Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Biz bu sallama işini burda öğrendik sonra sallaya sallaya tutturmayı öğrendik tayfun kadar olmasada salla kardeşim illaki tutacağı zaman gelecektir

İnşallah abi. Şu sınavı başımdan atayım, bu yaz inşallah biraz olsun bişeler öğrenmeye kurcalamaya çalışacağım o zaman sallamak daha keyifli olacak.

• Samsun ve Ordu'da Kuvvetli Rüzgar ve Fırtına Bekleniyor!

Beklenen Hadise

Fırtına

Beklendiği Yer

Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın bugün Samsun çevreleri ile Ordu'nun iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

29.11.2023 08.30-29.11.2023 19.00

Herkes Kalbinin Ekmeğini Yer..❤️

• Abi senin performansa yanaşamasakta 7-8 kupa çay içiyorum günlük yeterli midir :hfyeni (18):

Orasa toprağım ile eğitimlere başlayarak , günlük ve aylık çay tüketimlerini yükseltebilirsin

Toprağım sana hızlandırılmış bir çay içme teknikleri eğitimleri hazırlayacaktır :hfyeni (18): :hfyeni (18):

Ama bu eğitim karşılıksız da olmaz :hfyeni (18):

• lodos kar düşmanı baska bişe değil uludağ kamerası bakdım kari eritmiş hep marmara akdeni egede yine lodos yağmur bırakıyo hatta batı karadeniz bile lodos yağmur alıyo ama orta ve doğu karadeniz lodos sadece esiyor kuru şekikde çocuklugumdan beridir 1 kez bile şahit olmadım samsun lodos olacak ve yağiş bırakacak imkansız nedeni ney biomiyorum ama farkettiğim şey izmir mesela lodos gelen bulutlar şişkince kabarik kalin samsunda cok ince yüksek bilgisi olanvarmı bilmiyorum

• lodos kar düşmanı baska bişe değil uludağ kamerası bakdım kari eritmiş hep marmara akdeni egede yine lodos yağmur bırakıyo hatta batı karadeniz bile lodos yağmur alıyo ama orta ve doğu karadeniz lodos sadece esiyor kuru şekikde çocuklugumdan beridir 1 kez bile şahit olmadım samsun lodos olacak ve yağiş bırakacak imkansız nedeni ney biomiyorum ama farkettiğim şey izmir mesela lodos gelen bulutlar şişkince kabarik kalin samsunda cok ince yüksek bilgisi olanvarmı bilmiyorum

Nedeni, güneyimizdeki yüksek dağlardan aşan rüzgarın, alçalarak sahile gelirken fön etkisi oluşturarak katmanları kurutması.

Fakat kuvvetli lodos ve kuvvetli yağmura bir kez şahit oldum, galiba 2014-2015 kışı, Ocak ayıydı, yani istisnai durumlar olabiliyor.

Lodos güneybatıdan estiği için Ege denizinden nem toplayarak karaya vuruyor. Bizde ise iç kesimlerden esiyor, oradan ne kadar nem toplayabilir ki? Bazı istisnai durumlar haricinde durum böyle, isyan etmeye gerek yok. Bir iki tahmine bakıp moral bozmanın manası yok. Biz gerekli yorumları yapıyoruz gerisi atmosfere kalmış.

• Nedeni, güneyimizdeki yüksek dağlardan aşan rüzgarın, alçalarak sahile gelirken fön etkisi oluşturarak katmanları kurutması.

Fakat kuvvetli lodos ve kuvvetli yağmura bir kez şahit oldum, galiba 2014-2015 kışı, Ocak ayıydı, yani istisnai durumlar olabiliyor.

Ben samsun lodos yağmur rastgelmedim. Sadece dün gece cisse atti gecdi kütle sahile girerken eridi denizde büyüdü lodos fırtınası ile sağnak gercekden yıkıcı oluyo ege akdeniz marmara örnekleri mevcut

• Eski tip kış olacak gibi lodoslu lodos arkası sert iki üç sahilde 30 cm’ler gibi kar yapacak sistem,aslında iki üç tane sahilde tatmin edecek kar olsa da kış ılık geçer normaldir .2020 şubat sisteminden sonra bu sahiller kapsayıcı keyifli kar görmedi ancak soğuk göründü soğukta geçti de ne oldu (sahilden yüksekler hariç çok güzel birikim oldu) .polar iki üç atak bekliyorum hisso…

• Eski tip kış olacak gibi lodoslu lodos arkası sert iki üç sahilde 30 cm’ler gibi kar yapacak sistem,aslında iki üç tane sahilde tatmin edecek kar olsa da kış ılık geçer normaldir .2020 şubat sisteminden sonra bu sahiller kapsayıcı keyifli kar görmedi ancak soğuk göründü soğukta geçti de ne oldu (sahilden yüksekler hariç çok güzel birikim oldu) .polar iki üç atak bekliyorum hisso…

Sahilde 2-3 defa 30 cm kar yağsa o kış ılık geçmez zaten hepsi bir haftada erise kabaca 1 ay buz gibi hava. Kar yağması demek mevsim normallerinin 7-8 derece altına inmesi demek.