Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • MGM 300-400 rakım için kar veya sulu karı biraz abartmış şöyle düşünelim her 200 metrede bir hava derecesi 1 derece azalır kıyıya 0 rakım desek 600 rakımda 3 derece düşük olur kıyılarda sıcaklık 4-5 derece desek 600 m de 1-2 derece olur ve güzelde kar yapar bence benim beklentim 600 ve yukarısı sağlam

• Değerli arkadaşlar,

Mgm uyarısında rakım ve sıcaklık münakaşı yaşanmış.

Bölgenin batısında 850 hpa da yaklaşık -5, doğusunda yaklaşık -4.

Tabi ki hemen klasik hesaplamalara başvuruluyor.

Yani 850 hpa = 1500 metre, her 100 mt 0,5 derece formülü üzerinden kar rakımı hesabı yapılıyor.

Fakat kar, zaten tek değişkene bağlı bir yağıs türü değilken, her zaman 850 hpa da 1500 mtreye denk gelmez.

850 hpa, bir yükseklik belirtmez, bir basınç seviyesini simgeler.

Yani herhangi bir sistem anında 850 hpa pekala 1200 metreye de inebilir.

Ben detaylı bir inceleme yapmadım, ama, üstünkörü tecrübeye dayalı olarak, mgm'nin haklı çıkabileceğini düşünüyorum.

Sistem karakteri siklonik değil, yüksek basınç yaslanarak sistem alıyoruz.

Yarın akşam saatlerinde sürpriz hadiseler yaşanabilir anlık yağış yakalayan yerlerde.

Yaşa gör, tek ezbere takılma, hayatın tadını çıkar 1/kahkahas23s1

• Adama bak ya.Bülbül gibi şakıyor :hfyeni (18):

• Gayet haklı bir yorum yaptınız hocam yağışın kuvvetini de hesaba katarsak sürpriz yaşanabilir birde 500 hpası kuvvetli olsaydı kıyılar için havada kar bile konuşurduk şu haliyle ben kar görecektim ama bu akşam iniyorum merkeze 😂 2022 de dediğim gibi bir sistem almıştık yerler tutmuştu ana yollar dahi

• Gayet haklı bir yorum yaptınız hocam yağışın kuvvetini de hesaba katarsak sürpriz yaşanabilir birde 500 hpası kuvvetli olsaydı kıyılar için havada kar bile konuşurduk şu haliyle ben kar görecektim ama bu akşam iniyorum merkeze 😂 2022 de dediğim gibi bir sistem almıştık yerler tutmuştu ana yollar dahi

300 de değilmiydin saf yağmur görürdün 400 de kky şartları var 500 hpa si -38 de olsa Kıyılarda kar olmazdı kütleye göre grapuel yağmur karışık olurdu.

• Biz hep senle zora koşalım Rize'de grapuel değil ama daha farklı bişiy bekliyorum ben😂

yağmur olacak işte gençler zorlamayın 400 m de bile saf kar zor -6 bile yok 😄 500 sıcaklığı da yetersiz ben buna sistem bile demem. Çayelinde olanlar bilir ben çataldereye çıkabilirim yarın hem yakın hem yüksek size de tavsiye ederim

• saf kar kimse beklemiyor ama hydrolapse gördüm ben ama karı pek etkilemez gibi yanlış çözmediysem Palanci kerem kardeşim daha iyi bilir (yav ayrıca çıkın ısırlık a gardaşım otobüs çekiyo belediye :D )

Uçurumun kenarında yıkık bir ülke.

• saf kar kimse beklemiyor ama hydrolapse gördüm ben ama karı pek etkilemez gibi yanlış çözmediysem Palanci kerem kardeşim daha iyi bilir (yav ayrıca çıkın ısırlık a gardaşım otobüs çekiyo belediye :D )

Ne gerek var gel gidelim beraber bizim köye ordanda 10 dk yürüşle 500 rakıma çıkarırım 10 dakika daha yürüyelim 600 700 rakımdasın