Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Narsil  Ilker Gunebakan  PergamoN hocalarım Marmara bölgesi fay haritası en son şekli ne zaman çizilmiş? Marmara denizinin altından geçtiği için bilmediğimiz fay hatları var diye biliyorum. Cenk yaltırak hoca demişti sanırsam hatta denizin içinde bir antik kent bulunduğunu söylemişti. Eğer böyle ise artçıların doğulamasının sebebi bilmediğimiz fay hatları olabilir mi?

diğer hocaların elindeki haritalarla ilgili bir kesin bilgim olmamakla beraber resmi olarak MTA nın haritası güncellendi yakın zamanda, buna bakablirsin

http://www.mta.gov.tr/v3.0/hiz…enmis-diri-fay-haritalari

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Arkadaşlar artçıların durması ve artcılar doguya dogru kayması neden garip herkes kafasına göre kötü senaryo çizip duruyor.Abartmayın lütfen

artçıların durması garip değil durabilir, ancak bulunduğu fayın üzerinde değilde farklı yönde hareket ediyorsa bu takip edilmesi gereken bir durum olabilir, abartmakla ne alakası var anlamadım?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• oguz gundogduda simdi artcilarin yonunu takip etmek lazim dedi. Ve hala depremin hangi fayda oldugundan emin degil.

Artcilarin doguya kaymasi belkide o bolgede bilmedigimiz bir faydandir. Sacmaliyoda olabilirim

• oguz gundogduda simdi artcilarin yonunu takip etmek lazim dedi. Ve hala depremin hangi fayda oldugundan emin degil.

Artcilarin doguya kaymasi belkide o bolgede bilmedigimiz bir faydandir. Sacmaliyoda olabilirim

saçmalamıyorsun hocam buda ihtimal dahilinde, marmara denizi tam olarak çözümlenmiş değil, farkında olunmayan yeni faylarda keşfedilebilir.Dediğinizde olasılık dahilindedir.

Olsun hocam en azından bir fikir verdiniz, belki dediğiniz doğru olabilir neden olmasın.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Şener Hoca ve diğer tüm hocaların açıklamalarına saygım var ancak Şener Hoca Marmara’da 7’nin üzerinde büyük deprem senaryoları spekülatiftir diyor da o zaman 1509 depremi niye olmuş? 1766 niye olmuş vs. Mesela 1509 çok büyük diye biliniyor fay büyük ihtimal boydan boya kırılmış hatta tsunamiye de sebep olmuş. Hatta 1509’da tsunami dalgalarının surları aştığına dair tarihi kayıtlar mevcut. Demek ki Marmara’nın bu derece büyük depremleri ürettiği biliniyorken ve üzerlerinden yüzlerce yıl geçmişken hayır efendim 7 üstü olmaz demek ne kadar mantıklı. E kardeşim olmuş derler adama.

Aslınmda doğru söylüyorsunuz. zaten çözümlerde mantıklı değil.

Ya farklı bir oluşum söz konusu ya da ................

• Valla bu saatten sonra yapılması gereken ivedilikle ve soğukkanlılıkla aşamalı olarak şehrin güneyinin boşaltılması. Çünkü hem halkımız hem de devlet depreme hazır değil. Sanayi tesislerinin yavaş yavaş Anadolu ya kaydırılması ülke genelinde dengeli nüfus dağılımının sağlanması gerekli. Bizimle aynı nüfustaki almanyanın en büyük şehrinin nüfusu yalnızca 3.5 milyon. Biz ise küçücük alana yirmi milyona yakın insanı sığdırıp bütün yatırımları oraya yapmışız. Bu görüntüler 2011 japonya depreminden deprem büyüklüğü 9.0 ve tam altı dakika sürmüş! Binaların dayanıklılığına ve insanların deprem bilincine dikkatinizi çekerim.

Einmal editiert, zuletzt von pazarsuyu () aus folgendem Grund: Harf hatası.

• Valla bu saatten sonra yapılması gereken ivedilikle ve soğukkanlılıkla aşamalı olarak şehrin güneyinin boşaltılması. Çünkü hem halkımız hem de devlet depreme hazır değil. Sanayi tesislerinin yavaş yavaş Anadolu ya kaydırılması ülke genelinde dengeli nüfus dağılımının sağlanması gerekli. Bizimle aynı nüfustaki almanyanın en büyük şehrinin nüfusu yalnızca 3.5 milyon. Biz ise küçücük alana yirmi milyona yakın insanı sığdırıp bütün yatırımları oraya yapmışız. Bu görüntüler 2011 japonya depreminden deprem büyüklüğü 9.0 ve tam altı dakika sürmüş! Binaların dayanıklılığını ve insanların deprem bilincine dikkatinizi çekerim.

Boşaltma konusu tamam iyi güzelde bu şuanda sahip olduğumuz teknolojilerle yapılacak bir şey değil. Örneğin tehlikeli bir kasırga gelir bu modellerden görünür en azından bir tahmini olur tahliye kararı alınır ama depremi önceden görebileceğimiz herhangi bir teknolojimiz maalesef ki yok.

• Ahmet Ercan ta 2008’de isabet etmiş

Açıklaması şöyle olmuş;

Kuzey Marmara'da (İstanbul önünde) depremlerin 100 ile 250 yılda bir olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Ercan, “İstanbul'u 2 deprem bekliyor. Bir tanesi Sivriada önünde 6,3 ve en çok 6,7, diğeri de Marmara Ereğlisi önünde 6,3 olabilir ama 2015 yılına kadar olmaz

• Arkadaşlar artçıların durması ve artcılar doguya dogru kayması neden garip herkes kafasına göre kötü senaryo çizip duruyor.Abartmayın lütfen

Ben doğuya kayması kötü birşey demedim bir senaryoda üretmedim dediklerim yanlış anlaşılmasın 5.8’luk depremin çözümüyle uyuşmuyor bunu dile getirdim

Çözüme göre artçıların kırmızı ok yönünde dizilmesi gerekirken daire içindeki fay doğrultusuyla uyumlu tuhaf

8fcea.jpg

• Ben doğuya kayması kötü birşey demedim bir senaryoda üretmedim dediklerim yanlış anlaşılmasın 5.8’luk depremin çözümüyle uyuşmuyor bunu dile getirdim

Çözüme göre artçıların kırmızı ok yönünde dizilmesi gerekirken daire içindeki fay doğrultusuyla uyumlu tuhaf

8fcea.jpg

Anladım peki neden kırmızı ok yönünde dizilmesi gerekiyor bilgi verir misiniz