadüz, ÇAMBAŞI KAYAK MERKEZİ-10,7
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE-9,8
    Ordu, Kabadüz, KABADÜZ/YOKUŞDİBİ BELDESİ-6,7
    Ordu, Aybastı, AYBASTI/TOYGAR KÖYÜ-5,9
    Ordu, Akkuş, AKKUŞ-5,6
    Ordu, Gölköy, GÖLKÖY-4,3
    Ordu, Mesudiye, MESUDİYE/TOPÇAM-4,2
    Ordu, Korgan, KORGAN-3,6
    Ordu, Aybastı, AYBASTI-2,5
    Ordu, Kumru, KUMRU-0,7
    Ordu, Kabataş, KABATAŞ-0,6
    Ordu, İkizce, İKİZCE/ŞENBOLLUK-0,5
    Ordu, Ulubey, ORDU/ULUBEY-0,5
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/EKİNCİLER KÖYÜ0,2
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/KIRLI BELDESİ0,3
    Ordu, Çamaş, ÇAMAŞ0,4
    Ordu, Çatalpınar, ÇATALPINAR0,4
    Ordu, Fatsa, FATSA/ILICA0,6
    Ordu, Çaybaşı, ÇAYBAŞI0,8
    Ordu, Altınordu, ORDU ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ1,7
    Ordu, Fatsa, FATSA2,5
    Ordu, Altınordu, ORDU3,9
    Ordu, Ünye, ÜNYE4,0
    Ordu, Ünye, ÜNYE BALIKÇI BARINAĞI ANA MENDİREK FENER4,3
    Ordu, Perşembe, PERŞEMBE/YASONBURNU FENERİ5,7
    Ordu, Gülyalı, ORDU ŞAMANDIRA7,0

Karadeniz gibi coğrafyada uzun süre -10,-15 derecelere varan yerler gördük.Öyle anlık da değil.