Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 10 şubat civarı için arayışımız.

Yani temiz 10 gün sonrası.

Model diliyle 240 saat.

140 saatte çok çok radikal değişimler olduğunu aklımıza getirirsek, boş yere kendinizi harap etmezsiniz.

4-5 şubat civarı da kötü güncelleme ve diyagramlar görürsek, o zaman birlikte üzülürüz.

• bana kalırsa işi bozan daha çok kutuptan inen top. O top iskandinavyanın kuzeyinden izlandaya doğru kayıp azorun yükselmesini engelliyor

Aslında işi bozan, Florida sahillerinden gelip kuzey atlantikteki AB'yi Grönland yükseğini kullanarak doğuya iten ab. Yani Gfs de.

Ecmwf ise Florida sahillerindeki o ab yi güçsüzleştirip sönümlendiriyor. Bu sayede açık kapı kalıyor

• Model konusuna yazdım, buraya da yazayım, yukarda saydığım lehte değişimler cılızda olsa bir sistem çıkaracak 9-10 Şubat'a. İnşallah ilerleyen günlerde lehte farklılıklar devam eder de bu akşam milat olur

• Ben daha demin kendimi tam anlatamadım sanırım evet atlantikteki ab sıkıntı ama o bu kadar vadede değişip lehimize değişim sunabilir. Ancak asıl sıkıntı kutuptan kutupybsinin doğusundan kopan mor bir top gfsde iskandinavyanın kuzeyinden gronlanda gidip ecmwfde iskandinavyaya paralel inip azoru eziyorlar ve iskandinavyada basıncın yükselmesinede engel olup o arada bir barikat kurulmasına sebebiyet veriyor adeta. O mor topu takip edeceğim çünkü oluşum ve iniş aşamasının vadesi 120 li saatlerde başlıyor

• Aslında işi bozan, Florida sahillerinden gelip kuzey atlantikteki AB'yi Grönland yükseğini kullanarak doğuya iten ab. Yani Gfs de.

Ecmwf ise Florida sahillerindeki o ab yi güçsüzleştirip sönümlendiriyor. Bu sayede açık kapı kalıyor

O floridadaki AB yi benim gibi bir deli daha takip edip “bi sen eksiktin” diye kızardı o da sen😂Biz dımdızlak kafayı yedik.Yat aşağıya.Tımarhaneye kadar yolu var bak.Ne işimiz var bizim floridada AB ile.😂

• Sabırla bekledik her zaman bunada şükür ama bu saatten sonra bu kış sahiller için bırakın baba sistemi tatmin edecek bir tane güzel sistem geleceğini bile düşünemiyorum yorulduk artık. Sıyıran sokulamayan gösterip bozan sinoptiklerden gına geldi.

• Abi gfs gibi bütün Şubatı yersek bu tarım için sıkıntı olur. Gfs sistem diye bir şey bırakmamış. Ecmwf olumlu değişimlerle devam ediyor. Ukmo keza olumlu yönde devam. Vade uzun 10gün var bu süreçte çok sular akar ben karadenizin bu sistemin biyerlerinden yararlamacağından eminim

• Sabahtan beri yağış alıyoruz ama Samsun'un merkezi noktalarını ölçen bir tane bile istasyon yok en mantıklı görünen batıdaki Atakent istasyonu o da kuzey-kuzeydoğulu kütlelerde içeride kalıyor az yağış alıyor diğer iki istasyon içeride kalıyor onlarda yağış alamıyor Türkiye'de daha saçma bir dağılım göremezsiniz.

• Türkiyede bazı yerlerde soğuk rekorları kırılıyor.Karadeniz hattı 10 gündür bildiğimiz gibi ortalama 4-5 dereceyi geçmiyor.Ne istiyorsun,ne bekliyorsun be mübarek.Ne yapalım daha.Çık göster kendini da.La sinir stress sahibi olduk yalandan yere:)

Abi ardahan göleye taşınalım hep beraber ne dersin :)

• Sabahtan beri yağış alıyoruz ama Samsun'un merkezi noktalarını ölçen bir tane bile istasyon yok en mantıklı görünen batıdaki Atakent istasyonu o da kuzey-kuzeydoğulu kütlelerde içeride kalıyor az yağış alıyor diğer iki istasyon içeride kalıyor onlarda yağış alamıyor Türkiye'de daha saçma bir dağılım göremezsiniz.

Samsunda senin gibi bir istasyon şefi var daha ne yapacak istasyonu.Nereye ne düştü meteorolojiden iyi biliyorsun:))

• en sevdiğim yerde trabzondan akçaabata bakınca hemen üstünde düz duvar gibi bir sırt var muhtemel 700-900 mt civarı hem yazın görünmüyor güzel yağış alıyor hem kışın sürekli karlı sistemlerde kar sisinde kayboluyor yağışı bereketli görünen güzel bir yükselti , cephe ve dekler çok güzel yapışan , deniz kayışlasada orada yine yağış imkanı olan yer yaz kış akçaabat üstü gök yüzü görünsede oraya kadar sert hava koşulları sokuluyor bakan illa götmüştür ama mevki olarak ne geçiyor bilmiyorum ancak 700-900 mt yükseltisi var gibi

• Ben daha demin kendimi tam anlatamadım sanırım evet atlantikteki ab sıkıntı ama o bu kadar vadede değişip lehimize değişim sunabilir. Ancak asıl sıkıntı kutuptan kutupybsinin doğusundan kopan mor bir top gfsde iskandinavyanın kuzeyinden gronlanda gidip ecmwfde iskandinavyaya paralel inip azoru eziyorlar ve iskandinavyada basıncın yükselmesinede engel olup o arada bir barikat kurulmasına sebebiyet veriyor adeta. O mor topu takip edeceğim çünkü oluşum ve iniş aşamasının vadesi 120 li saatlerde başlıyor

Kırmızı ile işaretlediğimi kastediyorsun, ben anladım da, neyin peşinde olduğumu anlatamadım.

O ab'nin orda olması maalesef kesinleşti, o yüzden mecburen sarı işaretli alandan bağın kopması gerekiyor artık.

Bu kopmanın gerçekleşebilmesinin yolu da sarı alanın solundaki AB'nin istasyoner özellik gösterip yerinde sayarak sarı alana yüksek harlaması. O zaman mavi çizimle gösterdiğim dizilim gelebilir. İşimiz zor, hatta çok zor, sadece imkansız değil, arayıp duruyoruz işte