Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ay sonuna doğru potansiyeli olan bir AB hocam ondan attım. Sizce extrem şeyler olabilir mi hocam?

Ben de o dönemi kast ettiğinizi düşündüm ama görüntü net çıkmadığı için emin olamadım

Model sayfasında sabah o dönemler için bir sinyaller olduğunu ( artı eksi bir kaç gün ) ifade edip bazı yorumlar yapmıştım

Ekstrem şiddeti şimdiden ön görmek zor ama İyon denizi , Girit civarı ve hatta daha batısında geopotansiyel mayalanma ve izobarlarda terennüm ( her zaman öncelik GPH’ta uzak vadede ) gördüğüm her senaryoyu önemserim bu sene ve özellikle bu haftalardaki potansiyel şartlardan dolayı

• Bu kış için genelde sakin , vasat , belki bir ihtimal İstanbul gibi kıyılarda kar beklentisi olur şeklinde yorumlar gördüm okudum veya izledim ( Orhan Şen en itibar ettiğim isimlerden biri CNN’de onu da dinlemiş oldum)

Ben şu anda biraz erken olsa da ilk bulgulardan yola çıkarak heyecanlı ve aralıklı kar yağışı görebileceğimiz bir kış umuyorum

Ekstrem olaylar ise söz konusu olmaya devam eder

Elbette coğrafyamız oturan YB , gezen YB , saplantılı YB musibetlerine de düçar olur sık sık ama kötü bir kış beklemiyorum şahsen

Sağlam vorteksli bir kar fırtınası en çok sevdiğimiz ekstrem olaylardan

Geçen kış efsane sistemlere ramak kala durumu yaşadık hep ama mini vorteks benzeri oluşum da gördük geç kış döneminde

Bu kışın ilginç süprizleri ve ekstrem hava hareketleriyle akıllarda kalacağını , sonbaharın da etkili bir kaç sistem potansiyeli taşıdığını ve kurak bir yıl ise pek beklemediğimi belirtmek isterim, tabi yorumlar güncellenebilir ve asıl kış projeksiyonu Kasım ilk haftası daha anlamlı olacaktır , ama en azından şunu söyleyim bu kış Aralıkta çok yüksek ihtimalle, kasımda da epey bir ihtimalle kar göreceğimizi

düşünüyorum, Ocak Nisan dönemi içinse konuşmak çok erken

Evet erken başlayan bir kış ihtimali diyebiliriz

Hani İstanbul 15 Ocaktan önce pek kar görmez yaklaşımı bu kış geçersiz olabilir gibi görünüyor

Tabi önceliğimiz kuraklığın geçmesi ve Aysonu dahil Ekimden itibaren ilk aksiyonlarımızı ekstrem heyecanları gözlemlemek

Benim bir ekstrem hayalim de Kışın ortasında ( martta değil ) karla karışık büyük dolu yağışı görmek ( graupel değil ) , zor ama imkansız değil , atmosferde her şey mümkün :hfyeni (18):

• 17 yıl aradan sonra İstanbul Kasımda kar gördüğü İçin bu 19 Kasım sistemini Ekstrem hava olayı olarak kayıtlara not düşmek isterken yukarda 2 ay önceki mevsimsel karalamayı da tekrar bilgilerinize sunmuş oluyorum 🤗❄️

• 17 yıl aradan sonra İstanbul Kasımda kar gördüğü İçin bu 19 Kasım sistemini Ekstrem hava olayı olarak kayıtlara not düşmek isterken yukarda 2 ay önceki mevsimsel karalamayı da tekrar bilgilerinize sunmuş oluyorum 🤗❄️

HİSSO yine şaşmadı😂

• Sen işini bilirsin üstad😎

Sen de işini bilirsin Başkan

Bu sayfadan ( üye olmayanlar göremediği için) gözlerimi çok yormamak kaydıyla ara ara paylaşım yapabilirim , siz de katkı verebilirsiniz

Tek troll damlar sayfayı kirletirse lütfen gerekeni yapalım

Biz Ekstrem hava olayları avcısıyız

Kimin ne haddine bizle dalga geçmek laf sokmak

Burası kar isteyenlerin platformu

Umudu olmayanın ne işi olur bizimle

Selam bile vermesinler , görmesinler heyecanımızı

99 sistem kaçsa 100. sünü kovalarız

Ayrıca soğuk atak dediğimiz her dönem öyle yada böyle sistem geldi ( gücü kırpılarak )

8-10 dedim efsane yağış soğuma geldi , -28 Moskova’ya geldi bize inemedi

15-18 dedim hem de Kasımın 23’ünde dedim bunu işte o da geldi zayıf da olsa ( 11-13 Aralık don olsaydı şimdi cm hesabı yapıyorduk )

Sistem güçlerini maalesef isabet edemiyoruz

Pv denklemleri beni perişan etti

Sonra Ara dönem bir soğuma( ayaz ) ve yılbaşında kar dedim

Ayaz ve don yoksa kar yok da dedim

Bunu en az 10 defa yazdım

UB riskini de hep yazıyorum

6. Faz olmasın diye de çırpındım bilen bilir

Kim bana sadece olumlu şeyleri yazıyor derse müfteridir

Olumsuzlukları bile bile sistem kovalıyoruz Çünkü işimiz buydu ( düne kadar)

Gelirse gelir ,gelmezse de gaybı zaten yalnızca Allah bilir

Birileri evrene pozitif enerji göndermek adı altında hem maneviyat düşmanlığı hem değerlerimizle dalak geçmek hem de modellere kul köle olmaya devam etse de biz Yüce yaradandan ve onun muazzam atmosferinden ümidi ASLA kesmeyiz

Kimsenin haddine değil mücadelemiz ve kar kovalama aşkımızla dalga geçmek

Bizler sadece tahmin yaparız , modeller de öyle

Modelleri haşa İlah gibi güçlü gören dinden ve bilimden çıkar, dünya ve ahireti berbat olur

İnşaallah kar sever insanların bu sezon sağlam kar alacağına inancım tam⛄️

Kötü sinyaller gibi çok çok iyi sinyaller de var

Tek baboş sistem tüm dertleri unutturur icabında

Gözlerime damla kullanıyorum daha az ekrana bakmam gerek bir süre

Siz lütfen mücadeleye dewamke :/8103*

• Üstad merak etme. Senin kadar olamasam da elimden geleni yapacağım. Bizi yamultan denklemleri de çözeceğiz elbet :hfyeni (29):

• Cold.EFso kardeşim.Eline sağlık yüreğine sağlık.

Biz neyin ne olduğunu gayet iyi biliyoruz

Seni canı gönülden tebrik ediyorum.

O yüzden kasım sistemleri büyük meteoroloji gurmelerinin çalışmadığı yerden çıktı.

Ha balkona kar mı?

Telefon uygulamarını takip etsinler…

• Cold.EFso hocam merahabalr ben uzun zamandır yoktum buralarda ve size çok sormak istediğim ve arkadaşlarında yorumlamasını bekledigim bi olay var. Ben Bilecik/Osmaneli ilçesinde yaşıyorum ve 102m rakımı mevcut geçtiğimiz yıllarda her yer kar almışken(kıyı bölgeler dahil) biz bi türlü kar alamıyoruz üzerimizde-10 lar bile varken zeminde ki sıcaklık kar değerlerine anca düşünüyor ve örtü yapacak bi soğukluğa ulaşmıyor nedenini araştırmayı denedim fakat bir cok bilgi kirliliğiyle karşılaştım size ve burdaki arkadaşlardan bilgi almak en doğrusu diye düşündüm cevaplarsanız beni çok mutlu etmiş olursunuz iyi günler dilerim :)

• Cold.EFso hocam merahabalr ben uzun zamandır yoktum buralarda ve size çok sormak istediğim ve arkadaşlarında yorumlamasını bekledigim bi olay var. Ben Bilecik/Osmaneli ilçesinde yaşıyorum ve 102m rakımı mevcut geçtiğimiz yıllarda her yer kar almışken(kıyı bölgeler dahil) biz bi türlü kar alamıyoruz üzerimizde-10 lar bile varken zeminde ki sıcaklık kar değerlerine anca düşünüyor ve örtü yapacak bi soğukluğa ulaşmıyor nedenini araştırmayı denedim fakat bir cok bilgi kirliliğiyle karşılaştım size ve burdaki arkadaşlardan bilgi almak en doğrusu diye düşündüm cevaplarsanız beni çok mutlu etmiş olursunuz iyi günler dilerim :)

Merhaba, kolay gelsin

Konumunuz Özel bir mikroklima alanı karakteri göstermiş olabilir , sert sistemlerde öyle bir şey olacağını zannetmiyorum ama ucu ucuna sistemlerde mümkün , ama Bilecik için çok istisnai bir durum bu hakkaten, uygun zamanda bakarım bölge dinamiklerine , göl Baraj yoğun fabrika yada ne olmuş olabilir diye

• Çatalca Radar şimdiden 3,5 derece

Gece Sıfırı görür beklediğim gibi ve kar başlar ,muhtemelen bir kaç nokta daha

Napıp edip soğuk ve yağış çakışmalı ve kar sınırı şehre yaklaşmalı ki yarın gece ayaz ve don olsun , yoksa işler nanay

Bakın ilk kasım karı sonrası hava ayaza çekmeyince de söyledim ayaz sis pus don yoksa kar gecikir

Zaten o kar AASS teorime ters gelişmişti gariplik olduğu belliydi

• Merhaba, kolay gelsin

Konumunuz Özel bir mikroklima alanı karakteri göstermiş olabilir , sert sistemlerde öyle bir şey olacağını zannetmiyorum ama ucu ucuna sistemlerde mümkün , ama Bilecik için çok istisnai bir durum bu hakkaten, uygun zamanda bakarım bölge dinamiklerine , göl Baraj yoğun fabrika yada ne olmuş olabilir diye

Hocam gölümüz yok barajda fakat sakarya nehri ilçemizin içinden geçiyor. Ve son 7 yılda kayda değer güzel bi kar yakalayamadık

Osmaneli tam çukurda kalıyor. Çok yüksek ihtimalle mikroklima etkisi gösteriyor. Karasal iklimle Akdeniz ikliminin geçiş noktası olarak yorumlanabilir. Şehir merkezinden geçen nehrin aşındırması sonucu alçak kalan merkez etrafı dağlarla kaplandığı için kendi başına bir mikroklima bölgesi olmuş. Bahsettiğiniz olayın nedeni %99 bu. Ama sert bir sistemde bu etki sönümlenir. Sınırda kalan sistemler için geçerlidir bu olay.

• Osmaneli tam çukurda kalıyor. Çok yüksek ihtimalle mikroklima etkisi gösteriyor. Karasal iklimle Akdeniz ikliminin geçiş noktası olarak yorumlanabilir. Şehir merkezinden geçen nehrin aşındırması sonucu alçak kalan merkez etrafı dağlarla kaplandığı için kendi başına bir mikroklima bölgesi olmuş. Bahsettiğiniz olayın nedeni %99 bu. Ama sert bir sistemde bu etki sönümlenir. Sınırda kalan sistemler için geçerlidir bu olay.

hocam cok teşekkür ederim vermiş olduğunuz değerli bilgiler için birde aslında ayaz don olaylarımız cok oluyor fakat hem yağış hem soğuk yakalayamadık galiba 7 yıldır soğuk sistemler geldiği zaman hep radar takibi yaparım her sistem de soğuk ne zaman yeterli olsa radardaki kütleler bi şekilde eriyor nedeni ni anlamış değilim lanetli bi yer galiba :)