İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar (Avar)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ecmwf'de ve diğer modellerde dediğin gibi bir kırpılma görmedim. Ecmwf sabah gayet dün soktuğu değerleri bugün de sokuyor. Kaçırdığım birşey mi var diye düşünüyorum 😅

2 gün öncesine göre kırptı zaten -11-12lerden -9-11 bandına

• Sisteme çöp diyen kafayı yemiştir. Yıllardır tuzla bütün sistemlerden nasibini almamistir görsel açıdan belki sevinmiştir yağdığında o kadar. Şuan Tuzla'da her yer bembeyaz. Tuzla için çöp olmayan sistem diğer yerler içinde kötü sayılmaz bence beklenti yüksek olmamalı bundan dolayı kayıp oluyor

Doğru söylüyorsun ,Tuzla özellikle sahil kesimi normal yağmuru bile zor alırken,kar yağışından nasiplenmesi büyük başarı,gayet güzel gidiyor sistem baret11 hocam

• Gündüzleri umarım güneş açmaz yoksa kıyılar 3-4 derece bandına fırlar gibi gözüküyor 850hpa son 2 günde 1.5 derece kırpılmış...

Ooo Baya Bos sisteme donuyor Kiyilar icin ozaman kar durdugunda 1 derece derken simdi 3 4 derece demek ciddi bir rakam kar birikimi icin.

• Snowman 41 hocam önümüzdeki süreçte Pendik'in deklerden ne derece etkilenmesini bekliyorsunuz?

Daha tahmin yapacak kadar yetkin değilim hocam 😊. Ancak takip ettiğim, gördüğüm kadarıyla yağış konusunda başından beri şanslı taraftayız. Siklon dan hala kar alıyoruz halihazırda. Sıcaklık sorunu nedeniyle yüksekler güzel birikim aldı. Ancak akşamdan sonra gözünüz kulağınız radar da olsun. Doğuda oluşan Pendik-Şile bandı oluşabilir diye düşünüyorum. Rüzgar yönü güzel.

• Berkay34 Saygıdeğer hocamızın analizinizi tekrar hatırlatalım ☺️😎

• 850 ve 500deki kırpılma yer seviyesine yansımış bu yer seviyesi tahminleri güneşlenme hesaba katılmadan yapılır hem güneşlenme hem de eriyen karların yaydığı ısıdan dolayı kıyılar gündüzleri 3-4'ü görür gibi kadıköy rıhtım şimdiden 1.5 olmuş

Modeller güneşlenmeyi hesaba katar. Hatta modellerin fizik çekirdekleri için üzerinde en çok durulan dengelerden biridir Dünya-Güneş enerji dengesi. Topraktan çıkan uzun dalga radyasyon, sera etkisi bunların hepsi hesaba katılır. Katılmazsa zaten atmosferin enerji kaynağı kalmaz, hava hareketleri mümkün olmaz.

• Dün akşam yemekte olduğum için Ümraniye'de değildim ve burada da pek aktif olamadım ama bu sabah itibariyle son durumları paylaşayım. Sistemin ilk kısmı beklentimi karşıladı Ümraniye'de çimlerde çatılarda vs 5cm'e yakın bir kar var. Yollarda birikim yok tabi yer seviyesi donma değerlerine inmediğinden. Artık akşamı bekleyeceğiz umarım yer seviyesi çok yükselmez de kar zaten olan örtünün üstüne yağar.forum.havaforum.com/attachment/135828/

• Soğuk var güneş var ama dediğim gibi yağış sıkıntılı arkadaşlar bu sistem malesef beklentileri karşılamayacak potansiyelde yağış olarak söylüyorum soğuk olarak değil özellikle Trakya ve İstanbul'un kıyı ve batı ilçeleri çok şanssız ben sibiryaya kitlendim inşAllah o gelirde tüm özlemlere son verir.

• Modeller güneşlenmeyi hesaba katar. Hatta modellerin fizik çekirdekleri için üzerinde en çok durulan dengelerden biridir Dünya-Güneş enerji dengesi. Topraktan çıkan uzun dalga radyasyon, sera etkisi bunların hepsi hesaba katılır. Katılmazsa zaten atmosferin enerji kaynağı kalmaz, hava hareketleri mümkün olmaz.

genelde bu tarz dekli sistemlerde yerde kar örtüsü olunca ve yağış gündüzleri durup güneş açtığında modellerin beklediğinden fazla ısınııyor sahiller

7ec1a215407052fb7ed863eb76fe0cf8.pngModele GFS - Carte prévisions

ayrıca şimdiden sahiller 2 derece oldu bulutlu olmasına rağmen