İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Mart'a yağan kardan hayır gelmez ocak ve şubat da yağacak ki ah ah ah eski kışlar

Keşke demeseydin daha 2 sene evvel Mart ayında 9 Mart 18 Mart olarak muhteşem sistem ve kar yağışları aldık 2022 Mart ayında daha ne olsun

• Martta yağan kart 87 hariç ertesi güne bile kalmıyor yerde. Ekstrem soğuk lazım ama ocakta bile yakalayamıyoruz ki (Umarım mart beni yanıltır herkesten çok isterim). Ben ne olursa olsun ocakta bekliyorum bir şeyler

• asıl sorun soğuk savaşın bitmesi arkadaşlar rusya bu rekabette çok geri kaldığı için nükleer silah denemeleri yapmıyor artık halbuki hersene 3-4 tane deneme yapsa sibirya da, gülmeyin nükleer silahlar havayı soğutuyormus bu kesin bilgi

sizde diyorsunuz ki sibirya niye yok olmaz tabi !!!!

şu aralar Çin Rusya dan daha aktif demekki sallıyorlar arada nükleeri sistemler kafkasya ya kaçıyor ama bizden kaçmaz ne yapıp edip bi yerlere atom bombası hidrojen ne varsa sallıyıcaz bu sayede hem kış mevsimini aktif ederiz hemde gerçek godzilla varya oda radyasyon ile besleniyormuş onuda çağırırız

ortalık godzilla dan geçilmez şakası da yapılmaz artık godzilla geliyor diyince

çare bu arkadaşlar elinde nükleeer olan varsa ne yapacağını biliyor hiç olmadı tüm Wİ Fİ leri açalım bişeyler olur

Bu nasıl bir teoridir baştan aşağı saçmalık :)

• 87 yaşanmıs bitmiş boşuna grubu bu tür yazılar ile bence meşgul etmeye gerek yok geçmiş geçmişte kalmıs 5 günde ne degiş ona bakacaz dun gece ile sabah degışiyorsa bu gecede sabah ile degişmiyeceginin garantisi varmı modeller ayrı telden perşembeye kadar hiç bir şey belli olmaz persembe akşama kadar 12 güncelleme ar bir yerde orta noktada bu iş bitecek -15 girmeyecek belki ama -10da bile mutabık kalinsa yeterli biz son iki gün kala yağışa bakmamız lazım gerisi hikaye.

• Valla bu arada şakasız Pazar günü mevlütteydik camiden gelen dayılar o kış 86 mıydı 87 mi onu hatırlamaya çalışıyolardı en son 86 kışı olduğuna karar verdiler ben müdahale etmedim tabi dayı ben erzurumda böyle kar görmedim diyordu :D

• ECMWF, GFS, UKMO, GEM, ICON ve JMA modellerinin bu sabahki (0Z) güncellemelerine göre hepsinin bir arada bulunduğu İstanbul Meteogramı: (3. Görsel)

Karşılaştırılması açısından dün akşamki (12Z) güncellemelere göre olan meteogramı da atıyorum. (4. Görsel)

Özellikle UKMO, ICON ve GEM modellerinde vade 108 h (12 Ocak 12Z) için 12 saatte ciddi bir değişim var. Bu 3 modelde dün akşam 108 h (12 Ocak 12Z) vadesi için İstanbul'da 1008-1014 hpa arasında tahmin yaparken bu sabah 1016-1022 hpa tahmin sunmuşlar. 14 mb bile değişim olabiliyor 12 saatte. Buradaki 108. saatteki bu denli değişiminin olmasının nedenlerinden biri ve Akdeniz'deki AB'nin derinleşememesinin en önemli nedenlerinden biri Azorun kuzeye tırmanmasını engelleyen İskandinavya'daki Norveç Denizi'ndeki AB ya da buna 'parazit' diyebiliriz. ECMWF ve GFS modellerinin bu sabah güncellemelerinde buradaki 'parazit' ortalamalara göre çok daha derin çıkmış yani bu 'parazit' balon gibi duruyor. (1. ve 2. Görsel) Düne göre kötü çıkan UKMO modelinin İstanbul diyagramınıda atıyorum. UKMO modeli için konuşursak dün akşamki güncellemesinde 12 Ocak 12Z tahmininde 1012 hpa varken bu sabahki güncellemesinde 1020 hpa bulunuyor. Bu UKMO modelinin değişimin sebebi. (GEM ve ICON modellerinde yukarıda yazdığım gibi bu değişim var.) Şunu da belirtmek isterim Meteociel'de UKMO modelinin diyagramlarına sadece Fransa ve çevresine bakılabiliyor, fakat Meteocentre sitesinde Avrupa'daki çoğu şehirdeki UKMO diyagramlarına bakabilirsiniz bende sadece bununla kalmadım (yazının ve görsellerin çok uzun olmaması amacıyla buraya atmıyorum) yine tüm modellerin bir arada bulunduğu Norveç / Bergen meteogramına baktığım zaman oradaki AB'yi en hızlı derinleştiren UKMO modeli olmuş.

Önceki sayfalarda da Berkeeldek hocamında belirttiği gibi bu değişim balonda olabilir, ya da hakikaten bu ufak değişim sistemi bozuyor. Bunu anlamamız için önümüzdeki kritik güncellemeleri sabırla takip etmemiz gerekiyor.

ECMWF bu sabah güncellemesi İskandinavya'daki Norveç Denizi'ndeki AB (parazit)

GEFS bu sabah güncellemesi İskandinavya'daki Norveç Denizi'ndeki AB

Bu sabah

Dün akşam

UKMO İstanbul Diyagramı bu sabah

UKMO İstanbul diyagramı dün akşam

• Gerçekten öyle, ulan ortada fol yok yumurta yok 10-15 gün önceden başladılar Sibirya geliyor, Cumhuriyet tarihinin en soğuk kışı falan. Kim diyor yahu yok böyle bir şey, kıçlarından uyduruyorlar. Sinir oluyorum şu haberleri yapanlara. Cumhuriyet tarihinin en soğuk kışıymış, al sana cumhuriyet sucuğu. Kuru soğukta sucuklu yumurta yapıp yersiniz.

Sucuk GIF - Sucuk GIFs

• 87 yaşanmıs bitmiş boşuna grubu bu tür yazılar ile bence meşgul etmeye gerek yok geçmiş geçmişte kalmıs 5 günde ne degiş ona bakacaz dun gece ile sabah degışiyorsa bu gecede sabah ile degişmiyeceginin garantisi varmı modeller ayrı telden perşembeye kadar hiç bir şey belli olmaz persembe akşama kadar 12 güncelleme ar bir yerde orta noktada bu iş bitecek -15 girmeyecek belki ama -10da bile mutabık kalinsa yeterli biz son iki gün kala yağışa bakmamız lazım gerisi hikaye.

Yeni arkadaşlardan birisi 87 kışını sormuş biz de cevabını verdik. Neden bu kadar problem ettiniz anlayamadım. Ayrıca yazınız biraz rencide edici olmuş bizim burada kimseyi rahatsız etmek gibi bir niyetimiz yok siz de lütfen yazışmalarınıza dikkat edin.Bu forumda sorulan sorulara yardımcı olmak adına cevap verilir. Bunu da unutmayalım yazışmalarda biraz daha saygılı olalım.