Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • gfs ayın 20 sine 500 hPa sı - 46 olan sistem indirdi

Olabilir, neden olmasın. 20'sinden sonraki süreçte bunun gibileri çok normal. İlk salınım 20'si civarı diğeri Ocak sonu(Şubat başına sarkma ihtimali mevcut) ve bir ihtimal Şubat ikinci hafta. Ya Kerem sen her haftaya sistem ihtimali koydun hayırdır diyebilirsiniz, haklısınız da. Öngörülerim buna işaret ediyor. Zaten gelmeme ihtimali gelme ihtimallerinden epeyce fazla ama ben yine de yazmak istedim. Gelmezse de her türlü eleştriye açığım(boş teneke hariç).

• Olabilir, neden olmasın. 20'sinden sonraki süreçte bunun gibileri çok normal. İlk salınım 20'si civarı diğeri Ocak sonu(Şubat başına sarkma ihtimali mevcut) ve bir ihtimal Şubat ikinci hafta. Ya Kerem sen her haftaya sistem ihtimali koydun hayırdır diyebilirsiniz, haklısınız da. Öngörülerim buna işaret ediyor. Zaten gelmeme ihtimali gelme ihtimallerinden epeyce fazla ama ben yine de yazmak istedim. Gelmezse de her türlü eleştriye açığım(boş teneke hariç).

Bu 13.14 sistemine ne diyon varmi sence öyle bisey

• Reis iyiyiz çok şükür her gün yeni bir sorunla karşılaşıp uğraşıyorum hani bazen diyorumya yoruldum diye gerçekten yoruldum siz bana bakmayın çözeriz evelallah inşallah

Toprak , ciddi bir durum yoktur inşallah , her anlamda destekçinim unutma sakın

• Ecmwf modeline göre Windy 13-14 tarihlerinde tepeden tırnağa kar yağışını veriyor tabi modeller oynak vade uzun daha öncede söylediğim artık yıl (29 çeken şubat) teorim tutarsa ki tarihler bunu işaret ediyor geçmişe dönük aylar önce yapmış olduğum tahmini mi tutturmuş olacak kışa olan sevginiz artsın eksilmesin /scatisma2::341 /scatisma2::341

• Tv medyaların abarttığı yanlış söylediği sibirya soğukları cırcır oldu gelemiyor,Medya ya söyleyin yok öyle bir şey,ah ulan şu Tv dünyası baştan aşağı anladınız siz:)

• Sanırım batıdaki alçak basıncı modeller çözemedi,yüksek güzel araya girdi ama hareket alanına göre normal sıradan serin ya da muhteşem sisteme dönme ihtimalleri veriyor, o muaazam yükseğin önünden aşağı ne var ne yok akması lazım …

• Sanırım batıdaki alçak basıncı modeller çözemedi,yüksek güzel araya girdi ama hareket alanına göre normal sıradan serin ya da muhteşem sisteme dönme ihtimalleri veriyor, o muaazam yükseğin önünden aşağı ne var ne yok akması lazım …

Buna katılıyorum soguk akisi az oldu bu guncellemede baya az oldu hemde bakalim aksama ne olcak hersey ortada bu sefer 10. 11 sitemini biraz güçlendirdi

• Evet yavaş yavaş detaylandırma aşamasına geliyoruz.Şimdi bazen -8 bazen -12.Bazen uzar,bazen kısalır.Bu hep böyle olmuştur.Çok bozmadığı sürece de İşin en keyifli kısmı da budur.Modeller sistemin gelip gelmemesi ile ilgili değil sadece gücü konusunda ayrıştı.ECMWF de dün -24 olan bölgede şimdi -12 zor var.Bu bir güncelleme ile “tamam böyle gelir” diyemeyiz. Takip edecez.Artık nasibimizde ne varsa onu alacaz.

• GFS karadenizi gömmüş dua edelim en kötü böyle gelsin daha 40 takla atar bu :) Bu cumartesi rizeye dönüyorum inşallah memlekette de güzel bir kar yağışı görebilirim

arkadaşlar 1-3 senedir forumda olanlar zaten biliyor modellerin ne tür dansözler olduğunu. ana fikir hâla bu tarihlerde bir şey olacağı bu yüzden moral bozmaya hiç gerek yok. bir şeyler geliyor ama neyin geldiğini KESİN olarak kimse bilmiyor. hocalarımızın tahminlerini takip etmekte fayda var :)

[Resim: TqKGBKH.gif] 2022 Mart [Resim: TqKGBKH.gif]

[Resim: TqKGBKH.gif] 2020 Şubat [Resim: TqKGBKH.gif]