Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bölgemizde en düşük kar sınırı Samsun ve Gebzede olacak. 400m rakımda yağışın yoğun olduğu anlarda sulukar görülebilir. Ordu'da Boztepe yılın ilk kar yağışını alabilir. Giresun'da da 500-600m'ye kadar düşecektir. Geriye kalan yerlerde ise 600m ve üstü sınır olacak gibi gözüküyor.

Eğer vertical velocity çok güçlü olursa bu sınırlar biraz daha aşağı inebilir ama düşük ihtimal. 500hPanın kötü olmasının etkilerini görüyoruz. Eğer -35°C civarı 500hPa olsa kar sınırı 200mlere kadar düşebilir.

• Bölgemizde en düşük kar sınırı Samsun ve Gebzede olacak. 400m rakımda yağışın yoğun olduğu anlarda sulukar görülebilir. Ordu'da Boztepe yılın ilk kar yağışını alabilir. Giresun'da da 500-600m'ye kadar düşecektir. Geriye kalan yerlerde ise 600m ve üstü sınır olacak gibi gözüküyor.

Eğer vertical velocity çok güçlü olursa bu sınırlar biraz daha aşağı inebilir ama düşük ihtimal. 500hPanın kötü olmasının etkilerini görüyoruz. Eğer -35°C civarı 500hPa olsa kar sınırı 200mlere kadar düşebilir.

Okuyorum okuyorum gariplik hissettim baktım Gebze ^^ Gerze :P fazla istanbulda takılma kerem ^^ -35 olsa 200 e kadar düşmezdi de yağışlar ve dolayısı ile dikey hareket de artardı 100 metre asağı çekerdik ama asıl etkisi kıyılar dahil grapuel yapardı bu değerler de siklon sistemi olsaydı -5 -5.5 Samsun ordu 200 e düşürürdük 2022 ocak siklon sisteminde ordu nasıl davranmıştı 300 rakımlar yarım metreyi geçti mi?

Keremim tahmin analizlere devam kafaya takmak yok. Biz burda tahmin analiz yaparken aynı zamanda bu hobiden de zevk alıyoruz gelir gelmez Allahın takdiri önemli olan olumluluklardan ders alıp olumsuzluklardan ders çıkarmak. Bu camia acımsızdır çok insanı harcamıştır harcanmayanlar ise dimdik bu günlere gelmiştir. Sen dik duran olacaksın. 2000li yıllarda tanıdığım bir çok üstad harcandı gitti çoğu da elini ayağını bu forum işlerinden çekti bu yüzden güçlü durmak lazım

• Doğu Karadeniz'de Kuvvetli Yağmur, Yükseklerinde Yoğun Kar Yağışı Bekleniyor!

Beklenen Hadise

Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden sonra Giresun'un doğusu, Trabzon'un batı ve doğu ilçeleri ile Rize ve Artvin'de kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2) sağanak yağış bekleniyor. Yağışların 300-400 m üzeri yüksek kesimlerde yoğun (20 cm üzeri) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte ulaşımda aksamalar, su baskını, heyelan, yüksek kesimlerde buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Herkes Kalbinin Ekmeğini Yer..❤️

• Okuyorum okuyorum gariplik hissettim baktım Gebze ^^ Gerze :P fazla istanbulda takılma kerem ^^ -35 olsa 200 e kadar düşmezdi de yağışlar ve dolayısı ile dikey hareket de artardı 100 metre asağı çekerdik ama asıl etkisi kıyılar dahil grapuel yapardı bu değerler de siklon sistemi olsaydı -5 -5.5 Samsun ordu 200 e düşürürdük 2022 ocak siklon sisteminde ordu nasıl davranmıştı 300 rakımlar yarım metreyi geçti mi?

Dershanedeyim hocam kafam yoğun bir anda Gebze yazıvermişim :hfyeni (18): Aslında riske atmamak için 200 dedim yoksa bana kalsa ben kendi evimin kapısında kky görürdüm -35 olsa.

• -6 bile girmiyor neye göre 300-400 m üstü kar uyarısı verdi Mgm ilginç. -10 girdiğinde kky verir 😄

Doğu Karadeniz'de Kuvvetli Yağmur, Yükseklerinde Yoğun Kar Yağışı Bekleniyor!

Beklenen Hadise

Sağanak Yağış

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden sonra Giresun'un doğusu, Trabzon'un batı ve doğu ilçeleri ile Rize ve Artvin'de kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/m2) sağanak yağış bekleniyor. Yağışların 300-400 m üzeri yüksek kesimlerde yoğun (20 cm üzeri) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte ulaşımda aksamalar, su baskını, heyelan, yüksek kesimlerde buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.