Avrupa Sibiryası Uyanıyor Kış Sertleşecek

HAVA FORUM SINIRLI ERİŞİM - DUYURU
Değerli ziyaretçilerimiz, sitemizdeki yenileme çalışmaları sebebiyle foruma erişim sınırlı şekilde sağlanmaktadır. Büyük bir çalışma yapmamızın sebebi forumda son zamanlarda çıkan hatalardır. Kış sezonuna sorunsuz şekilde girebilmemiz için gerekli olan bu çalışmaları bir hafta boyunca sürdüreceğiz. Forum, mesajlaşma trafiğinin sağlanması amacıyla açılmıştır, ancak çalışmalarımız bir hafta boyunca sürecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz...
 • Arkadaşlar beklediğimiz SSW nihayet kesinleşti diyebiliriz artık. 6-7 Ocak gibi Minor bir SSW'yi takiben üst stratosferden başlamak üzere 13-14 Ocakta Major(Büyük) bir ani stratosfer ısınması(SSW) ile karşı karşıyayız. Bu Major SSW ile birlikte Avrupa Sibiryasının uyanmasını bekliyorum.


  S8eNc0.png

  NmjsZt.png


  R60ltm.png


  Bu büyük ani stratosfer ısınmasın hemen öncesinde Grönland blokajının da etkisiyle Orta Avrupa kuvvetli bir polar atak alacak. Bu Ocağın 11-13'ü gibi gerçekleşecek. Bundan ne kadar yararlanabileceğimiz meçhul. Yani soğuklar bizi sıyırabilir. Muhtemelen en fazla Marmara'da normallerin 4-6 derece altına inebileceğimiz bir soğuk hava dalgası olur.

  Yükseğin Azora dönüşüp Güneydoğu'ya doğru kayması durumunda daha ciddi bir sisteme dönebilir. Ancak bu ihtimal biraz daha düşük.


  SSW'den 4-5 gün sonra üst seviye rüzgarlarının Japonya-Türkiye arasında 30 mb seviyesinde tıpkı 2012'deki gibi doğuluya dönmeye başladığını göreceğiz.

  SSW öncesi:


  rtNZvk.gif


  SSW gerçekleştikten 4-14 gün sonra:


  zUneNo.gif  Son 10 gün bu sene:

  QtrCYT.gif


  2 senaryo var.

  1.senaryo: Grönland'daki yüksek basınçların kolunu İskandinavya'ya doğru uzatıp bölgede yeni yüksek basınç basınç oluşması. Ve bu yükseğin güçlenip doğuya kayarak Avrupa Sibiryasına dönmesi(2010 kışı)

  2.senaryo: Sibirya Yükseğinin kendi bölgesinde hakimiyetini ara ara zayıflatıp ara ara güçlenmesi ve Sibirya yükseğinin bulunduğu sırtın batıya doğru kayması yani bildiğimiz 'Doğudan Gelen Canavar' durumu

  AO indexinin benzerliği nedeniyle 2012 ihtimali çok daha yüksek. 2012 Ocağında AO indexi 1 puanlık düşüşün ardından çıkışa geçmiş ve bu esnada Sibirya batılamaya başlamıştı. O zamanlar AO indexinin -3 -4 civarında olması bekleniyor.


  Es28Kj.png


  Ve 30 mb'da doğulu bileşenli rüzgarları güneye kaydıkça Sibirya Yükseği batılanması için tetiklenmeye başlayacak. Bunun 18-22 Ocak arasını bulacağını düşünüyorum.


  s5WOvF.png


  2012'deki :

  38GJDh.gif


  MJO indexinin o zamanlarda 5-6'ya doğru gideceğini düşünüyorum. Bu sene çıkartılan NAO BLO'da ise şöyle bir senaryo bekliyorum:


  Dl24pd.png


  NAO indexinde çok uzun vadede nötre doğru çıkış ve ardından tekrar düşüş bekliyorum.


  Sonuç olarak;

  - 13-14 Ocak gibi Major SSW başlıyor. Alt enlemlere hızla soğuk akışı başlayacak. Grönland blokajı da bu tarihlerde gücünü kaybedecek.

  - Bir sürpriz olmaz ve Split SSW gelmezse Sibirya soğukları Ocak ayının 2.yarısında Doğu Avrupa'ya hakim olacak. Benim beklentim bunun 18-22 Ocak gibi başlayacağı yönünde. Ancak bunu tam gün olarak tahmin etmek Rus ruleti oynamak gibi bir şey. Yani çok zor.

  - Güzel günler yakın. 3 kışın acısını çıkaracağız. 8)8)8)

 • Eline emeğine sağlık 3 aydır canım Türkiyem kurudu o canavar sibirya dan Karadeniz e ve oradan Akdeniz e indimi Girit te Kıbrıs ta alçak basınç lar oluştumu yağmur kar tipi bora ver Allah IM ver yarabbim bu açılan elleri boş çevirme amiiiin

 • Hocam elinize emeğinize sağlık.


  Aralık ayının başında da veriler Aralık ayının sonunu gösteriyordu. Fakat şu an malumunuz lodos çekiyoruz.

  Verilerin istikrarı önemli. Son 3 günde 180 derece evrilen modellerle karşı karşıyayız. Allah sonumuzu hayır etsin. Tüm dualarımız istikrar için.