Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçen sene 15 ocak sistemi

hocam neyaptın be şu manzarayı paylaştın bizi can evimizden vurdun be neyapalım nerelere gidelim yaylaya çıkalım desek orasıda muamma şu yaşıma geldim ikdefa köyümde halen kar göremedim amcam bile 78 yaşında ilk defa böyle birşey gördüm diyor köyde.bu süreç milad olmalı tarihin tozlu sayfalarında yerini almalı taki daha kötüsü olanadek.

• Geçen yıl Atakum sulu kar yağarken 260 rakımda 30 cm üzeri kar almıştık .. 26 Ocak da 40 cm aldık .. Geçen yıl ki kış hem kar açısından hem de normal yağış açısından hem barajlar hem toprak doymustu yağışa ama nasip bu yıl tek korkum bu mevsim tepkisine tarım arazileri nasıl tepki verecek .. çok farklı bir iklimden geçiyoruz ..

Gecen yıllarda fön yerdik ama sonrası güzel yağışlar da alırdık ancak bu durum çok farkli sonrasında gelen yağış ve soğuklar , kışın Mart'a, Nisan'a bile sarkma ihtimalleri kısaca çok garip bir yıl bekliyor bizleri

• Orasa toprağım konu hakkında bilgilendirme yapar , sende dededen güzel sözler eşitirsin artık :hfyeni (18):

valla toprak merkezde kombi köyde kalorifer yakıyorum kuzinem balkonda onu balkonda otururken yakıyorum muhtemelen Virga hocam sobayı tam doldurmadığı için tüttürüyordur sobayı tam doldurmazsan tüter bu arada dedenin ellerinden öperim adam ne güzelde söylemiş bu kombi yakmaya benzemez diye 🤣🤣

• Bu arada Stratosferik rüzgar bu güncellemede doğuya döndü. Evet yanlış okumadınız rüzgar doğulu yani zonal rüzgar -'li değerlerde. SSW'ye gittikçe yaklaşıyoruz...

animsyt7.gif

Şubat 10 civarı etkileri ortaya çıkacak ancak - değerler hiç iyi değil keremim Şubat ayı hareketli geçecek buralar karışacak ya ağlama duvarı olacaz ya da cümbüş

• 1 yıldır girmiyordum foruma :D Adam akıllı sistemler gelse de aktif olsak diye bekliyoruz ancak ne sistem var ne bir şey. Baya baya Kışı yarıladık ancak iç kesimler bile kar almadı :D Umarım Şubat ayı güzel geçer. Hayırlı forumlar.

• valla toprak merkezde kombi köyde kalorifer yakıyorum kuzinem balkonda onu balkonda otururken yakıyorum muhtemelen Virga hocam sobayı tam doldurmadığı için tüttürüyordur sobayı tam doldurmazsan tüter bu arada dedenin ellerinden öperim adam ne güzelde söylemiş bu kombi yakmaya benzemez diye 🤣🤣

Dedeleri dinlemek gerek toprak :) Dedelere sahip çıkalım :D

• Orasa layığıyla doldurduk hâlbuki hocam, tüteceği tuttu yere giresicenin ^^

Üstten de yaktık öyle savuşturduk problemi.

Vehbi abi dedeyi dinleseydim şimdiye köyde 4 camış 9 inek 200 küsur küçükbaş 20 tavuk sahibi olmuştuk :D2

Ama ben kimsenin aklına gidemiyorum kendi bildiğimi okuyorum büyüklerimin en büyük mirası 8)

• Bizim bahçeler de wipe out parkuru gibi kesiyoruz yine eskiye dönüyorlar 🤨

Bütün fındıklıklarla ben ilgilenirim arda.Yaknız başımayım.Genelde de yaptırırım mecburen..Bir kez fındık dalı seyrekleme işine girdim ve Bir daha sokmuyorlar beni bahçeye.İyi kırarım hatta çok iyi kırarım :hfyeni (18):

• Şubat 10 civarı etkileri ortaya çıkacak ancak - değerler hiç iyi değil keremim Şubat ayı hareketli geçecek buralar karışacak ya ağlama duvarı olacaz ya da cümbüş

Isınmanın büyük ısınma kategorisine girmesi adına yazdım onu. Zaten şu anki döngüyü kırmak adına minor ya da major ne olursa olsun bir ısınmaya ihtiyaç var. SPV ve TPV ilişkisi önemli, rüzgarın doğulu esmesi ise ayrı bir olay. Yani sadece rüzgara bakarak iyi ya da kötü demek şahsım adına uygun değil. Yer değiştirmelerin istatiksel verilerine göre ülkemiz geneli sıcaklıklar -0,1°C anomali, yağışlar ise %11 daha fazla olmuştur. Zaten SSW'nin riskli olduğu herkes tarafından bilinen bir şey. Ancak kışın gidişatına göre risk almaya değecek bir şey, zaten olup olmamasına da biz karar vermiyoruz. Veriler o yönde ilerliyor biz de işin en olumlu yönünde objektif bir şekilde bakmaya çalışıyoruz.

• Sanırım yine 2018 yılıydı 2019 da olabilir Stratosfer ısınması çok güçlü gerçeklemişti ancak Tropesfere yansımadığı için tırt soğuklar almıştık yani sadece ısınma ya da zonal rüzgarlara bakmak yeterli değil atmosferin katmanları derken bunları da kastediyordum.