Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ExcuseMe hocam tam sizin 2012'de Sibirya faktörü de vardı dediğiniz akşam gfs Sibirya desteğini de devreye soktu.

Evet şans ^^ 2012 ssw olmuştu sonrası sibirya devreye girmişti şuanlık major ssw'ye dair olumlu bir durum malesef yok tabi sibirya ssw olunca illa gelecek diye bir durum yok ama 2012'ye göre kıyaslarsak öyle bir tablo ortaya çıkıyor. Açıkcası sibiryaya bel bağlamıyorum bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz bu sene gene pasif kalacağını düşünüyorum. Avrupalı tahmincileride takip ediyorum sibiryanın s'sinden bile bahseden yok. Özetle ilerleyen günlerde azor sibirya yükseği birleşimi görürmüyüz muamma.

• Evet şans ^^ 2012 ssw olmuştu sonrası sibirya devreye girmişti şuanlık major ssw'ye dair olumlu bir durum malesef yok tabi sibirya ssw olunca illa gelecek diye bir durum yok ama 2012'ye göre kıyaslarsak öyle bir tablo ortaya çıkıyor. Açıkcası sibiryaya bel bağlamıyorum bilmiyorum siz ne düşünüyorsunuz bu sene gene pasif kalacağını düşünüyorum. Avrupalı tahmincileride takip ediyorum sibiryanın s'sinden bile bahseden yok. Özetle ilerleyen günlerde azor sibirya yükseği birleşimi görürmüyüz muamma.

Aslında aradığım Sibirya değil hocam. Şurası belli oldu ki, ay ortasından itibaren İzlanda atakları olacak. E haliyle bir yerde Azor'da güç kazanacak. Tam bu sırada, hızlıca doğuya kaçışı engelleyip, sinoptiğin üstümüzde oyalanmasına vesile olacak, ama bize akışı da kesmeyecek bir Ural blokajı arıyorum. Büyük bir kumar, ama bu kışı fazla batıya genişlemeyen, dolayısıyla soğuk akışını erken kesmeyecek bir Ural Blokajı, Azorun her hamlesinde, oluşacak omega deseni sayesinde uzun süreli sistemler almamıza neden olabilir. Cılız soğuklu İzlanda hamlesinden istediğimizi çıkarabileceğimiz en iyi senaryo bu gibi.

O yüzden Ural blokajı'na tutundum. Ağzımız alışmış Sibirya diyoruz, bir de Ural diyince itici geliyor ama her Ural blokajı düşman değil bize.

• Bugün Doğu Karadeniz 'in en çetin doğa şartlarına sahip olan köylerinden birine çıktı akrabalar. 2100 m yükseklikteki köyde yaklaşık 20 cm kar ancak varmış.

• Tahminimce 15-20arası iç kesimler, anadolunun neredeyse tamamı kara doyacak. 20-25 lerinden sonra da sahil sistemi gelecek. Eğer böyle olursa tüm ülkenin gönlü olur. Barajlar dolar, yaz için sıkıntı çekmeyiz.

• Bugün Doğu Karadeniz 'in en çetin doğa şartlarına sahip olan köylerinden birine çıktı akrabalar. 2100 m yükseklikteki köyde yaklaşık 20 cm kar ancak varmış.

Hocam gerçekten tam asıl yaraya parmak bastın. İşte gereksiz gibi görünen, ya hu kıyılara iş yapmaz denilen, hani o kıytırık damgası vurulan basit İzlanda sistemleri buraların ilacı. Bol nemli bol yağışlı, güçlü dam değeri olan, bu güzel rahmet esintisi dağlarımızın metrelik karlarını yükleyecek Allah'ın izniyle.

• DoquKaradeniz28 inşallah hocam, yağsın bol bol. Valla şaşırdım kaldım ya 2100 m'deki kar miktarına ki akrabalar da bu ayda buraya çıkmanın hayalini bile kuramazdık diyor normalde. Şimdi normal bir araçla çıktık rahat rahat diyorlar.

• rizede hava 5,2 derece 350 rakımlı dağbaşı mahallesinde çatılarda kar varmış ancak bi ara yağmur yağmış çoğunu eritmiş....

• DoquKaradeniz28 inşallah hocam, yağsın bol bol. Valla şaşırdım kaldım ya 2100 m'deki kar miktarına ki akrabalar da bu ayda buraya çıkmanın hayalini bile kuramazdık diyor normalde. Şimdi normal bir araçla çıktık rahat rahat diyorlar.

Sahillere odaklanılıyor hocam, o yüzden dağları kimse farketmiyor.

Ben bile dağlara çok yakın olduğum için farkediyorum.

Normalde her yağdığında 80 cm kar alması gereken yerler, her sistemde 2-5 cm ile yetiniyor.

Irmaklarımız derelerimiz kaynağını kaybediyor. Zaten heslerle filan iyice doğasını bozduk. Daha da bozuluyor doğası. Ama ne yazık ki kimseler pek farketmiyor.

• Sahillere odaklanılıyor hocam, o yüzden dağları kimse farketmiyor.

Ben bile dağlara çok yakın olduğum için farkediyorum.

Normalde her yağdığında 80 cm kar alması gereken yerler, her sistemde 2-5 cm ile yetiniyor.

Irmaklarımız derelerimiz kaynağını kaybediyor. Zaten heslerle filan iyice doğasını bozduk. Daha da bozuluyor doğası. Ama ne yazık ki kimseler pek farketmiyor.

evet örnek olarak rizede karos denilen sahile yakın ağaçlı kaçkarlar var, her sene erimeden nisan başına kadar kar olan karosta şimdi sadece sistemden sisteme kar yağıp eriyor kalıcı örtüsü yok artık... aralıktaki sisteme kadar karosta kar yoktu :/

• Herkes temkinli olmalı. 7-8 sistemi nasıl vade yaklaşınca buhar olduysa bir bakmışsın ocak 20 civarı sistem Afrika atağına dönüşmüş. İnsan güzel görüntüler görünce mutlu oluyor ama yoğurtu da üfleyerek yiyelim. Bu yıl yeşil sahalardan ve havadan beklentimiz çok.