Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Samsun boşluğu yok aslında merkez civarı ovalara göre daha dolu güncellemelerde bu da rüzgarın merkez için iyi olduğunu gösteriyor. Doğu karadenizde yağış zaten daha fazla oluyor sistem kısa sürdüğü için orta karadenizden çekiliyor yağış ancak doğu karadenizden biraz daha geç çekiliyor o yüzden öyle bir fark var. Bu sistem adına samsun merkezde dahi örtü bekliyorum en son görüntülerde bile ama hala temkinli olmakta fayda var sabah modellerde yaşanan değişim yine kritik

Bayağı bildiğin boşluk var çünkü dün akşam ki iniş yapmıyor yatay geçiyor

• Sistem yerine otursun soğuğuna yağışına bakarız :)

Kerem hocam her güncellemede çok farklı şeyler sunuyor gfs bir yerlerden ab ler patlıyor sistemi tamamen değiştiriyor acaba bu işin sonu ne olacak bi sevindirip bi üzüyor modeller. Bi çözemediler şu sistemi

• Gfs sıcaklık açısından sıkıntılı bir güncelleme sundu yağış açısından en azından samsun adına güzel bir güncelleme özellikle merkezin ovalara nazaran daha iyi yağış skalasına sahip olduğunu belirtebilirim ancak dediğim gibi tam bir rakım sistemine yöneltmiş gfs ama bakalım sıcak çıktı olur umarım

• Gfs iyice sardı yani üstten indin be mübarek bu ne şimdi,bu bir trend e dönüştü gelip gelip bozuyor alışkanlık haline gelmesi kötü

• Güncellemeden güncellemeye üzülüp seviniyoruz. Aslında ilk ciddi sistem olacağı için -16 lar felan biraz abartı olurdu. Bizim için -8 -10 aralığı iyidir. -12 olsa muazzam olurdu ama bu da iyi. Yarın akşam artık sistemin yönü vs. Netleşmeye başlar. Detaylar için çarşamba akşamını beklemek lazım. Sistem çok oynak.

• GFS öğle çıktısı gibi gelirse kıyılarımız sıkıntıya girebilir ancak diyagramdan da anlaşıldığı gibi ana çıktı sıcak kalmış. Ortalama -9.5 / -10.5 °C arası Samsun için.

Önümüzdeki güncellemeleri bekleyeceğiz.

9q9qef4.png

• İstatistiğe göre 14-16-18-28 senaryoları gfs nin baz alacağımız senaryo tipleriymiş. Bunların mutabakatı önemli. Aslında birebir veriyor gibi bir senaryo dışında. Ben bu senaryolara bakıyorum. Şuan umutsuz bir durum yok. Soğuk var , kar da var ama ne kadar bakacaazzz :)))