Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Samsun 4. vay anasını sayın seyirciler :D

Karadeniz hariç düzenli yağış alan bölge kalmadı ülkemizde. Karadeniz'de tekliyor son yıllarda. Eğer bölgemizde de yağış kıtlığı başgösterirse ülke olarak kurak ülke sınıfına gireriz.

• Kendi Istasyonumu topladım merak edip ağustos 0mm olmasına rağmen 1280mm civarı yağış çıktı inanılmaz

Atakum istasyonu hiç değilse Türkiş-Denizevleri çevresinde olsaydı tabloda 1000 mm geçilmiş olurdu ben halen merkez ile ilçe arasında 300 mm fark olacak kadar geride olduğunu düşünmüyorum biraz da kütleler o yönü sevdi ama biraz fark oluyor doğrusu.

• Atakum istasyonu hiç değilse Türkiş-Denizevleri çevresinde olsaydı tabloda 1000 mm geçilmiş olurdu ben halen merkez ile ilçe arasında 300 mm fark olacak kadar geride olduğunu düşünmüyorum biraz da kütleler o yönü sevdi ama biraz fark oluyor doğrusu.

Bu farkın genel oluşmasını Sağlayan unsur 3 tane büyük yağışın Baruthane ve Doğusunu kıyı olarak belirgin daha fazla etkilemesi normal şartlarda böyle farklar görmek çok zor örnek bir radar görüntüsü 200mm devirmişti istasyonum

• gümüşhane bugün 22.3 derece sıcaklıkla kasım ayı rekorunu tazeledi. 1.11.2020 de ölçülen 22.2 derecelik eski rekoru 0.1 derece ile geçti. keşke kar rekoru kırsak soğuk rekoru kırsak :(

• herkese günaydınlar, ne diyoruz enerjiiiiiiiii :D

Güne kuzey ışıklarıyla başladık evrende sinyali verdi hiç bir şey imkansız değilmiş.

Gelelim güncel beklentilere evet kasım ayı sıcaklık rekorları kırılıyor vs.. denizlerimizin sıcaklığı hala çok yüksek ve dün Trabzon da denize girenler vardı.

Şöyle ki bu seneki kış tahminimi ve beklentimi bir teori üzerine bir kaç hafta önce burada belirtmiştim. Bu gelişmeler benim teori için çok önemli destekleyici unsurlar denizin geç soğuyacak olması olası sistemlerin yağış açısından sıkıntı olmaması ile birlikte -10 u yakaladığımız da neler yaşatacağını hep birlikte bu sene göreceğimize inanıyorum. Ocak - Şubat diyorum (ARTIK YIL) teorimi tekrar buraya bırakıp herkese mutlu huzurlu bir hafta geçirmenizi diliyorum ;)

• DoquKaradeniz28 hocam beni kasımın devamı için mjonun durumu korkutuyor. 8 1 2 diye gidecek gibi duruyor.

Hocam mjo için erken, o kadar hızlı bir Atlantik döngüsü varki, şu an için çok yüksek genlik olmazsa mjo'nun belirgin bir etkisi olmaz diye düşünüyorum.

Ayrıca son yıllarda, Ocak Şubat gibi en belirgin etki yaptığı aylarda dahi düzeni çok etkilemediği de oldu.

Ön kış tahminimi yaparken bu sene çok farklı bir sene, öngörüsü zor olacak, belkide bildiklerimiz allak bullak olacak demiştim, hatırlıyorsunuzdur.

Hala aynı fikirdeyim, bu sene bizim gibi amatörleri geçtim, usta ve bilgi dolu meteorolojistleri bile zorlar diye düşünüyorum.

Her ne olursa olsun, değişmeyecek tek şey, biz yine öğrenmeye ve tecrübe heybemizi doldurmaya devam edeceğiz.

• Hocam mjo için erken, o kadar hızlı bir Atlantik döngüsü varki, şu an için çok yüksek genlik olmazsa mjo'nun belirgin bir etkisi olmaz diye düşünüyorum.

Ayrıca son yıllarda, Ocak Şubat gibi en belirgin etki yaptığı aylarda dahi düzeni çok etkilemediği de oldu.

Ön kış tahminimi yaparken bu sene çok farklı bir sene, öngörüsü zor olacak, belkide bildiklerimiz allak bullak olacak demiştim, hatırlıyorsunuzdur.

Hala aynı fikirdeyim, bu sene bizim gibi amatörleri geçtim, usta ve bilgi dolu meteorolojistleri bile zorlar diye düşünüyorum.

Her ne olursa olsun, değişmeyecek tek şey, biz yine öğrenmeye ve tecrübe heybemizi doldurmaya devam edeceğiz.

Dün bir amerikalı arkadaşımız Doğu ABD,Avrupa ve Asyada kış sıkıntılı dedi.Ee Bu soğuklar nere akacak kardeşim😂

• Hocam mjo için erken, o kadar hızlı bir Atlantik döngüsü varki, şu an için çok yüksek genlik olmazsa mjo'nun belirgin bir etkisi olmaz diye düşünüyorum.

Bu yıl Hint-Pasifik bölgesi ne kadar önemliyse Atlantik de bir o kadar önemli hale gelecek...