2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • bu kış fena geçecek gibi el nino etkisinde
    batı bölgeler bol lodos bol ab
    doğu bölgeler bol sibirya bol kar gibi modeller 8)

Klasik Manifestine erken başlamışsın kardeşim durumlar iyi demek ki :hfyeni (18): 1/kahkahas23s1

• Sabahki Ana senaryo sapıtması

Akşamki Ana senaryo savrulması

Görüldüğü üzere Ana senaryo acınacak derecede uçlara savruluyor

Bu durumda işimiz çok daha zor oluyor

Verilerden ve tecrübelerden yola çıkarak tahmin geliştirmeye çalışmak bana göre çok önemli ve yanılma ihtimali olsa BİLE saygı duyulacak bir emek

Netekim bu modeller daha bir kaç gün önce bile sistem göstermezken biz ısrarla bu sistemi bekledik, modeller hala şüpheli hareket etse de bu sistemi büyük ihtimalle alacağımıza inanıyorum, yağışa da şiddetle ihtiyaç var

• Bu konun Ayın 18-19-20'si ile gelecek olan sistemde hareketlenmesi lazım. Artık ülkemizde sonbahar koşularını iyiden iyiye hissetmeye devam ediyoruz. Cold.EFso hocamın Erken kış beklentisinin Ayın 25'inden sonra Batı Avrupa'ya hakimiyet altına alarakk YB ile doğru orantılı olabileceğini düşünüyorum. Grönland Blokajı riski elbette var ama aynı zamanda Azor'un bir kolunun İskandinavya Yarım Adasına uzatma ihtimalinin de olduğunu düşünüyorum. Bu sayede Orta/Doğu Avrupa'ya (Sistem değil) ''Sistem(ler)'in inebilme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu sayede Cold.EFso hocamın beklediği Erken Kış ihtimali gerçekleşebilir.

Ayın 18'inde ki görüntü sayesinde çok güzel yağış alacak batı bölgelerimiz

1700298000-oC4hBgAq3MQ.png

Diyagramda çok güzel duruyor.

Diagramme GEFS

Ayın 25'inden sonraki görüntü

gensnh-31-1-240.png

ECMWF Ao/Nao beklentisi

1699920000-eEemi3J9aYQgrb2.png

1699920000-g4MQHNTwyuIgrb2.png

Uzak vade

Tue 14 Nov 2023 00 UTC

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Aralık heyecanlı başlayabilir Berkay. Son yılların kış performansı düşünüldüğünde Aralık başı erken kış bence.

Aynen. Cold.EFso hocam da bu sayede uzun bir zaman aralığından nokta atış yapmış olacak eğer Aralık ayı beklediğimiz gibi başlarsa. Ki bence ihtimal yüksek.

• Aralık heyecanlı başlayabilir Berkay. Son yılların kış performansı düşünüldüğünde Aralık başı erken kış bence.

Biz bu sene nasipse Kasımda kar görürüz ergen kış dedik

sizin bölgeler için bile evet , artık Aralık başı erken kış hocam

Ben eylülde erken sezon tahmini yaparken İstanbul gibi iller için Aralık ortasına kadarki karları hatta Aralık döneminin belki de hepsinin Erken kış dönemi olarak düşünüp Mart ve Nisan karlarının geç kış ve çok geç kış olduğunu düşünerek fikir arz etmiştim

Ocak ve Şubat kalmıştı elimizde normal kış dönemi anlamında

19 Kasım ❄️ise erken değil çok erken kıştır bence :hfyeni (29):⛄️

Son güncel veriler ışığında Varan 2 olarak ise 7 Aralık civarlarına kadar ikinci bir kar dalgası göreceğimizi düşünüyorum ( biraz doğulu olabilir ataklar kotarmaya çalışacağız ) ve artık AAS teoremi gereği -8’ler ilk etapta kovalayacağız , isabet olur inşaallah

• Dün Bursa’daydım

Yurtdışından istenen bazı ürünlerle ilgili bir görüşmem vardı , dönüşte şu resimde etekleri görünen Uludağ’a bir uğrayım demiştim , uğrardım da , mevzu dağ ise ve kar ihtimali varsa hangi şehir yada ülkede olsam fark etmez uğrarım, (deprem zamanı bile Maraş ve Antep’teki kar alan tepelere çıkmış biriyim) , ama kar lastiğimi henüz takmadığım için yok çıkmayayım dedim İstanbul’da sabaha karşı kar görürüm dedim ( yol yorgunluğundan sekize doğru uyanabildim ve kar sulu kara dönmeye başlamış ama çatılar araba üstleri bembeyazdı ) şükür 17 yıl aradan sonra Kasımda kar gördük , şekilde net görünmese de Uludağ kar almıştı dün sabah saatlerinden itibaren, tabi bu gece 1 metreyi zorlayabilir zirve , kütle yapışacak gibi o özel iklim alanına

Peki ilginç değil mi kasımın 19’unda kar topu yapabilmek ?

Valla bana çok ilginç ve özel bir durum gibi geliyor

Bu sene böyle bir süpriz beklesem de bunu bir kaç kez dillendirmiş olsam da hala şaşırıyorum

Hem de umutların tamamen kesildiği, barajların dibi gördüğü bir dönemde geldi bu harika sistem

Peki bir daha kar görecek miyiz

Hiç kimsenin hiç bir garantisi yok

Neye göre kar yada sistem beklersiniz yada beklemezsiniz ?

Nedir belirleyici etken ?

Model desen 2 güncellemede ortalama +-5 derece inip çıkabiliyor

Hakkaten çok ilginç bir işle uğraşıyoruz

Ama yukarda ifade ettiğim gibi erken dönem diyebileceğimiz bir atağın daha mümkün olduğunu düşünüyorum

Kışın geneli için de görüşlerim ekstrem başlığındaki erken sezon tahminimden çok farklı değil, yani güncel veriler yada model sezonluk tahminleri fazla güncelletecek bir vizyon katkısı vermediler ( ama bir iki trik nokta yakaladığımı sanıyorum ki yıllarca konuşacağımız ekstrem bir sene olma ihtimali bir hayli yüksek gibi bana göre)

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „2023-2024 Kışı ilk sinyaller ( Erken Kış )“ zu „2023-2024 Kışı Sert Kış Beklentisi ve Sinyal Arayışları“ geändert.
  • Bu arada bir teoremim ağır hasar aldı

Yeminle seviyorum bu atmosferi

Kartepe’ye kar yağmadan Aydosa ve Kayışdağına yağmaz diyordum yıllardır

Bu benim Neo-Klasik/İnovatif/KocaKarı/Sayısal tahmin metodolojim için çanların çalması demek

Ne demek Kartepe ile Aydos aynı anda kar alır

Ama 6 saatle teoremim yırttı gibi

Kartepe’de gece 22-23’ten itibaren kar başladı

Aydostan itibaren İstanbul yüksekleri ise 5/6’dan itibaren kar gördüler

6 saat farkla teoremlerden birini kurtardık gibi ama ağır hasar aldığı da gerçek ( gayet de hatalarımızdan ders çıkarmaya veya fikirlerimizi atmosferin terbiye edişine açığız ve öyle de olmalıyız , hepimiz talebeyiz , bilgiyi irfanı erdemi talep eden )

Demek ki aynı günde hem İçerenköy hem Aydos Hem Kartepe ilk karla tanışabiliyormuş:))⛄️❄️

• Cold.EFso

Hat den Titel des Themas von „2023-2024 Kışı Sert Kış Beklentisi ve Sinyal Arayışları“ zu „2023-2024 Sert Kış Beklentisi ve Sinyal (Veri )Arayışları“ geändert.
  • Aynı anda almaya başladılar diyelim hocam biz ona.☃️❄️

• Aynı anda almaya başladılar diyelim hocam biz ona.☃️❄️

Evet , Aradaki 1000 metre rakım farkını göz önüne alır , kışı aylarca süren bir süreç olarak değerlendirdiğimizde arada 3/5/8/18/28 saat fark bile olsa aynı anda almış olduklarını söylemek yanlış olmaz

Neyse ki Uludağ geçenlerde hafif de olsa kar almış olduğu İçin 2000 rakım farkı İçin teorem çökmemiş oldu ama orada bile dengeleri alt üst eden bir sistem

Çünkü Aydos bilek boyu kar almadan 12 saat önce bile Uludağ’da sadece en zirvelerde +2000 m hafif bir beyazlık vardı, dün saat 18:00’den itibaren Uludağ kar almaya başladı

Yani bu sistem adını tarihe altın harflerle kazıyan ve rakım makım soğuk gücü vs her türlü alışkanlıkları yerle bir eden enfes bir sistemdi

• Evet , Aradaki 1000 metre rakım farkını göz önüne alır , kışı aylarca süren bir süreç olarak değerlendirdiğimizde arada 3/5/8/18/28 saat fark bile olsa aynı anda almış olduklarını söylemek yanlış olmaz

Neyse ki Uludağ geçenlerde hafif de olsa kar almış olduğu İçin 2000 rakım farkı İçin teorem çökmemiş oldu ama orada bile dengeleri alt üst eden bir sistem

Çünkü Aydos bilek boyu kar almadan 12 saat önce bile Uludağ’da sadece en zirvelerde +2000 m hafif bir beyazlık vardı, dün saat 18:00’den itibaren Uludağ kar almaya başladı

Yani bu sistem adını tarihe altın harflerle kazıyan ve rakım makım soğuk gücü vs her türlü alışkanlıkları yerle bir eden enfes bir sistemdi

Yani hocam kısaca diyorsunuz ki. İzmirli sen kafana takma bu sene örtü oluşacak. 🤣

Tabi işin esprisi bu. Emeklerinize sağlık hocam. Siz değerli insanlar sayesinde çok şey öğreniyoruz. Kendi adıma teşekkürlerimi iletiyorum. 🙏

• Yani hocam kısaca diyorsunuz ki. İzmirli sen kafana takma bu sene örtü oluşacak. 🤣

Tabi işin esprisi bu. Emeklerinize sağlık hocam. Siz değerli insanlar sayesinde çok şey öğreniyoruz. Kendi adıma teşekkürlerimi iletiyorum. 🙏

Ben teşekkür ederim

En istediğim şeylerden biri İzmir’in şöyle en az 12 saat süreyle min 10 cm örtü almasıdır ve AB pozisyonu uygun hal alınca soğuma anlarında çok çabuk örtü yapma potansiyeli var güzel İzmirimizin, son yıllarda çok umutlanıp kaybettiğiniz sistemlerde hep ramak kala olayıyla ucu ucuna 1-2 dereceyle dramatik şekilde kaybettik , ya yükseklere yağdı yada merkeze kısa süreli kar düştü ama bu sene için artık örtülük kar görmeniz gerektiğini düşünüyor ve inanıyorum, umutla kovalayacağız

• O sistemi bugün yaşadık Cold.EFso :hfyeni (29): :/8103* Tarih açısından nokta atış oldu +1/-1 gün olarak bu sistem.

• O sistemi bugün yaşadık Cold.EFso :hfyeni (29): :/8103* Tarih açısından nokta atış oldu +1/-1 gün olarak bu sistem.

Helal olsun Berkay Başkan

Riskleri ve olumlu olasılıkları da belirttiğiniz Enfes bir tahmin / analiz olmuş

Burada çok değerli arkadaşlar önemli gayretler performanslar gösteriyorlar

Keşke modeller de kendilerini böyle geliştirseler diyorum ama atmosferin gittikçe zorlaştığı şu dönemlerde çok da kızamıyorum

Ne kadar süprize açık , o kadar adrenalin , bilgi , gayret , sinerji ve iman zenginliği :hfyeni (18): :/8103*

Atmosferi hakkıyla takip eden Ya kafayı yer yada atmosferin gücünü kabullenip çaresizce yaradana teslim olur

• Dün ikindi vakti şu yolu kullandım yoğun yağmur altında ve termometre 5-6 derece civarıydı , yanımdakilere yarın buralarda trafik pert olur iyi kar tutar falan demiştim

Şimdi kerametim için tebrik telefonu açıyorlar

Hahaha bilmiyorlar ki haftalar aylar önce bu kasım böyle bir sistem beklediğimi söylemişim

Hakkaten atmosferle pek ilgisi olmayan yada hava durumlarını saçma bulan biri Kasımda kardan dolayı yolda mahsur kalınca ne düşünüyordur acaba :D

Bursaya Dair Her Şey auf Instagram
    9,668 likes, 131 comments - bursayadairhersey am November 19, 2023
    www.instagram.com

• Aralık’ta 850’de -10’luk sistem alır mıyız ?

Evet diyenler varsa lütfen sebep veya hislerini

Hayır diyen varsa lütfen sebep veya hislerini

Nötrüm diyen varsa da lütfen problemin ne olduğunu yazsınlar :))

• 17 yıl önce İstanbul da Kasım da kar yağmış sonrasında neler olmuş acaba bir korelasyon var mı ilgili ya da oluşturmalımıyız?, bunlar önemli deteylar, 4 yıl üst üste, La nina en son 72 yıl önce yaşanmış sanırım, Şu an ise El nino ya geçtik (El Niño-Güney Salınımı ("ENSO") iklim modelinin sıcak aşaması olan El Niño şu anda ilerlemektedir ve tahminciler bunun önümüzdeki birkaç ay boyunca devam etmesini ve %62 ihtimalle Nisan-Haziran 2024'e kadar sürmesini bekliyorlar Güçlü bir olay olacak gibi görünüyor. Güçlü bir olay, güçlü küresel etkileri garanti etmez, ancak ENSO'dan etkilenme geçmişi olan yerlerde belirli düzeyde etkilerin meydana gelme ihtimalini artırır ). elimizde önemli doneler olduğunu düşünüyorum kendini geliştirmek isteyen tahminciler Bu doneleri kullanmalıdır, araştırmalı ve korelasyonlar keşfetmelidirler.

Not: parantez içinde olan bilgiler https://www.climate.gov/enso dan alıntıdır.

• Bir değil birden çok alabiliriz.

Bütün bağıntı ve bağlantıları, verileri bir kenara bırakarak, sadece tecrübe sığınağına dayanıp tek bir sebep söyleyeceğim üstad.

Kuzeyimize bu kadar soğuk birikmişken ve daha kışa yeni giriyorken onu aşağı indirecek bir basınç koridoru çok büyük ihtimalle denk gelir.

Bu sadece yılların gözlemi ve tecrübesi.

Peki tersi olmadı mı, Kuzey bu kadar erken bu kadar soğuk dolupta, faydalamadığımız oldu mu, elbette oldu.

Fakat bunların neredeyse hepsinde inatçı basınç oluşumları vardı, bu sefer ise hiçbir basınç alanı inatçı değil.