İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Valla yalan söylemeyeceğim ben bu kıştan çok umutluydum mesajlarım da duruyordur zaten. 2023'e girerken çok umutsuzdum çünkü bizim için olumlu olan hiçbir şey yoktu ama bu sene bizim bölgemiz için gerçekten umut vadediyordu. Hem verilerin bizim açımızdan oldukça olumlu olması (Balkan-Trakya-Ege kışına işaret etmeleri), hem İzmir'in ortalama örtülük kar periyodunun gereğinden fazla aşılmış olması, Kasım'da bize yarayan sinoptiklerin gelip bol yağışlı geçmesi, Süper El Nino ve Doğulu QBO'nun çakışmış olmasıyla kuvvetli soğukların ve yağışların bizim bölgemizde bu sene çakışıp efsaneye, yoğun kar yağışlarına sebebiyet verebileceğini düşünmüştüm ama büyük yanıldım. Çoğumuz İzlanda-Atlantik siklonlarının gereğinden fazla şişip kışı çöp edebileceğini kaçırdık. Eğer benim mesajlarımdan umutlanıp, beklentiye giren varsa da çok üzgünüm.

Hocam son veriler ve görüntü doğrultusunda Şubat için de mi beklentimizi düşük tutmalıyız?

• Valla yalan söylemeyeceğim ben bu kıştan çok umutluydum mesajlarım da duruyordur zaten. 2023'e girerken çok umutsuzdum çünkü bizim için olumlu olan hiçbir şey yoktu ama bu sene bizim bölgemiz için gerçekten umut vadediyordu. Hem verilerin bizim açımızdan oldukça olumlu olması (Balkan-Trakya-Ege kışına işaret etmeleri), hem İzmir'in ortalama örtülük kar periyodunun gereğinden fazla aşılmış olması, Kasım'da bize yarayan sinoptiklerin gelip bol yağışlı geçmesi, Süper El Nino ve Doğulu QBO'nun çakışmış olmasıyla kuvvetli soğukların ve yağışların bizim bölgemizde bu sene çakışıp efsaneye, yoğun kar yağışlarına sebebiyet verebileceğini düşünmüştüm ama büyük yanıldım. Çoğumuz İzlanda-Atlantik siklonlarının gereğinden fazla şişip kışı çöp edebileceğini kaçırdık. Eğer benim mesajlarımdan umutlanıp, beklentiye giren varsa da çok üzgünüm.

Ben en azından yağış konusunda ümitliydim. Model tahminleri, geçen senelerdeki tahminlere göre bunu gösteriyordu. Yağış da hiç umduğumuz gibi olmadı. İnşallah şubatta bir süpriz olur.

• Gelmiş geçmiş en kötü kıs sezonlarindan birisi oluyor yüksekler bile kar almadi yağış desen tatmin edici seviye de değil Ocak sonunda sorsam sadece bu kış güzeldi diyen Karadenizli kardeşlerim olur

Katılıyorum. Hadi bizi geç daha doğu bile yeni yeni sağlam kar almaya başladı. İstanbul veya Ankara'yı geçiyorum bile. İyiye işaret değil bunlar.

• Valla arkadaşlar bu İzlandanin hakim olduğu kışların cilvesi biraz zayıfladığı anlarda sistem kovalıyoruz ben Ocak başında zayiflamasini bekliyordum açıkça ama hala kuvvetli

• Maalesef azor İskandinav yükselemiyor bununda baş sebepleri tartışmaya açık küresel ısınma böyle devam edeceğinden dolayı aslında bölge olarak şansımız dahada aza iniyor. Maalesef kar istiyorsak balkan, Marmara üzerinden inmesi lazım böyle olduğu sürece Karadeniz ve Karadenizin doğusu sistemleri kapar.O yüzden izmiri kuzey doğu Karadenize taşıyoruz kışın yazında geri egemize geliyoruz. 😀

• mendereste oturuyorum her sene efemçukuruna kavacığq çıkar kar görürdüm bu sene oda yok malesef daha siftah yapamadık napalm hayırlısı olsun nasip diyip önümüze bakçaz Şubat'ta da bişey görmezsek kışı kapatırım kendi adıma