🚑 Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu kıyaslama o duruma geleceğimiz anlamına gelmiyor. İtalya tedbirler de çok geç kaldı.

Ayrica orda ilk vaka nin oldugu gun o hastanin ilk hasta oldugu anlamina gelmiyir.belki yuzlerce hasta varken anca tespit ettiler.aynen bizde de boyle olabilir.fakat belki de biz onlardan erken farketmis de olabiliriz.bu virusun grnclerde gorulmemesi bence kimin nr kadar yaydigini kimin ne kadar once farkettiginj bilemeyiz bunj ancak hizli sayida testle biraz anlayabiliriz

• ARKADAŞLAR Eğer Sağlık Bakanlığının teyit etmediği ve rastgele oluşturulmuş bir bilgi veya harita elinizde var ise buralarda paylaşıp paniğe ve bilgi kirliliğine neden olmayın eğer kaynağınız varsa kaynağını'da yazıp paylaşın (sağlam bir kaynak olması şartı ile)

• ARKADAŞLAR Eğer Sağlık Bakanlığının teyit etmediği ve rastgele oluşturulmuş bir bilgi veya harita elinizde var ise buralarda paylaşıp paniğe ve bilgi kirliliğine neden olmayın eğer kaynağınız varsa kaynağını'da yazıp paylaşın (sağlam bir kaynak olması şartı ile)

Ya da linkinide koyun inanıp inanmak bize kalsın

• Videoda annem ayakta duramiyor titriyor diyor. Siz oyle bir durumda annenizi tek basina birakip telefon sarj mak. Almaya gidermisiniz ?

Kalabalik diye cektigi yerde acilde olabilecek hatta daha az sayida insan var.

Bayilan ayilanlarin goruntusu nerede ? Bos bos seyler cekmis asil onemlilerini cekmemis.

Ben videoya inanamadim. Yogunluk vardir illaki. Ve dahada artacaktir. Ama 1 e 1000 katmis. Yasamadigi seyleride anlatmis.

• Youtube'da bu tarz insanlar çok var hocam.Hatta şimdi ismini vermiyim adamın biri Çin'den coronavirüs aldım ve içtim diye video çekmiş..

• Vuhan Virusu salgınının zamana göre yayılımı:

0 - 100.000: 110 gün

100.000 - 200.000: 12 gün

200.000 - 300.000: 3 gün

300.000 - 400.000: 2 gün

400.000 - 500.000: 47 saat

500.000 - 600.000: 41 saat

600.000 - 700.000: 31 saat

Çin'deki verilerin doğru olmadığı çok ama çok belli oluyor artık.Ölüm,toplam vaka hatta iyileşen sayısı bile yalan.

• İndirdiler adamı kesin :D

Kadın doktor

Ai Fen, röportajda üstlerini Aralık ayında hastanede tespit edilen Sars benzeri bir virüs hakkında uyardıktan sonra yetkililer tarafından “azarlandığını” belirtti“Olacak şeyleri bilseydim azarlanmaktan asla çekinmezdim. Konuşabildiğim herkese, her yere haber verirdim” demiş.Röportajın internette yayınlanmasının ardından röportaj tüm Çin sosyal medya sitelerinden kaldırılmış.Ai Fen'e ulaşılamıyor.

• italya ilk vaka 31 ocakta 2 çinli turistle buldu 31 ocaktan 26 şubata kadar toplam 10000 civarı test yapıp 450 vaka açıklamış daha sonra 7 marta kadar toplam test 42000 vaka 5000 civarı olmuş işte bu yüzden italyayla kıyaslama yapmak pekte sağlıklı olmuyor ayrıca adamlarda yurtdışından vatandaşını getirip karantinaya almal gibi bir durumda yok yani biz yurtdışından kaç hasta getirdik onuda bilmiyoruz kısacası biz sadece kısıtlı bilgiye sahibiz hiçbir ülkeyle kıyas yapabilecek verimiz yok

• Arkadaşlar bizim gidişatı İtalya ile kıyaslamayın yani en azından şu ilk vakadan itibaren şu kadar zaman şu test sayısı şu pozitiflik işini kıyaslamayınız.Zaten İtalya nın bu kadar patlamasının en büyük sebebi olarak Atalanta-Valencia maçı gecesini söylüyorlar ki o maç 19 şubatta oynanmış yani herkesin dilinde olan ilk 15 gün hikayesinden sonra ilk vaka 31 ocakta oluyor italyada. 20 gün sonra o meşhur maç oynanıyor 50bin kişi statta bir o hiç yoksa 15-20 bin kişide kafeler de barlarda izlemiş.Bizim ülkemizin toplu patlama yapması belirtildiği üzere ümre ve yurtdışınden gelmeleri çok geç kapatmamız. Bizim burada tekrar altını çiziyorum sayılar doğru ise ilk bakmamız gereken yeni vakaların artış hızı ve pozitiflik oranı.Önce onlar kontrol altına alınacak yeni vaka artış oranında 5-6 gün %10 nun altında seyredip günbe gün %6-5-4 diye gerileyecek. Ölüm sayıları malesef o yeni vaka artış hızı düşmeye başlasa bile artarak bir süre gelecektir. Mesela italya düşüşe geçmeye başladı yeni vaka da tabi hala istenilen düzey değil. ama son 5 gündür %10 nun altındalar ve bugün %5,6 unutmayın karantinadan sonra aşağı yukarı 1 ay da yeni vaka sayıları kontrol altına alınıyor. Bizde hala yüksek olsada dün %30 bugün %18 inşallah 15 civarında çok gezinmeden 10 nun altına düşer. Yoğun bakıma 120 kişi eklenmiş hadi yoğun bakım neyse (neyse derken en kötü alan değil) entübe eklenen 96 kişi var.Bunun yanında zaman olarak daha uzun süren iyileşen 35 kişi var toplamda 105 kişi iyileşti bu tabiki çok güzel haber.Bu arada ülkenin bir şansı şehir hastahaneleri mevuzsu eski hastahanelerin hepsi yıkılmadı yıkılmayı bekleyen var boş olan var.Muhtemelen onları da korona hastahanelerine çevirecekler ki duyduğum o ihaleleri yapılmış fakat oralarda kullanılcak malzeme yatak cihaz vs hepsinin tamamlanması biraz zaman alacak gibi.Bakan Koca 25 bin yoğun bakım yatağımız var demişti toplamda. e dün mü eveli gün mü açıklamasında %63 ü dolu demişti. Tabi bu yatanların hepsi korona değil takdir edersiniz. neyse yoğun bakımda yatan hasta kabaca şu olmalı 16000. 9 bin daha boş yatağımız var. bakın yoğun bakım yatağı 9000 var boşta olan inşallah dolmaz ama sıkıntılı bir sayı.Bu hesaplamalarda kullandığımız sayılar devletin ve diğer devletlerin verdiği sayılar.onlar söylemler doğruysa hesap bu.