Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Henüz 11 Ocaktayız. Sahil kesimi olarak nasip olursa kar yağışına ve kar örtüsüne merhaba diyeceğiz. Bence 21 22 23 senesine nazaran olumlu bir gelişme. Bir sonraki sistemlerin daha güçlü olması adına da etkisi büyük. Ve önümüzde koca günler var daha iyi sistemlere tabi olacağımız. :) Hali ile bu gelecek olan sisteme çok şükür deyip sesimizi çıkarmayalım fazla :D

• Olabilir, neden olmasın. 20'sinden sonraki süreçte bunun gibileri çok normal. İlk salınım 20'si civarı diğeri Ocak sonu(Şubat başına sarkma ihtimali mevcut) ve bir ihtimal Şubat ikinci hafta. Ya Kerem sen her haftaya sistem ihtimali koydun hayırdır diyebilirsiniz, haklısınız da. Öngörülerim buna işaret ediyor. Zaten gelmeme ihtimali gelme ihtimallerinden epeyce fazla ama ben yine de yazmak istedim. Gelmezse de her türlü eleştriye açığım(boş teneke hariç).

Hırsızlara karşı kapı gibi mesajlar duruyor. Sözde üstad beni eziklediği yetmezmiş gibi bir de tahminime konuyor. Sözüm bölge konusunun dışınadır. Zaten DoquKaradeniz28 Tayfun abiyle bu sistemlerin ihtimallerinden bahsetmiştik.

• Hırsızlara karşı kapı gibi mesajlar duruyor. Sözde üstad beni eziklediği yetmezmiş gibi bir de tahminime konuyor. Sözüm bölge konusunun dışınadır. Zaten DoquKaradeniz28 Tayfun abiyle bu sistemlerin ihtimallerinden bahsetmiştik.

Eveet, hoşgeldin canım. Şimdi bu olayları defalarca yaşamış bir 46'lık olarak, seninle bi dertleşelim.

Böyle mevzular için heybende iki kelime taşı, (vız, tırıs) :)

Şöyle gelişinin şerefine bir sistem analizi yapta, gözümüzün pası silinsin :hfyeni (18):

• selamlar, sürekli sizlerin yorumlarını takip ediyorum da rize-çayeli konusunda çok bir bilgi göremedim :) önümüzdeki sistemde bizler de kar görebilecek miyiz? bununla ilgili bilgi verebilen olursa çok memnun olurum, iyi forumlar.

• Kar haritasına göre samsun merkez 5 cm olur diye düşünüyorum. Tabi sürekli kütle olursa iyi olur yoksa yağıp yağıp keserse çok az tutar. Ama bence tatminlik bir sistem. Doğu karadenizde de örtü olacak ama bu renk skalası çok taşıyor denize . 30-40cm felan olmaz yani. 10-15 cm olabilir diye düşünüyorum ortalama olarak

beşte biri gelse yeterli öyle stresli bir sistem

• Eveet, hoşgeldin canım. Şimdi bu olayları defalarca yaşamış bir 46'lık olarak, seninle bi dertleşelim.

Böyle mevzular için heybende iki kelime taşı, (vız, tırıs) :)

Şöyle gelişinin şerefine bir sistem analizi yapta, gözümüzün pası silinsin :hfyeni (18):

Gelmedim abi sadece tahminime konulunca sinir oldum. Analizi bir yerlerde yaptım, burada yapmayacağım. İsteyenler bana ulaşabilir.

• selamlar, sürekli sizlerin yorumlarını takip ediyorum da rize-çayeli konusunda çok bir bilgi göremedim :) önümüzdeki sistemde bizler de kar görebilecek miyiz? bununla ilgili bilgi verebilen olursa çok memnun olurum, iyi forumlar.

Modeller tam mutabık olsun veriler yerine otursun her ilin analizi yapılacak

• Soğuk sınırda. 500 hpa nispeten zayıf. Süre kısa. Yağış, organize değil. O yüzden ne kaparsanız tadını çıkarın sahildeki arkadaşlar. Analize, cm hesaplarına pek gerek yok bu sistem için. Gördüğüm kadarıyla en keyifli yağış, Giresun ve Rize de. Nispeten ordu ve Trabzon da yağıştan şanssız sayılmaz.

İcon haklı çıkarsa, tüm sahil şeridi beyaz örtüye kavuşur.

1 cm örtü alsa sahiller, işler yolunda demektir. Çünkü Ocak bitmeden bir etkili sistem ihtimali, şubat ortalarına doğru da bir sistem ihtimali daha var. Şimdi örtü alırsa sahiller, bu sistemlerden biri efsane de olabilir

• Soğuk sınırda. 500 hpa nispeten zayıf. Süre kısa. Yağış, organize değil. O yüzden ne kaparsanız tadını çıkarın sahildeki arkadaşlar. Analize, cm hesaplarına pek gerek yok bu sistem için. Gördüğüm kadarıyla en keyifli yağış, Giresun ve Rize de. Nispeten ordu ve Trabzon da yağıştan şanssız sayılmaz.

1 cm örtü alsa sahiller, işler yolunda demektir. Çünkü Ocak bitmeden bir etkili sistem ihtimali, şubat ortalarına doğru da bir sistem ihtimali daha var. Şimdi örtü alırsa sahiller, bu sistemlerden biri efsane de olabilir

Eynesil ve tirebolu hattında kuzu pirzolacı var mı bildiğin😂

Alman sevdamız bi başka hocam 8) :D