2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ah orta Akdeniz çalışıp ab üretmiş olsa ne olurdu yani.

Daha erken 5 mart sonrası hiçbirşey belli değil bunu hangi kanıya vararak yazdınız ? 2004 gibi derinliğin dibine vuran ab olursada şaşırmayalım hiç azımsanmayacak kadar ihtimal yüksek :)

• GFS 162 fena değil.

gfsnh-0-162.png?6

Vorteksin bizim mahalleye ( Avrasya ) taşınım süreci bu saatlerden itibaren artıyor

Bu yüzden de minik değişimler her şeyi katmerli değiştiriyor

Özelikle İzlanda bölgesi bazı hödük senaryolarda -20 ve altı alabiliyor Kİ zaten İngiltere’yi şımartan o senaryolar

İzlanda hinterlandı -8’in altını görmediği müddetçe biz rahat ederiz ( her zaman geopotansiyel derinliklerden yorum yapma şartı yok , bazen TPV mekanizması da ipucu yada yön tayin edici olabilir , çünkü çok dominant halde )

• GFS’yi ilk defa 240’ta ECM’ye hatta ENS’ye bu kadar yakın gördüm ( büyük resimde )

Soğuk atağın ana fikirlerinde yakın sayılırlar

Ama bizi ilgilendiren ayrıntılarda hala farklılıklar var

O yüzden 240 sonraları artık çok büyük sapmalar yapar Berkay34

Fakat her durumda İngiltere avucunu yalıyor

West Based Neg Naolu system hayalleri bum 💥

• Sevgili Edward’ın sistem beklediği dönemlere günler önceden setup için çok kıymetli çizimler yaptığı , şarkılar söyleyip partiler verdiği döneme yakın çekim bahalım

Beterin beteri var arkadaşlar

Bizde hala umut var

• The King is not amused

• Minnak minnak gıdım gıdım düzelmeler var

Alıyorum bu senaryoyu

Bu böyle yada buna benzer bir sinoptikle gelirse ikinci sistem pert eder ama söyleyim ( çok geniş alanlı sistem olur , ve bize geldikten sonra başka ülkeleri haset edecek de değiliz )

• Gayet güzel ilerliyor süreç cold efso hocam gıdım gıdım duzeliyoruz .Bugün itibari ile eksi 10 a inen senaryolar da belirmeye başlamış .Yukardaki canavarı indirmek için atmosferin bir hazirlik yapması gerekiyor sanırım.Oylece oyalanip duruyor ama gıdım gıdım da yaklaşıyor .Bu arada yorumlarını okumak büyük bir keyif eline diline enerjine sağlık ustadım.

• Nao'nun durumu önemli olacaktır önümüzdeki süreçte yani 6-7 sonrası çünkü malesef ilk haftada ciddi sistem alma şansımızı kaybettik gözüküyor. Nao'nun durumu şuanlık böyle fakat her güncelleme model güncellemelerine göre -2 - 1 nötr arasında git gel yapıyor. 2. hafta mjo faz 8 var bakalım soğuklar asılımı kalacak yoksa inecekmi bir yere.

ecmwf-ensemble-nhem-avg-nao-box-7369600.png"

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „Geç Kış , Sert Final İhtimali“ zu „Soğuk Mart ve Güçlü Sistem İhtimalleri⛄️⏳“ geändert.