Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Rizedeki mgm görevlileri çay mı içiyor sürekli. Merkezde 4-5 saattir ciddi yağış var. Göz gözü görmüyor bazen. Ancak sitedwe 2.5mm' yağış aldığı gösteriliyor.

Düzeltilmiş hocam 62.5 mm. yağış düşmüş. Bazen Otomatik meteorolojik gözlem istasyonları böyle sıkıntılar çıkarabiliyor. Sabah yağış raporu açıklanırken insanlı gözlemlerin olduğu yerde bu tür hatalar düzeltilir. Şehir merkezleri ve nüfusun yoğun olduğu ilçelerde insanlı gözlemler yapılmakta. Ama insanlı gözlemin olmadığı yerlerde geçmiş olsun üstüne bir bardak soğuk su iç. yağışölçer ne hesapladıysa o.

• birde hava açsa perişan olduk hergün az yada çok yağıyor

DoquKaradeniz28 tayfun hocam kayıplardasın inşallah bir sıkıntı yoktur selamlar

Fındık işleriyle uğraşıyorum hocam, şükürler olsun iyiyim, vakit bulamadım bu ara pek. Sizleri ve forumu çok özledim, 10-15 gün sonra ön kış tahminleri ile dönerim Allah'ın izniyle. Şu anlık sadece takip edebiliyorum, fakat kısa-orta-uzun vade bütün verileri kaçırmamaya çalışıyorum. Sizde bilirsiniz fındık zamanı biraz yorucu.

Ayrıca düşündüğünüz için çok teşekkürler.

• Uzun zamandır forumda bir sorun vardı hesabıma giriş yapamıyordum sadece mesajları okuyabiliyordum. Tekrardan aranızda olmak çok güzel bir duygu.

• Fındık işleriyle uğraşıyorum hocam, şükürler olsun iyiyim, vakit bulamadım bu ara pek. Sizleri ve forumu çok özledim, 10-15 gün sonra ön kış tahminleri ile dönerim Allah'ın izniyle. Şu anlık sadece takip edebiliyorum, fakat kısa-orta-uzun vade bütün verileri kaçırmamaya çalışıyorum. Sizde bilirsiniz fındık zamanı biraz yorucu.

Ayrıca düşündüğünüz için çok teşekkürler.

Hocam sormayın yağmur dolayısıyla fındık harmanda kaldı bugünede yağmurla uyandık bitiremedik bir türlü hasatla uğraşan size ve herkese kolaylıklar diliyorum

• Cuma günü Samsun'a gelirken Ankara yolu üzerinde yağmur geçişi oldu sonra merkezde 5 dk yağmur yağdığını öğrendim yerler ıslaktı. Şu anda da yerler ıslanacak kadar çiseliyor ancak radar kütleleri ya hiç görmüyor ya da çok zayıf algılıyor Trabzon ppi'den ne görürsek o. İç kesimden gelseydi Ankara radarı da iş görürdü :)

Trabzon'a gitme planım vardı ama güney tatilinde dışarıda sıcak içeride klima yedikçe soğuk algınlığı baş gösterdi sinüzitim olduğu için bu tür durumlarda epey zorlanıyorum fındık toplamaya gidemedim. Ancak sahadan aldığım bilgilere göre havalar kötü gidiyor her gün yağmur fındıklar olgunlaşmamış ve bu durum takriben hafta içi de devam edecek. Samsun'da da pek farklı bir hava yok genelde bulutlu ve nispeten serin köylerde yağmur var.

• Cuma günü Samsun'a gelirken Ankara yolu üzerinde yağmur geçişi oldu sonra merkezde 5 dk yağmur yağdığını öğrendim yerler ıslaktı. Şu anda da yerler ıslanacak kadar çiseliyor ancak radar kütleleri ya hiç görmüyor ya da çok zayıf algılıyor Trabzon ppi'den ne görürsek o. İç kesimden gelseydi Ankara radarı da iş görürdü :)

Trabzon'a gitme planım vardı ama güney tatilinde dışarıda sıcak içeride klima yedikçe soğuk algınlığı baş gösterdi sinüzitim olduğu için bu tür durumlarda epey zorlanıyorum fındık toplamaya gidemedim. Ancak sahadan aldığım bilgilere göre havalar kötü gidiyor her gün yağmur fındıklar olgunlaşmamış ve bu durum takriben hafta içi de devam edecek. Samsun'da da pek farklı bir hava yok genelde bulutlu ve nispeten serin köylerde yağmur var.

Geçmiş olsun hocam.

• Arkadaşlar bu samsun radarı bozuk geldi bana. Sızce de öyle değilmi? Ordu tarafinda kütle var ve samsun radarindan gözükmüyor ama trabzon tarafindan gozukuyor. Halbuki her iki radar tarafindan gözukmeli. Dün gece samsunda yağmur oldu. Radar bomboş yani buna bir el atması lazim yetkililerin.

Einmal editiert, zuletzt von Selamikaya ()

• Ordu'nun yükseklerinde fındığa hala başlayaman yerler var.Yüksek yerlerde fındık daldan yere düşmüyor henüz

Geçen yıl bu zamanlarda ,fındık dalını salladığın zaman yere dökülür ve hızlıca yerden toplanırdı

Bu yıl sanırım yağış etkisi ile yüksek rakımlı yerlerde fındık henüz olgunlaşmadı

• Haydi bakalım songörüntüler güzel Eylül ayında bayabir serinleme olacak gibi.kimnederse desin ben buyılki kıştan çok ümitliyim geçenyıla göre çokdaha farklı birkış geçireceğimiz aşikar.şimdi net konuşmak için henüz erken anca kasım ayında net konuşabiliriz.fakat serin bir sonbahar geçireceğimizi söyleyebilirim.

• Yaylalarda karın habercisi vargit çiçekleri erken açmış, kuş göçleri erken gerçekleşiyo, bende bu sene farklı bi kış olacağını düşünüyorum. Sonbaharında özellikle eylül ayının hareketli ve tehlikeli olacağını düşünüyorum.