Beiträge von Deniz_meteoroloji

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Ben bu kurak sürecin La Nina’dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum büyük oranda. Artı iklim değişikliğinin etkisi tam olarak ne oranda bunu da yüzde yüz bilemeyiz. Ama yağış rejiminin son yıllarda değiştiği artık net görülüyor bence. Bu kurak süreç umarım La Nina’dan kaynaklıdır. Çünkü öyleyse bu dönemsel bir şey olmuş olur ve geçer. Ama iklim değişikliğinden kaynaklıysa o daha büyük bir sorun

Benim yaşadığım yer adına Ağustos ayı içerisinde Marmara’da etkili olan sistemler ve oluşan süper hücrelerden etkilenemedik veya minimal düzeyde denk geldi. Eylül ayında da benzer durum devam etti. Şu an Ekim başındayız dolayısıyla Ekim ayıyla alakalı bir genelleme yapmak için henüz erken ama yağış konusundaki gidişat bence iyi değil. Gelen sistemlerden iyi etkilenen iller, ilçeler, bölgeler elbette olmuştur ve oluyordur. Lakin benim konumum ve yakın çevresi adına konuşacak olursam son 2 aydır kurak gidiyor. Sistemler gelse bile ortalamayı tutturacak seviyede değil. Keza NOAA’nın Ekim ayı yağış haritasına da şöyle bir baktım ve görmeseydim daha iyiydi dedim. Yani bizim bence şu anki sorunumuz yağış konusu. Eğer şöyle bir hafızamızı yoklayacak olursak özellikle son yıllarda sonbahar mevsimlerimiz çok sıradan ve benzer gidiyor. Yağış anlamında ortalamaları tutturamayan sonbahar mevsimleri yaşıyoruz. Bu durum çok iyi değil maalesef

Yaz yağışları tamamen şans işi. Bursa Terminaline uzaklığım muhtemelen 8-9 km kadardır. Süper hücre o bölge üzerinden hızla aktı ve geçti. Benim olduğum yerde ise o kütlenin hızlı şekilde akışını net şekilde izledim. Yani bizi sıyırdı ve geçti gitti. Buna rağmen sıyırdığı halde ani kuvvetli rüzgar meydana geldi ve çiseleme tarzında da bir yağış. Yani bu yağıştan birkaç saat önce bile bu kütlenin süper hücre halini alıp terminal bölgesini, Mudanya’yı kesin olarak vurabileceğini kimse net olarak söyleyemezdi. Ancak radarı anlık takiple yorum yapılabilir hatta onda bile bazen anlık radar takip ederken bile yanılabiliyor insan. Dolayısıyla yaz yağışlarının durumu bu. Kimi yeri yıkar geçer, kimi yer de izler geçer. Açıkçası bu son dönemdeki sistemlerin tamamında etkilenen değil izleyen tarafta kaldım kendi adıma. Bir şekilde denk gelmiyor, tutmuyor

Hayır hadi tamam aksiyon alamıyoruz buna yapacak bir şey yok. Ama koskoca bir alanda açık yeşil renk var ve yer yer sarılar var ama onlar da göründüğü gibi değil. Üzerimizden sarı geçiyor ama yerler bile doğru dürüst ıslanmıyor ben anlamadım

Ben eski tecrübelerimden şöyle düşünüyorum. Bir kütle size doğru geliyorsa hızla hava kararır, şimşekler ve yıldırımlar belirginleşir. Rüzgar kuvvetlenir ve hızlı şekilde ilerleyip aniden sarar her yeri. Genelde böyle hızlı ve kararlı geldiği zaman çok etkili oluyor. Ben bugün bunu göremiyorum. Hız yok. 1.5 saattir neredeyse aynı şekil ne ileri ne geri

Estofex Level 2 verdi. MGM turuncu uyarı verdi. Bunlar önemli işaretlerdi. Lakin şu ana kadar ben kendi konumum ve Bursa merkez adına konuşacak olursam ne Level 2’lik ne de turuncu uyarılık bir durum olmadı. Ha bu saatten sonra olursa o ayrı ona bir şey diyemem

Radarı takip ediyorum eğer bu vaziyet gider de kütlelerin hareket yönünde değişim olmazsa Bursa Merkez ve doğusu etkilenir mi bilemedim. Ben Gürsu’dayım ve şu an gök gürlemesi haricinde bir şey yok. Kütleler bize doğru akmıyor

Zaten sinoptikte istenilen görüntünün olmamasının nedeni küresel ısınma.Sistemler bu yüzden güçlü gelemiyor. Küresel ısınmanın nedeni de zehirli gazlar. Son yıllarda hiçbir yer istenilen kar yağışlarını mevsim normali sıklığında alamıyor veya hiç alamıyor neden? Her gün sanayileşme artıyor,tehlikeli gazlar da artıyor.

Küresel ısınma gerçeği dediğiniz gibi istenilen sinoptiklerin oluşumunu engelliyor özellikle de bizim coğrafyamızda. Aslında tam olarak engellemiyor da şartları zorlaştırıyor. Sistemlerin frekansı üzerinde olumsuz etki ediyor. Biz zaten ılıman kuşaktayız ama sıcak kuşağın da sınırında sayılırız. Küresel ısınmadan dolayı sıcak kuşağın genişlemesinden dolayı tropik bir iklime doğru evriliyoruz. Ve dediğiniz gibi insanların faaliyetlerinin sebep olduğu yıkıcı etkiler var

Bir konuya daha değinmek istiyorum. Genelde İstanbul, Bursa gibi büyükşehirlerde yaşayan insanlarda sanayiden, fabrika bacalarından, egzoz dumanından, santrallerden dolayı bu şehirlere kar yağmadığına dair bir inanç var. Bugünlerde yine çevremde bunları duyuyorum. Aslında söyledikleri yanlış olmamakla beraber eksik biliyorlar ve konuya hakim değiller. Çünkü bunların şehirlerin havası üzerinde genel manada etkisi var ancak kar yağmamasının sebebi bunların hiçbiri değil. Kar yağmamasının sebebi işte şu sinoptiklerdeki görüntünün istenilen şekilde olmayışı. Yani sistemler güçlü gelmediği zaman kar yağamıyor bu şehirlere. Ama sistem güçlü geldiği zaman bu etkenlerin hiçbiri karın yağmasını engelleyemez. Olayın özü sistemin gücüyle ve ne kadar sokulduğuyla alakalı. Şimdi bazıları diyorlar ki Bursa’ya kar yağmıyor bacalardan dolayı vs. Tamam da o zaman geçen seneki 20 cm kar nereye yağdı. Geçen sene bacalar yok muydu. 2017’de bacalar yok muydu. Yani evet bunlar etkiliyor orası kesin ama karın ne kadar yağacağı bacalara falan değil sistemin gücüne ve pozisyonuna bağlı

Eskiden bir kış sezonunda 1 adamakıllı sistem garanti olurdu ikincisi, üçüncüsü yılına göre olurdu veya olmazdı. Ama 1 doğru düzgün sistem genelde görürdük. Son yıllarda artık 1 doğru düzgün sistem bile lüks oldu. Böyle bir durum var

Artık ne çıkarsa bahtımıza demekten başka yapacak bir şey yok. Sabah yaptığım yorumda da modellerin ne göstereceğinin artık öngörülemez olduğunu bundan dolayı da beklentiyi en asgari seviyede tutmanın doğru olacağını yazmıştım. Bu seneden ne çıkıp çıkmayacağı hala belli değil onu da belirteyim. Bence 2018 ve 2019 gibi pek istenilmeyen tarzda gidiyoruz ve açık olmak gerekirse bu şekilde de tamamlanabilir bu kış. Yani 2018 ve 2019’a 2022’de eklenebilir. Gerçekçi olmak lazım. Ama şunu da söylemeliyim ki hala 2018 ve 2019 olmama ihtimali de mevcut. Hala kaybedilmiş değil. Geçen her vakit kıştan gidiyor ama hala kurtarmak için vakit var

Bu görüntülerden Ocak ayı bitmeden belki 1 defa belki de şanslıysak 2 defa kar çıkabilir. Birisi zayıf diğeri kuvvetli olabilir. İkisi idare eder düzeyde olabilir. İkisi de kötü olabilir. Ya da bir taneyle kalabilir. Yani kar görürüz gibi duruyor ama şiddeti ve nereleri etkileyeceği bence hala piyango. Beklentileri en düşük seviyede tutmak lazım. Bu iş yine hüsranla da sonuçlanabilir. Modelleri ben bu sene hiç öngöremiyorum. 2 saat sonraki güncellemede ne çıkar deseniz bir tane bile yorum yapamam

Modeller o kadar istikrarsızlaşmış ki günden güne bile değil artık sabahtan öğlene öğlenden akşama bambaşka senaryolar deniyorlar. Bu kadar değişim olduğu sürece hiçbir yorum yapılamaz. Ben şimdi bu güncellemeyle alakalı ne söylersem söyleyeyim akşama bütün yaptığım yorumları değiştirmem gerekecek. Bu kadar belirsiz bir durum