Beiträge von mustafapulat

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

20 gün önce kış bitti diye yazdık diye sadece yazdık diye belki öylesine izmir için özel takip eden arkadaslar var o samimiyete güvenerek profil fotosunun bile hikayesi vardır :) yazılarımız silindi canınız sağolsun adminler ( buda ironidir bildik ettik diye degil elimde şahsen hiç bir veri yoktı kış bitt yi tamamen samimiyet için yazmıştım )

Hatırlıyorum bende adminlere sormuştum bunu demenin nesi kural harici diye onlarda uzunca bir açıklama yapmıştı :) Esas da o zamanki benimde sorgum size destek olmaktı çünkü gerçekten çok kötü giden bir kaşın ardından artık sonuna doğru geliyoruz. Umarız tez zamanda yağışlara kavuşuruz.

Çok teşekkür ediyorum hocam dilerim iptal olmaz ya da uzun süreli rötarlar yemeyiz. Geçen poyrazlı sistemde izmir İstanbul uçuşları rötar yemişti epey ama sanırım ist Havalimanı kaynaklı rötarlardı.

Hocam merhaba sivil havacılıkta yağıştan çok rüzgar şiddeti önemli. İstanbul inişlerinden daha çok İzmir iniş ve kalkışları iptal ediyorlar. Umarım rötar yemeden sağ salim uçuşunuzu gerçekleştirirsiniz. Geçen aylarda 8 saat rötar yiyip bodruma iniş yapma durumunda kalmıştı uçağım.

İyi de bu sadece bizden biraz daha fazla ve kolay almalarını sağlar ortalama olarak. Atina her sene 30-40 cm kar alan bir yer değil, her sene örtülü kar gören bir yer bile değil. Hatta İzmir gibi kar özlemi çekip kar tutunca halkının sevince boğulduğu bir yerdi eskiden. Her halükarda İzmir'den fazla alan bir yer de değil 1992, 2012, 2017 bizde çok daha etkili olmuş oradan. Poyraz yarıyor diye her sene kara gömüldüğü zannediliyor ama öyle bir şey yok normal şartlarda onlara da sağlam kar çok nadir uğruyor. Santorini'ye de 2022'de kim bilir kaç yıl aradan sonra öyle kar yağmıştır.

İyi de bu sadece bizden biraz daha fazla ve kolay almalarını sağlar ortalama olarak. Atina her sene 30-40 cm kar alan bir yer değil, her sene örtülü kar gören bir yer bile değil. Hatta İzmir gibi kar özlemi çekip kar tutunca halkının sevince boğulduğu bir yerdi eskiden. Her halükarda İzmir'den fazla alan bir yer de değil 1992, 2012, 2017 bizde çok daha etkili olmuş oradan. Poyraz yarıyor diye her sene kara gömüldüğü zannediliyor ama öyle bir şey yok normal şartlarda onlara da sağlam kar çok nadir uğruyor. Santorini'ye de 2022'de kim bilir kaç yıl aradan sonra öyle kar yağmıştır.

yarın bilgisayar başında bi kaç veriye ulaşmaya çalışacağım atina özelinde. Özellikle geçmiş yıllardaki yağış durumuna bakacağım. Son yıllarda aldığı kar yağışlarını poyraz etkilimi almış. Merak konusu uyandırdın hocam teşekkürler

İklim değişikliği neden saydığım o şehirlere vurmadı, hatta o şehirlere yağan kar miktarını bile arttırdı da sadece bizde azalttı anlamak da çok güç. Dünya üzerinde sanki özellikle sadece Türkiye'nin Kıyı Ege'sini olumsuz etkilemiş gibi görünüyor bu durum ile (tezat olarak Yunanistan Kıyı Ege'sini de olumlu etkiledi). Tezlere, makalelelere konu olması gereken bir durum resmen.

yunanistanın almasındaki nedeni rüzgar yönü bizden geldiğinde orada deniz etkili yağış oluşturabileceğini düşünüyorum. Bu kendi düşüncem herhangi bir bilimsel veriye dayalı bir şey değil.

Bazı kurallar hiç anlaşılmamış galiba tekrar hatırlatmak da fayda var.Her sene olduğu gibi kış mevsimini kapatanlar ortaya çıkmaya devam ediyor çıkacak da bizim tek isteğimiz veriyle desteklemediğiniz bir "kış bitti" mesajını bu konu yerine karalama tahtasına yazmanız yönünde.Birisi sinirleniyor geliyor konuya kış bitti yazıp gidiyor.Şimdi böyle olunca ne oluyor konuya hiç yazmayan dışarıdan takip eden birisi farklı bir beklenti içine giriyor.Belki kışın geri kalanında kar yağışı yada kış mevsiminin gereği soğuk olmayacak haklı çıkacak ama bunu inatla bu konuya yazma gereği duyuyor.Arkadaşlar bu siteye yazmayın demiyoruz çok açık şekilde verisiz tahminlerinizi karalama tahtasına yazın diyoruz.Karalama tahtası konusu başka sitede değil o konu da bu sitede.Neden ısrarla belirlenmiş bir kural çiğneniyor ve çiğnenme sonucu açıklaması yazılarak mesaj silinince neden silen kişi suçlu oluyor?Biliyorum eski kışlar olmuyor ama bizim olduğumuz yerlerde de eski kışlar olmuyor bizler bu sebeple sağa sola sataşacak yer aramıyoruz.Çok açık ve basit verisiz kış bitti yorumlarınızı lütfen karalama tahtasına yazalım ki kış dan ümidi olan insanları bu konuda rahatsız etmeyelim.Tekrar söylüyorum karalama tahtası da bu sitede olan bir konudur.Hatta linkini bırakıyorum.Anlayışınız için teşekkürler.

Açıklayıcı bilgilendirmeniz için teşekkürler

Hiç cahilce değil hocam. Koca koca profesörler çıkıp anlatıyor bunu. Ben bizzat araştırdım çok yan etkisi var aşının dava bile yedi ama araştırmalar kalp damarla doğrudan bir ilişkisi yok diyor. Yeni yeni denenen bir yöntem de olduğundan fark edilememiş olabilir tabi zaten denize düşmüştük aşıya yılana sarılır gibi sarıldık mecbur. Ama aşı karşıtlığının yaygınlaştığı bu zamanlarda böyle temelsiz iddialar da tehlikeli. Bana kalırsa da aşıdan ziyade değişen yaşam tarzının büyük etkisi var aşıya gelesiye çok daha önemli etmenler var ki salgından önce de bu artış vardı kalp damar hastalıklarında.

Bilgilendirme için teşekkür ederim

Buca35 ve 1912 geçmiş olsun.

Tıp öğrencisi olarak tavsiyem kendinizi hiç riske atmamanız. Bu bir anlık bir şey ve ailenizde de böyle öyküler varsa mutlaka sık sık kontrole gidin ve beslenmenize dikkat edin. Son zamanlarda artış var çünkü kalp damar rahatsızlıklarında.

hocam belki cahilce bir soru olacak ama bu artışların aşı ile bağlantıları var mı. ?Bilimsel olarak kanıtlandı mı?