İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • yok o kadar kuvvetli sistemi kastetmedim 2017 kışındaki 2016 aralık ayını kastettim -9-10la vurkaç gelen gece dek yapıp sabah ince örtü bırakan sistemleri kastettim

2016 aralık sistemi çok güzeldi sabah okula giderken ince bir örtü vardı karda yürümüştüm öğlen hepsi erimişti

• Ümraniyeye kar yağmış (!) neden söylemiyorsunuz :hfyeni (18):

Hava tahminine baktığın site uygulamanın adını öğrenebilir miyim ? Oldukça kullanışlı görünüyor kar miktarını dahi cm türünden vermiş. Teşekkürler

• Adına başlık açtığım ilk ve son sistemdir. /scatisma2::341 8)

15 gün önceden göstere göstere gelmiştir. uzays3271653126 :hfyeni (29): rk23_kgigf-123

İlk defa bir yılbaşına karlı girmek ve başarılı bir tahmin ile ben de yeri ayrıdır.

• Adına başlık açtığım ilk ve son sistemdir. /scatisma2::341 8)

15 gün önceden göstere göstere gelmiştir. uzays3271653126 :hfyeni (29): rk23_kgigf-123

İlk defa bir yılbaşına karlı girmek ve başarılı bir tahmin ile ben de yeri ayrıdır.

Yine açsana. Neden açmıyorsun? 🤣

• Selam herkese,

Takvimsel kışa girişimizi, tam da buna yakışır bir sistem ile selamladık :)

Hava sıcaklıklarının gündüz 6-10 derece bandında gezindiği, kış yağmuru ve insanın içine işleyen soğuk rüzgarların eksik olmadığı bir gün geçirdik. Önümüzdeki 1 hafta boyunca böyle kasvetli havalar ve ıslatmıyormuş gibi yapıp insanın içine işleyen ahmak ıslatan yağmur (sprey yağış) göreceğiz. Rakamsal olarak pek bir şey değilmiş gibi görünse de her bir damla yağmurun toprağa, yer altı sularına, ve barajlara faydasının olacağı bir hafta olacak. Tam bir kış havası.

Yeri gelmişken, oldukça karmaşık bir sinoptik hakim olmasına rağmen (atlantik alçak basınçları avrupada fink atıyor) modellerin başarısını es geçmemek olmaz. Özellikle 2020 ve 2021'deki kötü gidişatlardan sonra (pandemi sebebiyle eksik veri girişi vs.) şuanki başarılarını gerçekten takdir etmek istiyorum. Düşük çözünürlüklü GFS'den, orografik yağışları çözebilen yüksek çözünürlüklü ARPEGE'ye kadar hemen her model kısa vadede çok başarılı tahminlerde bulunuyor.

Sistemin bugünkü etkili kısmını tamamladık. (belki sprey şekilde bir kaç mm daha artısı olabilir) İstanbul'a karşı sanki bir tık cimri davranmış gözükseler de yakınlaştırarak bakıldığında çok da uzak durmuyorlar. Modellerin tahminleri ile ölçülen yağış miktarlarını kıyasladığımız zaman ortaya çıkan sonuç son derece başarılı. Umarım tüm sezon bu şekilde ilerler :)

• Bu sabahki depremi Beykent Üniversitesi Hadımköy yerleşkesinde sanki biri sıraya ayaklarını vuruyormuş şeklinde hissettik. Artık üniversite binası mı sağlamdı yoksa Beylikdüzü civarlarında mı bu kadar hissedildi bilmiyorum. Üniversitede hocamız dahil nadir hissedenlerdendim...

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Silivri gerçekten çok soğuk. Belki son lodos atağından sonra birden bire kış havasına girdiğimiz için böyle hissediyoruz ama sabah ki sprey yağış resmen suratımı acıtıyordu.

• ens_image.php?geoid=118104&var=201&run=12&date=2023-12-04&model=ecm&member=ENS&bw=1

Odaklandığımız uzun vade dönemi güzel bir hal almaya doğru gidiyor

Kısa vade ise yağışta artış , ve kar değerlerine yakın serin havalar vaat ediyor

Uzun dönemde -12’lik senaryolarda artış var

Eğer 21 Aralık en uzun gece Soltis günü öncesi sağlam sistemi kaparsak Yılbaşı dönemine moralli ve dev sistem kovalama lüksü ile gireriz ( para parayı çektiği gibi iyi anomali ve altyapı ise sistemi çekiyor , bakınız Balkanlar son 3 sistem ) , toparlansa güzel iş yapacak örnek bir senaryo bırakayım