2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aralık’ta 850’de -10’luk sistem alır mıyız ?

Evet diyenler varsa lütfen sebep veya hislerini

Hayır diyen varsa lütfen sebep veya hislerini

Nötrüm diyen varsa da lütfen problemin ne olduğunu yazsınlar :))

Son senelerdeki en potansiyelli Aralık ayı, bu Aralık ayı.

Bu Aralık ayında, MGM'nin verilerinde artık kırmızı değil, mevsim normallerinde hatta belkide soğuk bir Aralık ayı görebileceğimizi tahmin ediyorum.

• Erken kış bekliyordum

Belki de TC’de bunu ilk yazanlardanım

Kasım’da İstanbul kar alacak uzun yıllar aradan sonra da dedim, şükür yağdı da ❄️⛄️

Ama 26-27 kasım sistemini bu denli güçlü ummadım

Maks -5 hadi bilemedin -6 girer

Maks 18-19 Kasım sistemi gibi olur dedim

Yalan yok 28-29’una bekledim -8’leri

Bunu da yazdım , Aralık ilk sekiz on gün dönemi için de -10 olabilir dedim

ECM beni bu akşam tokat manyağına çevirdi😆

Hem -8 soktu hem daha fazla kar potansiyeli verdi , sistem nasıl gelir hala net değil tabi

Ama biz isabetimizi de yanıldığımız noktaları da mertçe ifade edebilmeliyiz, öğrenmenin de yaşı yoktur

Ama Ekstrem Erken kış beklediğim için de özünde bu sistemler metodolojimi onayladığı İçin bir kaç derecelik yada bir kaç günlük sapmaları çok dert etmiyor bilakis mutlu oluyorum ve soğukçu dostların mutluluğuna şahit oluyorum :/8103*⛄️

• İnsanın neredeydin el nino diyesi geliyor. Neyse.

Gelelim asıl mevzuya. Atlantik ve batı Avrupa bölgesi kudurduğunda beni takip eden arkadaşlar bilirler, üzülmeyin, bu mevsimde Atlantik hep kudurur, cılız bile olsa soğukları gören sımsıcak ve koskoca okyanus, delirip habire abler patlatır, fakat gün gelir bu patern illa ki bozulur, bu hep böyle olmuştur, iyi ki bu dönem Kasım ayına denk gelmedi demiştim, nedenini artık herkes anlamıştır diye düşünüyorum.

Ve lakin, burada benim metedolojime göre ilerlenirse büyük bir sorun ortaya çıkıyor.

Madem her patern illa ki bozulur, bu bizi mest eden patern de bozulup kışın geri kalanının bir kısmında bizi manyak edebilir mi?

Soru çok kafa karıştırıcı. Fakat benim cevabım Ağustos ayının sonunda kış tahminimde yazdıklarımda gizli.

Unutanlar için ne dediğimi hatırlatayım.

Uzun yıllar süren bir la Nina nın ardından gelebilecek bir süper el nino, hiç bir dengeyi kuralı metedolojiyi takmayabilir.

Tüm geleneksel öngörüleri alt üst edebilir.

O yüzden bu sene, hiç kimse ben bu kıştan şunu bekliyorum dediğinde haklı çıkmaz.

Özetle ne derdi Cold.EFso usta, ekstrem olaylar ekstrem sonuçlar doğurur.

Yani ekstrem bir kış, sürprizlerle dolu bir kış bizleri bekliyor.

Ne ekstrem sistemlere şaşırırım bu sene, ne ekstrem sistemsizliklere.

• Erken kışla ilgili ilk paylaşımım buydu sezonluk tahmini de içeren, peki Eylül ortasından bu gidişatı nasıl öngörebildin bilader diyen olursa bence o kısma değil de yine 2 ay sonrasına kafa yormaya odaklanmayı tercih ve tavsiye ederim

Sahi Aralık hadi beklediğimiz gibi geçti

Yılbaşına nasıl gireceğiz ?

Ocak nasıl olacak?

Okullar tatil olur mu kardan⛄️ buzdan?

Aşırı buzlanmadan zincirleme kazalar olur mu🥶

Şubatta neler yaşayabiliriz ?

30 dereceden -10’a iki günde iner miyiz 😆

Offf Daha bir de Mart var

Ya bu Erken kış hakkaten tüm hesapları alt üst eder

Gel de şimdi düşündüklerini çekinmeden yaz :hfyeni (18):

• Ben teşekkür ederim

En istediğim şeylerden biri İzmir’in şöyle en az 12 saat süreyle min 10 cm örtü almasıdır ve AB pozisyonu uygun hal alınca soğuma anlarında çok çabuk örtü yapma potansiyeli var güzel İzmirimizin, son yıllarda çok umutlanıp kaybettiğiniz sistemlerde hep ramak kala olayıyla ucu ucuna 1-2 dereceyle dramatik şekilde kaybettik , ya yükseklere yağdı yada merkeze kısa süreli kar düştü ama bu sene için artık örtülük kar görmeniz gerektiğini düşünüyor ve inanıyorum, umutla kovalayacağız

MesoCyclone35 İzmir için sorunuza cevap vermeyi unutmuştum ama başka bir İzmir sorusuna verdiğim yanıtı hatırlatarak yanıt vermiş olayım , inşaallah İzmir bu sene güzel karlar alacaktır⛄️

• Alper Tunga diyagram ortalamasının bir anda -8 e düştüğünü görünce mezarında ters takla attı :hfyeni (18):

-10'a kadir olursak bu gece yarısı ne olacak peki :D?

Merhabalar, ben Yiğit. Bugün 19 yaşındayım ve uzun zamandır hava olaylarına merak saran birisiyim. Şu an Beykent Üniversitende İktisat 2. sınıf Türkçe bölümü okumaktayım. Bu forumda amacım özellikle kış mevsiminde güncel veriler hakkında amatör tahminlerde bulunmak kar hevesini diğer üyelerle yaşamaktır :)

"Bütün ümidim gençliktedir." - Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk

(1881-193∞)

• Bu dedigimi yapsa yapsa bu model yapardi zaten :hfyeni (18):

Birden fazla gülme emojisi olsa atardım Ümit abi o derece :hfyeni (18): Valla model falan ayırt etmem GEOS5, NAVGEM, JMA, ICON, GEM, GFS, ECMWF farketmez sistem veren en iyisi benim gözümde. Tabii GFS'nin yeri ayrı ona ayrı bir sempatim var :chinese:

• Birden fazla gülme emojisi olsa atardım Ümit abi o derece :hfyeni (18): Valla model falan ayırt etmem GEOS5, NAVGEM, JMA, ICON, GEM, GFS, ECMWF farketmez sistem veren en iyisi benim gözümde. Tabii GFS'nin yeri ayrı ona ayrı bir sempatim var :chinese:

Bravo kerem hocam.10 yıldır GFS ye ettiğim küfürler ABD ye köprü olur.Ama yinede ondan vazgeçmem :hfyeni (18):