Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu vadeden mutabakat çok zor dostum.Daha neler görecez bak gör.İtalyaya da gidecek..Blokaj olup üstümüzde de dönecek.Kafkaslara da inecek.Bazen yok olacak.:)

Aynen kardeşim biliyosun bizim icin olumsuz olcagi zaman hemen mutabakat yaparlar😀

• Gece eve geliyorum 3 derece sabah evden çıkıyorum 3 derece.Hissedileni çok daha düşük olmalı ki yüz felci gibi yapıyor adamı:)))Bu şekilde bir soğuma yakın kışlarda hatırlamıyorum.Ortada güzel bir sistem varsa biz ona tüm alt yapımızla talibiz.Gerisi mukadderat…

Ben bu yüzden bu kışı 2018'le kıyaslamayı doğru bulmuyorum

• Sistem 8-12 arası konuşuluyor ancak bu dönemlerde ısınma trendinde olacağımızı öngörüyorum yani soğuma olsa bile kıyılar için yetersiz bir sistem olacak fakat bu döngüden 22 Şubat'ta çıkabiliriz son 3 senedir Şubat ve Mart ayları Ocak ayına göre daha etkili geçiyor. 22-29 Şubat arası Karadeniz için etkili sistem ihtimalli oldukça yüksek diye düşünüyorum kıyılara örtü yapacak cinsten ayrıca Mart ayında da tatmin eden son vuruşu yapıp kışı uğurlarız modeller şuan ne söylerse söylesin 24 saatte bile tutarsızlar beklemekten başka çaremiz yok

• Sistem 8-12 arası konuşuluyor ancak bu dönemlerde ısınma trendinde olacağımızı öngörüyorum yani soğuma olsa bile kıyılar için yetersiz bir sistem olacak fakat bu döngüden 22 Şubat'ta çıkabiliriz son 3 senedir Şubat ve Mart ayları Ocak ayına göre daha etkili geçiyor. 22-29 Şubat arası Karadeniz için etkili sistem ihtimalli oldukça yüksek diye düşünüyorum kıyılara örtü yapacak cinsten ayrıca Mart ayında da tatmin eden son vuruşu yapıp kışı uğurlarız modeller şuan ne söylerse söylesin 24 saatte bile tutarsızlar beklemekten başka çaremiz yok

Bunları hangi veriye dayanarak öngörüyorsun

• Bugünü anmadan olmaz. :saint:

7 sene önce bu zamanlar tüm bölgemizi etkileyen efsane sistemden konumuma ait bazı fotoğraflar. Tüm arşivi dökemiyorum yüzlerce görsel var.

Diyagram

hxdrv5j.png

jzean7q.gif

500 hPa

80krzks.png

Radar görüntüsü

m98k33a.jpg

Her şey böyle başlamıştı.

8crqqax.jpg

Bazen lapa lapayken bir anda tipiye dönüşüp ortalığı birbirine katan mükemmel bir yağış vardı.

d7xrpgf.jpg

lj668yb.jpg

Sıcaklık öğle saatlerinde bile -1 °C üstünü görmüyordu. Araçların geçtiği yerlerde çamurlanma vs olmuyordu. Yağan kar toz gibi, yere değen yapışıyordu.

2bw1nbu.jpg

9praijz.jpg

Akşamına ortalama kar kalınlığı 50cm civarındaydı.

3hjfnem.jpg

Sahillerde durum böyleyken, Samsun Radar Sahası'nda ( Kocadağ ) 160-200 cm arası kar kalınlığı mevcuttu.

sce5ne4.jpg

3c7ihf0.jpg

71mpuva.jpg

Mükemmel bir sistemdi, bir daha nasip olur inşallah :saint:

• 30 Ocak 2017 sisteminden Samsun-Ordu Karayolu Kirazlık Mevkii -

İnanılmaz bir sistemdi. Bu sene de nasip et Allah'ım, amin.

Bu sistemi o kadar iyi hatırlıyorumki, kirazlıkta bir yerde çalışıyordum o zamanlar. Harikaydı. İnşallah bu senede o sene gibi olur.