İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sistem 20 Ocak günü ülkemize giriş yapacak büyük ihtimalle zira 2 - 3 gündür modellerde bu yönde ittifak var tabii yoğurdu üfleyerek yemek zorundayız. Ancak bu sistem inşallah son anda yamulmaz ise çok sağlam bir sistem olma evresinde inşallah güzel bir sistem olarak gelir de karabatak oluruz ülkece.

• Sıcaklığın kar değerlerine indiği anda yağış azalıyor.

Hocam pek anlamıyorum yeniyim meteorloloji aşığı olduğum için buradayım haftaya sinoptiklerde gözüken görüntüler tatmin edicimi acaba İstanbul için güzel bir sistem potansiyeli yaratır mı ?

• Yağış işi 1 gün kalaya kadar netleşmez biliyorum ama bu sefer siklonlu kar özlemimiz dinebilir gibi duruyor ve geriye soğuk kalıyor onun içinde şom ağzımızı açmadan sinsice takip etmeye devam edeceğiz.

Millet twitter’da ortalığı ayağa kaldırmaya başladı bile :cursing:

• Hocam pek anlamıyorum yeniyim meteorloloji aşığı olduğum için buradayım haftaya sinoptiklerde gözüken görüntüler tatmin edicimi acaba İstanbul için güzel bir sistem potansiyeli yaratır mı ?

Şu hali ile var . Ama daha 9 gün var . Değişecektir . Umarım değişkşlik potansiyeli korur veya pozitif yönde olur

• Herkes kışdan ümidini kesmişti ancak içimde hep bir yerlerde vardı afrika vs. gelicek diyordu forumda herkes ama ne olursa olsun vallahi içim de hep bir umut vardı bu kışın sağlam geçiceğine ve kısa süreli ard arda sistemler silsilesi yaşayacağımızı umuyordum hep bence kış cidden yeni başlıyor ve şubatı ve martı var daha bize unutulmayacak bir kış yaşatacak gibi duruyor 2024 kışı İnşallah yanılmam Sevgiler tüm forumdaki havasever arkadaşlarıma ❤️

• Şu hali ile var . Ama daha 9 gün var . Değişecektir . Umarım değişkşlik potansiyeli korur veya pozitif yönde olur

İnşallah bir de bu 2022 yaz ligi üçüncüsü yazıyor mesela altınızda bu neye göre veriliyor tutarlı tahmin yapanlara mı ben bu foruma 2-3 yıldır misafir olarak giriyorum ve ilk defa adam akıllı bu aksam giriş yaptım böyle hesap üzerinden merakımdan soruyorum

• İnşallah bir de bu 2022 yaz ligi üçüncüsü yazıyor mesela altınızda bu neye göre veriliyor tutarlı tahmin yapanlara mı ben bu foruma 2-3 yıldır misafir olarak giriyorum ve ilk defa adam akıllı bu aksam giriş yaptım böyle hesap üzerinden merakımdan soruyorum

Yaz ve kış tahmin yarışmaları var. Bu tahminler sistem değil ,seçilen şehrin cumartesi günü ,en düşük ve en yüksek sıcaklığını üzerine,

Konu ile ilgili başlık var.

Ama buraya nasıl eklerim bilmiyorum

• Herkese selamlar arkadaşlar yoğun bir mesajlaşma trafiğinden sonra ben de uzunca bir süre yazmadığımı fark ettim ve bundan dolayı yazma ihtiyacı hissettim belirtmek isterim gerçekten inanılmaz bir seri önünden geçmekdeyiz görünen o ki 20 ve 20 civarı gidecek olan soğuk hava dalgası gözükmekte ve özleri bu heyecanlandırmak da törpülenebilir yapacak bir şey yok güçlenerek de gelinebilir burada yapacak bir şey yok çünkü elimizde olan bir şey değil Sistem geleceği varsa getir onuncu ayın tabi bunun yanında şunu söyleyebilirim ki gelmesede gelsede gelmesede sistemin bu heyecanları biz gerçekten iyi canlandırma TV mutlu etmektedir şahsen benim oda model takibi yapıp arkadaşlar yorumları okumadan acayip bir şekilde keyif almaktayım iyi ki böyle bir forum var insanlara buradan bilgileri sağlanıyor hizmetleri sadece imkanları sağlanıyor ama tabii ki de şunu söyleyebilirim bir sisteme hasretimiz bir ödememiz var malum 22 Ocak’tan itibaren Ocak 22’den itibaren bir sistem daha göremedik güçlü bir sistem özellikle oda Vorteks gelen bir sistemde Gerçektende güzel bir sistemde o zaman Avcılardaydım ve gerçekten sağlam bir yağış olduğu beş kapanmıştı insan tabi öyle yağışları ağrıyor Farajlarımıza tabii ki de iyi gelmişti bir yaşama bunun yanında çokta güzel bir aksiyon bizlere yaşatmıştı umuyorum yağışımız SOĞUKDA çıkacak ve tekrardan 2017 var iyi bir sistem göreceğiz Buda bizim için güzel olacak iyi olacak herkese iyi hafta sonları iyi akşamlar saygılar sevgiler iş yoğunluğundan dolayı sizlere bölgesel olarak bilgi verememekteyim kusura bakmayın yaklaşık bir 15:20 gün sonra boşa çıkmış olacağım ondan sonra tekrardan düzenli bir şekilde sizlere bilgilendirme yapmayı düşünmekteyim herkese iyi akşamlar iyi çalışmalar

• Herkese selamlar arkadaşlar yoğun bir mesajlaşma trafiğinden sonra ben de uzunca bir süre yazmadığımı fark ettim ve bundan dolayı yazma ihtiyacı hissettim belirtmek isterim gerçekten inanılmaz bir seri önünden geçmekdeyiz görünen o ki 20 ve 20 civarı gidecek olan soğuk hava dalgası gözükmekte ve özleri bu heyecanlandırmak da törpülenebilir yapacak bir şey yok güçlenerek de gelinebilir burada yapacak bir şey yok çünkü elimizde olan bir şey değil Sistem geleceği varsa getir onuncu ayın tabi bunun yanında şunu söyleyebilirim ki gelmesede gelsede gelmesede sistemin bu heyecanları biz gerçekten iyi canlandırma TV mutlu etmektedir şahsen benim oda model takibi yapıp arkadaşlar yorumları okumadan acayip bir şekilde keyif almaktayım iyi ki böyle bir forum var insanlara buradan bilgileri sağlanıyor hizmetleri sadece imkanları sağlanıyor ama tabii ki de şunu söyleyebilirim bir sisteme hasretimiz bir ödememiz var malum 22 Ocak’tan itibaren Ocak 22’den itibaren bir sistem daha göremedik güçlü bir sistem özellikle oda Vorteks gelen bir sistemde Gerçektende güzel bir sistemde o zaman Avcılardaydım ve gerçekten sağlam bir yağış olduğu beş kapanmıştı insan tabi öyle yağışları ağrıyor Farajlarımıza tabii ki de iyi gelmişti bir yaşama bunun yanında çokta güzel bir aksiyon bizlere yaşatmıştı umuyorum yağışımız SOĞUKDA çıkacak ve tekrardan 2017 var iyi bir sistem göreceğiz Buda bizim için güzel olacak iyi olacak herkese iyi hafta sonları iyi akşamlar saygılar sevgiler iş yoğunluğundan dolayı sizlere bölgesel olarak bilgi verememekteyim kusura bakmayın yaklaşık bir 15:20 gün sonra boşa çıkmış olacağım ondan sonra tekrardan düzenli bir şekilde sizlere bilgilendirme yapmayı düşünmekteyim herkese iyi akşamlar iyi çalışmalar

.

• Gece yarısı GFS güncellememiz devam ediyor. GFS senaryoları diğer modellere göre daha kısa vadeli 20-22 Ocak sinyali veriyor. Pek beğenmedim. Uzun vadede de ise yeni bir sistem olabilir diyor.

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Gfs farklı telden çalıyor bu kötü, umarım düzelir.

Aynen öyle ve üstteki mesajı da bu nedenle yazdım. Bu arada böyle ayrı tellerden çalmaları hoşuma gitti çünkü sürecin sonunda gerçekleşen duruma göre ya GFS artık iyice kaale alınmayan bir model olacak ya da ECMWF rezil olacak ve al birini vur ötekine deyimindeki ötekilerden biri haline gelecek. Sonucu merakla bekliyorum

• ULL olan sistemlerde soğuk kırpılma derdi genelde olmaz. Çünkü soğuğun çekirdeği direk üstümüze akmış olur ULL koptuğu zaman. Bu sistemde de önemli olan o. Eğer bölünme kesinleşirse 3 gün vadede de aşırı değişim olmayabilir. Örneğin 11 Mart 2022 sistemi 5 gün önceden olduğu haliyle gelmişti. Böyle sistemlerde herhangi bir soğuk çekirdeğinin kırpıntılarını değil direk kendisini alıyoruz.

Muhtemel sistem için yapılabilecek en güzel özetleme iste budur. Her kelimesine katılıyorum.

Bi 72 saat kadar daha temkinli olmakta fayda var, bu süreçte şuanki dizilimlerde beklenmedik AB noktaları patlayabilir. Ancak salı günü dizilim bugün modellerin öngördüğü gibi olursa işte 21-22'si sisteminin gelişini hemen hiç değişmeden bekleyebiliriz.

Azorun göründüğü konumda bulunmasıyla kutuptan sarkacak ull'nin rotası hemen hemen bugün ecmwf ve geminin gösterdiği gibi olur. Hatta yanlış hatırlamıyorsam 22 ocak 2022 sisteminde de cok benzer bir dizilim olmuştu. Ege denizinin kuzeyinde patlayan AB güneye doğru uzanır ve tum kıyıyı geçip tam bir ülke sistemi haline gelir.

Bu sistemlerde 850 değerinin takibe hiç gerek olduğunu düşünmüyorum. Silivri hocamın bahsettigi gibi cekirdek doğrudan üstümüzde bulunur. -40'lık çekirdeğin doğru konumunda bulunduğunuz taktirde yerle gök bir olur. Muhtemelen gelişecek olan sochi AB'si doğu karadenizde döndükçe biz poyraz-yildız karışımı DEK saganaklari alırız.

Takibi kolay bir sistem olacağını düşünüyorum. Salı günü dizilim bugünküne benzer olursa ben erkenden ateşimi ederim 8)