İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Nerdeyse sınırlı alan modellerine girecegiz halen modeller sistemi net cozmediler🤔

• Ecmwf 2m diyagramında siklon girişi olan yerde +2+3 dereceye kadar çıkartıyor ama geri kalani -1+1 arasında salınıyor bu değerlerin Yağış anında oluşacak sıcaklık düşüşünü ihmal ettiğini umuyorum yoksa kıyılar adına vortex beklenen etkiyi veremez

Gücü ise 24 Ocak 2022 den daha güçlü duruyor bu tarz vortexlerde bakmanız gerek çevresine göre basınç farkı ki kocaman bir göz olarak basınç haritasında sırıtmış 24 ocakta ufak bir çentik şeklinde gözüküyordu, bu haliyle gelirse beklenenden daha fazla yağış da bırakır

• cold efso hocam p tesi ve salı için düşünceleriniz nedir birbiriyle zıt şekilde yağış veren modeller var nerden çıkacağı belli olmayan bir worteks var sıcaklık sorunu varmı yokmu belli değil

bikaç kalem karalasanız

• 3 gün var daha. Modeller 72 saatti çözmekte zorlanırken Vortex olur Çortex. Umut taciri olsa da aslında çok sevdiğim bir oluşum değil. Dar bir alanı etkilediği için bencil bir oluşum. Geçen seneydi sanırım "Balina" üstümüze doğru sarkmıştı. Not edeyim vortex'den bahsetmiyorum ama alınanacak ders var altında. Sırf A.B hareketini modeller tahmin edemediği için yoğun kar ile başlayıp -10 larda yağmur ile devam ettik. Heyecanla izleyeceğiz. O heyecan bile yeter bana. Şükürler olsun ki aksiyon göreceğiz. Yağışı bol olsun. Yüksekler bol kar alsın. Yeraltı sularımız çoşsun. Kıyılar umrumda değil gerisi hava cıva 13 yaşımdan beri kar sever olsamda.

• Bu açık anlatım için teşekkürler hocam. Yeniyiz, güzelce anladık. Eline sağlık. :thumbup:

• aman bıkmayın,yılmayın hocam,sizin bilginiz lazım bizlere 🙌🏻

• 3 gün var daha. Modeller 72 saatti çözmekte zorlanırken Vortex olur Çortex. Umut taciri olsa da aslında çok sevdiğim bir oluşum değil. Dar bir alanı etkilediği için bencil bir oluşum. Geçen seneydi sanırım "Balina" üstümüze doğru sarkmıştı. Not edeyim vortex'den bahsetmiyorum ama alınanacak ders var altında. Sırf A.B hareketini modeller tahmin edemediği için yoğun kar ile başlayıp -10 larda yağmur ile devam ettik. Heyecanla izleyeceğiz. O heyecan bile yeter bana. Şükürler olsun ki aksiyon göreceğiz. Yağışı bol olsun. Yüksekler bol kar alsın. Yeraltı sularımız çoşsun. Kıyılar umrumda değil gerisi hava cıva 13 yaşımdan beri kar sever olsamda.

Bencil bir oluşum ama istanbul'un raylı sistemleri çok geniş, her yere ulaşıyor :) . 24 ocaktaki vortexin oluşturduğu tipiyi tekrar görmek için Marmarayla Gebze'ye bile giderim. :hfyeni (29):

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion.

• Bencil bir oluşum ama istanbul'un raylı sistemleri çok geniş, her yere ulaşıyor :) . 24 ocaktaki vortexin oluşturduğu tipiyi tekrar görmek için Marmarayla Gebze'ye bile giderim. :hfyeni (29):

Hocam aslında bencil bile değil Beylikdüzü tarafları o sistemde coşarken biz inatla geceyi bekledik Vortex’in sonlarına doğru vurmamıza rağmen 20 cm bıraktı çok güzeldi keşke yine aynı şekilde gelse razıyım

Sistem kuşa döndü uçuyor 🦜

• Ecmwf 2m diyagramında siklon girişi olan yerde +2+3 dereceye kadar çıkartıyor ama geri kalani -1+1 arasında salınıyor bu değerlerin Yağış anında oluşacak sıcaklık düşüşünü ihmal ettiğini umuyorum yoksa kıyılar adına vortex beklenen etkiyi veremez

Gücü ise 24 Ocak 2022 den daha güçlü duruyor bu tarz vortexlerde bakmanız gerek çevresine göre basınç farkı ki kocaman bir göz olarak basınç haritasında sırıtmış 24 ocakta ufak bir çentik şeklinde gözüküyordu, bu haliyle gelirse beklenenden daha fazla yağış da bırakır

Tam kanserlik olacak takibi , İtalya ile işi çözdük şimdi pp yi vorteks resmi yapıp size çok yakın geleceğim yağışı yağmura çevireceğim diye devam etmen lazım . Bu dava sensiz olmaz

24 ocakta yarım metreyi gördük bunda 1 metreyi zorlarmiyiz hocam 8o

• Karayel var ama.

Evvelki gün çok daha zayıf 500’le -5/-6 varken bile yüksekler güzel kar aldılar , -8’le örtü aldılar

Rüzgar , yer seviye soğuması , soğuk çekirdek merkezi gücü , DP süprizi ,dikey etkileşim, nem , fazla ısınamadan hemen sistemin gelmesi ve sayamadığım bir çok faktörü var daha bu işin

Olumsuz faktörleri zaten yazan gönüllüler çok :))

• Evvelki gün çok daha zayıf 500’le -5/-6 varken bile yüksekler güzel kar aldılar , -8’le örtü aldılar

Rüzgar , yer seviye soğuması , soğuk çekirdek merkezi gücü , DP süprizi ,dikey etkileşim, nem , fazla ısınamadan hemen sistemin gelmesi ve sayamadığım bir çok faktörü var daha bu işin

Olumsuz faktörleri zaten yazan gönüllüler çok :))

Hocam olumsuz da olsa sizden bir yorum bekliyoruz. Eğer müsaitseniz tabii ki

• Valla söylemeden duramayacagim ne zaman size vortex gelse biz kuru soğukta kalıyoruz bir tesadüf mü yoksa basınç dizilimini mi etkiliyor anlamadım?